Domů Sport Cestování Ceny potravin v Dánsku

Ceny potravin v Dánsku

Dánsko patří vzhledem k ceně potravin mezi nejdražší státy v Evropě. Je součástí Evropské unie, má však vlastní měnu – dánskou korunu. Víte, kolik peněz za jednotlivé potraviny při návštěvě Dánska zaplatíte?

Dánsko
Dánsko

Rozdíly v cenách potravin v rámci jednotlivých zemí EU jsou propastné. Mezi jednu z nejdražších evropských zemí patří bezpochyby Dánsko. Ceny potravin v Dánsku přesahují evropský průměr o takřka 50 %. Pro obyvatele České republiky, ve které jsou ceny potraviny nižší společně s nízkými platy, je návštěva Dánska nákladnou záležitostí. Cílem tohoto článku je přiblížit ceny jednotlivých potravin v obchodních řetězcích a restauracích. Díky tomu při návštěvě Dánska nebudete vysokou cenou potravin zaskočeni a budete přibližně vědět, kolik za jednotlivé produkty zaplatíte. V dánských obchodech naleznete především kvalitní produkty, a to i v těch nejnižších cenových hladinách (které jsou ovšem i pro nás velmi vysoké). Hodnota jedné dánské koruny (1 kr) je přibližně 3,4 korun českých.

Ceny potravin v obchodních řetězcích

Nejlevnějším způsobem stravování v Dánsku je nákup jednotlivých surovin a vaření svépomocí. Ovšem i ceny potravin jsou pro nás velmi vysoké. Za litr mléka zaplatíte přibližně 6,5 dánských korun, za kilogram místního sýra 76 kr, kilogram jablek stojí přibližně 18 kr, půlkilový bochník chleba stojí asi 15 kr. V Dánsku si připlatíte také za alkoholické nápoje. Láhev vína stojí bezmála 55 kr, místní pivo asi 13 kr, levná není ani obyčejná voda – kolem 8 kr.

Ceny v restauračních zařízeních

Do svých úspor výrazně sáhnete obzvláště v případě, rozhodnete-li se k návštěvě restaurace. Nejlevnějším řešením je návštěva fastfoodu. Právě to jsou díky přijatelný cenám hodně vytížené. Oblíbené jsou čínské restaurace, ve kterých se už za 130 kr najít ve stylu all you can eat. Levná je také turecký kuchyně a daří se u Burgerovým barům a steak housům. Za slušný hamburger s hranolky zaplatíte jen kolem 60 kr. Pokud se naopak rozhodnete zavítat do klasické restaurace střední třídy, počítejte s vyššími náklady. Tříchodové menu pro dvě osoby stojí v průměrné hezké restauraci kolem 600 dánských korun.

Jak se vyznat v dánských cenách

Nepředpokládáme, že byste si ceny jednotlivých potravin zapamatovali. Pokud se ale chystáte do Dánska, pomůže vám jednoduchá poučka. Ceny potravin v Dánsku jsou totiž velmi podobné cenám v Česku, liší se ale v měně. Půlkilový chléb stojí 15 až 20 korun v Čechách i v Dánsku, ovšem v Dánsku jde o koruny dánské. Proto musíte hodnotu přibližně znásobit 3. Pokud u nás stojí chléb 15 Kč, v Dánsku bude stát po přepočtu asi 50 Kč.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno