Autem do Slovinska

Turisté, kteří se vydávají do Slovinska vlastním dopravním prostředkem (auto, motocykl), musí znát a respektovat dopravní a jiná motoristická opatření ještě před jízdou. Jinak se mohou dostat do nepříjemné situace, jejíž řečení bývá drahé a znamená zdržení na cestě (což znamená zdržení celé osádky vozu). Pro používání dálnic včetně dálničních obchvatů a rychlostních silnic je nutná dálniční známka. Před cestou se doporučuje nechat si prověřit a písemně potvrdit původ vozu. Je třeba znít nejvyšší povolené rychlosti, toleranci alkoholu v krvi a další sledovaná kritéria platná pro motoristy ve Slovinsku.

Autem do Slovinska

Slovinsko je členským státem Evropské unie (EU) a součástí Schengenskéo prostoru. Vozidla přijíždějící z jiných států EU a Schengenu nejsou na příjezdu kontrolována. Ale jestliže Slovinskem pouze projíždějí (v případě Česka se většinou jedná o průjezd Slovinskem při cestě do Chorvatska), musí s kontrolou na slovinsko-chorvatské hranici počítat. Na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech je v  létě a v době svátků třeba počítat s delší odbavovací dobou a důkladnějšími kontrolami.

 • Důkladné kontroly se týkají například legálního původ vozidel. Jestliže slovinské orgány zjistí, že je vozidlo nelegálního původu, zabaví je. Kontrolovány jsou hlavně vozy vyšší střední třídy a vozy dražších značek. Konkrétně  vozy značek Audi, BMW, Mercedes, VW (nejčastěji typ Passat), ale také škodovky, které byly zakoupeny jako ojeté. Proto se doporučuje nechat legální původ prověřit ještě na území ČR u úřadu, který vykonává registraci vozidel (obecní úřady obcí s rozšířenou působností nebo magistráty).

Po Slovinsku jen s dálniční známkou

Ve Slovinsku platí pro všechny automobily a motocykly povinnost označení kuponem na používání dálnic včetně dálničních obchvatů a rychlostních silnic.

První část kupónu musí být umístěna a celou svou plochou nalepena na vnitřní straně čirého skla předního okna motorového vozidla (nebo prvního motorového vozidla v soupravě) na levém horním, nebo dolním okraji, případně horním středu (zpětné zrcátko) tak, aby výhled řidiče vozidla byl co nejméně omezen a kupon byl dobře viditelný z vnější strany vozidla.

Dálniční známky se prodávají například na čerpacích stanicích pohonných hmot či v ústředních automotoklubech. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle je považováno za porušení zákona a pokutováno částkou ve výši 300 až 800 euro.

 • Pro minibusy, autobusy i kamiony platí jiný ceník (k dohledání na dars.si/Vinjetni_sistem).
 • Informace o průjezdu tunelem Karavankce jsou k dohledání na stránkách www.asfinag.at

Známku lze použít pouze pro jedno vozidlo. Poškozená, nebo částečně odstraněná známka je neplatná. Motorista musí zakoupit příslušnou nálepku (vinětu) ještě před vstupem na slovinskou dálniční síť.

Dálniční známky Slovinsko rok 2018

Motocykly Automobily kategorie 2A Automobily kategorie 2B Automobily nad 3,5 t
Týdenní 7,50 € 15 € 30 € mýtné
Měsíční 30 € 60 € mýtné
Půlroční 30 € mýtné
Roční 55 € 110 € 220 € mýtné

 

Autem do Slovinska: Pokuty

Nejvíc pokut se ve Slovinsku platí za překročení rychlosti, nebezpečné předjíždění, řízení pod vlivem alkoholu či drog, telefonování za jízdy, jízda bez použití bezpečnostních pásů, jízda bez přikázaných světel. Při zjištění přítomnosti alkohoholu v krvi nad povolený limit následuje ihned zadržení, pokuta i řízení u přestupkového soudu. Pokutu je třeba uhradit na místě. Při neuhrazení (v případě vyšších částek) může policista zabavit některé doklady včetně cestovního pasu až do termínu projednání na místním přestupkovém soudu. V případech těžších provinění může policista provinilou osobu zadržet až do doby soudního jednání. Jakékoliv smlouvání se důrazně nedoporučuje.

Dopravní pravidla ve Slovinsku

Základní dopravní předpisy jsou podobné jako v jiných státech EU. Nejvyšší povolená rychlost:

 • osobních automobilů na dálnici 130 km/h,
 • na silnicích pro motorová vozidla 100 km/h,
 • mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h.

Povolený obsah alkoholu v krvi:

 • u řidiče amatéra 0,5 promile,
 • řidič profesionál – 0.

V Slovinsku je povinné mít při jízdě po celý rok i ve dne rozsvícená světla. Zakázána je jízda automobily a motocykly mimo kategorizované silnice a jiné dopravní cesty.

Dopravní nehody ve Slovinsku

K automobilovým nehodám občanů ČR často dochází pro jejich vyčerpání z dlouhého řízení vozu a snížené pozornosti, zejména při nočních jízdách. Nouzové telefony jsou na dálnicích každé dva kilometry. Při jakékoliv dopravní nehodě, při které dojde k poškození automobilu, je nutno přivolat policii. Ta vydá „potvrzení o poškození vozidla“, na základě kterého bude moci poškozené vozidlo na zpáteční cestě do ČR opustit slovinské území.

 • Řidič je zpravidla předvolán týž den či den následující k přestupkovému soudci. Podle místní praxe k zajištění účasti u přestupkového soudu může být v souladu se zákonem  odebrán například cestovní doklad.
 • Při podezření ze zavinění těžší nehody je řidič zadržen a případ řeší vyšetřující soudce.
 • Žádost o odškodné za psychickou či fyzickou újmu, smrt či škodu na autě podává český účastník nehody po návratu do ČR u své pojišťovny.
 • Policejní záznam o nehodě slovinská policie účastníkům nehody na místě nevydává. Jedno z vyhotovení však postupuje Slovinské pojišťovací společnosti Slovensko zavarovalno združenje, u které si jej může pojišťovna, u níž je český účastník nehody pojištěn, vyžádat.

Zdroj: S využitím oficiálního portálu MZV ČR

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno