Lublaň: Hlavní město Slovinska

Ljubljana, česky Lublaň, metropole Slovinska, je jedno z nejmenších hlavních měst v Evropě. Žije v ní asi 300 tisíc obyvatel, což není ve světovém kontextu velké množství. V poměrech Slovinska je Ljubljana největším městem. Pro turisty je velikost Ljubljany tak akorát – mohou si město dobře a v klidu prohlédnout. A Ljubljana za prohlídku stojí, ať je to v kteroukoliv roční dobu.

Římané, ale i Přemysl Otakar II.

Ljubljana, hlavní město Slovinska, je politickým, administrativním, zeměpisným, kulturním, vědeckým a ekonomickým, centrem Slovinska. Je sídlem vlády, ministerstev a nejvyšších zákonodárných sborů. Ve starších textech se setkáváme s německých názvem Laibach. Od roku 1918 se používá názvu Ljubljana, česky Lublaň.

Městská osídlení současné Lublaně započalo v druhé polovině 12. století, ale archeologické výzkumy dokládají osídlení krajiny už v době římské, před dvěma tisíci roky. První spojení s českými dějinami se datuje rokem 1270, kdy Lublaň dobyl český král Přemysl Otakar II.

Současná Lublaň je město moderní a mladé, třebaže má mnoho historických pamětihodností. Je moderní životním stylem a mladé díky množstvím studentů. Univerzita v Lublani je největší univerzita ve Slovinsku se 64 000 studentů. Různé fakulty jsou rozptýleny po celém městě. V Lublani se stále něco děje. V ulicích města se po celý rok konají veřejné a městem dotované akce všech žánrů.

  • V Lublani se cizinci běžně domluví anglicky, často také německy.

Prohlídku započít v infocentru

Středem Lublaně, kolem barokních budov a pod hradbami starého hradu na kopci, protéká řeka Ljubljanica a dále řeky Sáva, Gradaščica, Mali Graben, Iška a Iščica.

  1. Na východním břehu Ljubljanice se rozkládá staré město;
  2. na západním břehu leží moderní čtvrti s obchodním centrem města. Oba břehy spojuje množství mostů.

Vedle Trojitého mostu na Adamič-Lundrovo nábřeží se nachází Turistické informační centrum Ljubljana (TIC ), kde je vhodné prohlídku Lublaně začít. Turistům se dostane potřebných informací a materiálu (mapky, otevírací doby významných míst, možnosti stravování, ubytování, vyhlídkových jízd zájezdů a další standardní služby).

Doprava do Lublaně

Do Lublaně se turisté mohou dostat všemi běžnými dopravními prostředky

  1. Letiště Ljubljana Jože Pučnik (IATA: LJU) se nachází 30 kilometrů od centra města Lublaně a je největším slovinským letištěm. Přilétají sem linky skoro ze všech evropských měst včetně Prahy.
    Každou hodinu odjíždějí od letiště do centra Lublaně autobusy, ve svátky jsou intervaly dvouhodinové. Jízdenky je možno koupit si u řidiče. Cesta do centra města trvá 50 minut.
    Taxi od letiště je mnohonásobně dražší, a služba není vždy bezproblémová.
  2. Do Lublaně je možno cestovat i autobusem. Autobusové nádraží Ljubljana poskytuje služby po celém Slovinsku i v zahraničí. Přijíždějí sem přímé mezinárodní spoje z mnoha evropských měst. Z autobusového nádraží je možno vydat se také na výlety do jiných atraktivních míst Slovinska: jeskyně Postojna, jezero Bled, Piran …
  3. Vlak. Vlakové nádraží v Lublani se nachází vedle autobusového nádraží. Obě stanice se nacházejí severně od centra města, jen pár kroků od většiny zajímavostí a hotelů. Vlakové nádraží má turistické informační centrum, směnárnu a úschovnu zavazadel. Ljubljana je centrem slovinského železničního systému. Místní vlaky jezdí po celé zemi i do některých okolních států.
  4. Lublaň je poměrně malé město a zajímavosti lze obejít pěšky. Přesto je možno využívat městské dopravy (26 autobusových linek, jízdné platí pomocí městské karty zakoupené v četných automatech) nebo si (levně) půjčit jízdní kolo.
  5. Taxi. Jezdit po Lublani taxíkem se turistům příliš nedoporučuje, a když, tak raději objednat taxík telefonicky, jinak jsou velmi drahé. Neplatí zde stejné tarify ani stejná přepravní pravidla.

Co vidět v Lublani

  • Cankarjev Dom. Obrovské umělecké a kongresové centrum s koncerty a představeními.
  • Galerie Tivoli. Mezinárodní centrum grafického umění
  • Laguna Fun & Spa. Otevřeno pouze od června do září. Nabízí venkovní bazény během dne a tematické večerní programy.
  • Lublaňský hrad. Lze se něj dostat turistickým vláčkem, pěšky nebo lanovkou.  Vstup do zámeckého nádvoří, kaplea k obchodům je zdarma, ale vstup do věže se latí. Z věže je nádherný výhled na celé město, řeku Savu a Kamnikské Alpy v dálce.
  • Metelkova. Autonomní kulturní prostor, který se shromažďují pro alternativní umělci a různé subkultury mládeže. Kdysi vojenská kasárna využívají nekomformní umělci, je zde množství barů a nočních klubů. Je to pět minut chůze od hlavního vlakového nádraží.
  • Muzeum architektury v Lublani. Pořádá stálou expozici práce Jože Plečnikové.
  • Muzeum moderního umění, národní sbírka slovinského umění 20. století (obrazy, sochy, výtisky a kresby, sbírky fotografií, videí a elektronických sdělovacích prostředků).
  • Náměstí Republiky. Zde Slovinsko vyhlásilo svou nezávislost na Jugoslávské federaci v roce 1991. Přes silnici je slovinský parlament. Jeho fasáda je zdobena uměleckými sochami Slovinců. Na náměstí se také nachází Mezinárodní obchodní centrum.
  • Národní galerie. Stálé expozice nejlepších a nejznámějších slovinských malířů.
  • Národní muzeum Slovinska.
  • Národní muzeum moderních dějin.
  • Římské zříceniny. Kousek pěšky od centra města jsou pozůstatky římských městských hradeb, včetně řady sloupů od vstupní brány.
  • Slovinské muzeum dějin přírody.
  • Staré Město. Mezi hradním kopcem a řekou Ljubljanicou se nachází staré město se dvěma náměstími, městským trhem s fontánou a radnicí za ní a dále Hornji trh (Horní náměstí). V dobře zachovalých středověkých stavbách jsou místní obchody, butiky, kavárny a restaurace
  • Tivoli Park. Hlavní městský park (na západním konci centra města).
  • Trojitý most (Tromostovje). Navrhl Jože Plečnik. Tromostovje se skládá ze tří samostatných malebných mostů, které se nacházejí vedle sebe.
  • Univerzitní botanická zahrada. Byla založena v roce 1810. V zahradě je také tropický skleník.
  • Water City of Atlantis. Vodní park s 14 bazény, termálními lázněmi, tobogány a saunami. Speciální část je věnována dětem.
  • Zmajski Most (Dračí most). Dokončeno v roce 1901, navržené chorvatským Jurijem Zainovičem. Chrání jej čtyři dračí sochy z městského znaku.
  • Zoo Ljubljana . Jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad v Evropě (autobus 18).

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno