Ekvádor

Ekvádor je zemí velkolepé rozmanitosti. Kolem hlavního města Quito, vybudovaného španělskými kolonizátory, se rozprostírají vysoká andská údolí posetá zasněženými vulkány. 

Na východě hory klesají a mění se v údolí s bujnou vegetací, kde se život domorodých kečuánských vesnic zdánlivě za staletí změnil jen málo, až po zapařené džungle amazonských nížin. Na západě je tropické pobřeží lemované pláží a daleko od pobřeží v třpytivém Pacifiku, ostrovy Galapágy.

Všude je dobrodružství a země je vhodná i pro individuální turistiku k poznávání měst, pro pěší túry v Andách, k pozorování divoké zvěře v Amazonii nebo k raftingu na divoké vodě.

Jak je to s měnou

Všichni cestovatelé uvítali „dolarizaci“, kterou země prošla před více než dvaceti lety. Oficiální měnou je tedy americký dolar. Občas se ještě vyskytují drobné mince původní staré měny surce – centy. 1 USD dolar má hodnotu 100 centů (centavos).

Pro cizince se doporučuje vybavit se bankovkami malé hodnoty, protože drobní obchodníci se bojí padělaných bankovek a odmítají bankovky vyšší hodnoty přijímat. Je nutné je potom směnit v bance nebo v hotelu. Pro cestování mimo větší města se doporučuje opatřit si co nejvíce drobných, těch je trvalý nedostatek.

Směnáren je v zemi málo, eura se mění s obtížemi, koruny vůbec. Platební karty nejsou rozšířené jako v Evropě. Lze je použít pouze v lepších hotelech a velkých obchodních centrech. Poplatky za výběr v bankomatech jsou dost vysoké (3 – 4 americké dolary).

Levně lze nakoupit potraviny, místní ovoce. Dražší jsou léky, oblečení, alkohol. Turistům se často účtují vyšší ceny. Na pobřeží je dráž než ve vnitrozemí.

Jak se domluvíte

Země, kterou tvoří z jedné třetiny čistokrevní indiáni, má tři úřední jazyky. Je to španělština, kečujština a šuárština. V turistických destinacích se například v hotelu lze domluvit i anglicky. Rozhodně se už kvůli cenám u malých obchodníků a taxikářů vyplatí umět pár slovíček španělsky. Cizincům, kteří mají označení „gringo“, se často účtuje vyšší cena.

Ekvádor

Na jaké počasí se připravit

V zemi jsou tři základní oblasti, každá z nich má své specifické podnebí. Hodně záleží i na nadmořské výšce. Každá oblast má období deště a období sucha. Přestože je Ekvádor na rovníku, při cestování do horských oblastí i do hlavního města Quita se hodí i teplejší oblečení.

Jak je na pobřeží

Od května do října je teplo a sucho, teploty kolem 25 °C. Zhruba od poloviny prosince do května je období dešťů. Nejvydatněji prší v oblasti kolem města Guayaquil na jihu. Směrem k severu srážek ubývá.

Specifická oblast tropické Amazonie

Celoročně je zde teplo kolem 30°C. A je nutné počítat s častými dešti a velkým vlhkem.

Horská oblast

V horách je vše dané nadmořskou výškou. Od června do listopadu neprší a teploty se mohou přes den vyšplhat až k 20 °C, v noci je chladno, často pod 10 °C. Ve vyšších polohách je i kolem rovníku zima.

Na vulkány a do horských měst jako Quito nebo Cuenca je dobré vyrazit právě v době, kdy tolik neprší.

Výlet na Galapágy

Počasí na ostrovech je ovlivněno mořskými proudy. Horko a vlhko (většinou jen krátké přeháňky) je od prosince do května. V tomto období je moře klidné a je to ideální doba pro potápění a šnorchlování. Ideální období pro výlety je v období sucha od června do listopadu, přestože je mírně chladněji a je třeba počítat s větrem.

Galapágy

Jak se žije v Ekvádoru

Oblečení je konzervativnější než v Severní Americe nebo ve středomořské Evropě a upravený vzhled je cesta k úspěšnému jednání s lidmi.

Je nezbytné se připravit na to, že lidé v Ekvádoru na nic nespěchají. Přijít někam příliš brzy je neslušné. Zpoždění půl hodiny nikdo neřeší. Je to milý a společenský národ a líný životní styl je hodně nakažlivý. Hlavně mimo velká města je životní styl hodně pomalý a čas nic neznamená. Žije se tady tak, aby byli všichni spokojení.

V zemi je necelých 17 milionů obyvatel. V hlavním městě Quitu žije asi 2 miliony lidí. V největším Guayaquilu asi 2,5 milionu. Největší skupinou obyvatel jsou míšenci domorodých indiánů a bělochů (mesticové). Tvoří 70 % obyvatelstva. Přestože je v zemi pouze 6 % bělochů (hlavně ze Španělska), patří právě tato skupina k nejbohatším lidem. Oproti tomu mnoho původních obyvatel žije v chudobě.

Při dobrodružných výpravách mimo civilizaci:

Indiáni (Kečuové) žijí vysoko v Andách a v oblasti Amazonie na východě země. V Amazonii dodnes žijí kmeny (Šuarové), které prosluli jako lovci lebek a také Huaroni, kteří stále přežívají v naprosté izolaci od civilizace.

Kultura země

Ekvádorská kultura je směsicí evropské a jihoamerické indiánské tradice. Ve velkých městech je evropský a severoamerický vliv jasně viditelný. Ať už jde o vliv španělské architektury, použití moderních technologií nebo módního evropského oblečení.

Naopak venkov si zachovává zatím tradiční zvyky a styl. Čím je místo odlehlejší, tím více lze najít tradiční indiánské prvky. V Andách jsou v městech jako Otavalo, věhlasné trhy s tradičními tkanými a barevnými látkami, s oblečením, obuví, šperky a dalšími řemeslnými produkty. Vše je extrémně levné. V horské oblasti And jsou také k mání typické hudební nástroje, jako je kytara charango nebo flétna quena.

Jak cestovat

Přestože je Ekvádor 4. nejmenší jihoamerická země, má rozlohu pomalu jako Itálie. Přesuny na větší vzdálenosti jsou běžné.

Železnice neexistuje. Mezi velkými městy se dá cestovat autobusem nebo letadlem. Při poznávání rozmanitosti země se vyplatí půjčení automobilu.

Půjčeným vozem

Každý, kdo usedne za volant, se musí připravit na to, že dopravní předpisy se moc nedodržují, ale jízda není tak strašná, jak se může na první pohled zdát. Skutečnou zručnost v řízení vyžadují horské cesty, které všechny odvážlivce odmění nezapomenutelným výhledem na Andy.

Letecky pro ušetření času

V hornaté zemi může spoustu času ušetřit i cestování letadlem. V zemi se o létání starají 4 společnosti. Nejoblíbenější jsou trasy z pevniny na Galapágy nebo doprava mezi městy Quito a Guayaquil.

Autobusy jsou ekonomické

Jízda autobusem je nejlevnější. Autobusy jsou pohodlné, s klimatizací a často s hlasitou hudbou. Na zastávkách občas do autobusu nastoupí obchodníci s jídlem a suvenýry. To může být i velice vítané. V Quito a Guayaquil je i městská a příměstská doprava.

Ve městech a kolem nich i taxíkem

Žluté taxíky jsou v Ekvádoru levné a bezpečné. Cenu je nutné domluvit předem. Některá menší města mají levné mototaxi, ve velkých je zase možné využít Uber.

Bezpečnost v zemi

  • V místech, kde je velká koncentrace lidí, jsou časté kapesní krádeže. Je dobré mít vnitřní kapsy na oblečení, kde se dají uchovat peníze a doklady. Při cestování autobusem se vyplatí spíše menší a nevýrazní zavazadla. Pozor je třeba dávat hlavně na telefony, fotoaparáty a peněženky.
  • V zemi dochází často k drobným zemětřesením. Místní jsou zvyklí a nepanikaří. Platí stejné zásady jako jinde (volný prostor nebo se přesunout k nosným zdem v budově).

Zdravotní doporučení

  • Voda z kohoutku není pitná. Balená voda je dobře dostupná a další možností je filtr na vodu.
  • V tropických oblastech je hodně komárů. Hodí se moskytiéra a repelenty.
  • V rovníkové zemi se nedá pohybovat bez krémů s ochranným faktorem 50 – 70 (i když je zataženo). V místě jsou předražené, vyplatí se mít zakoupené z domu. Hodí se i pokrývka hlavy.
  • Ve vyšších nadmořských výškách může dojít k nevolnosti. Je třeba mít vždy lahev s vodou.

Oblíbené destinace pro turisty

Ekvádor zažívá v posledních letech velký rozmach turistického ruchu. Oblíbená je hlavně příroda a její rozmanitost. Během jednoho dne se dá dostat z pobřeží přes Andy až do Amazonského pralesa.

Ekvádor je domovem 11 národních parků, které zahrnují rozmanitou škálu krajin, od vulkánů pokrytých ledovci po hustý tropický deštný prales a rozsáhlé úseky nedotčených pláží se zlatým pískem. Je možné absolvovat pěší túru, plavat, jet na kole nebo pozorovat divokou zvěř.

Národní park Cayambe Coca

Národní park Cayambe Coca je plný kontrastů, složených ze studených skalnatých vysočin a horké a vlhké Amazonské pánve. Do parku jsou tři samostatné vstupní body a je tak rozlehlý (téměř milion akrů), že by bylo nemožné prozkoumat ho celý za jediný den. První vchod je poblíž města Cayambe a poskytuje přístup ke stejnojmenné zasněžené sopce (skvělá pro pěší turistiku), druhý vchod je poblíž lázeňského města Papallacta (známého svými geotermálními horkými prameny), zatímco třetí vstupní bod leží poblíž komunity Santa Rosa de Quijos.

Národní park Cotopaxi

Park leží jen dvě hodiny jízdy od Quita, takže je to perfektní návrh jednodenní výlet. K vidění je jezero Limpiopungo, pastviny plné divokých koní, možnost projížďky na kole po sopečné suti a návštěva starobylé incké ruiny v Pucará Del Salitre. Je možné vystoupat na vrchol sopky Cotopaxi (5 897 m) a zažít výhledy z vrcholu (nutná aklimatizace na nadmořskou výšku).

Národní park Cotopaxi

Město Quito

Druhé nejvýše položené město na světě (2850 metrů nad mořem) nabízí především úchvatné historické centrum zapsané na seznamu UNESCO, které předvádí španělskou koloniální architekturu. Město má mnoho náboženských památek. V muzeu Intiñan, severně od centra města, si lze udělat fotku u rovníku.

Město Quito

Baños de Agua Santa

Ekvádorské město dobrodružství a brána do Amazonie, Baños de Agua Santa, je pojmenováno po svých horkých pramenech bohatých na minerály (geotermicky vyhřívané sopkou Tungurahua), o kterých se říká, že mají nesčetné množství zdravotních výhod. Přestože je město kompaktní, má poměrně široký výběr levného a luxusního ubytování a je vynikající základnou pro výlety do blízké přírody. Možný je rafting na divoké vodě na řece Pastaza, půjčovna kol zve na výlet po Ruta de las Cascadas (Cesta vodopádu) do Puyo, nebo lze navštívit ikonickou „houpačku na konci světa“. Při houpání se naskýtá krásný výhled na vulkán Tungurahua.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno