Jezero Bled

Jezero Bled je oblíbenou slovinskou destinací v Julských Alpách. Romantická scenérie a vstupní brána do národního parku Triglav činí pobyt u jezera Bled jednak krásným, jednak praktickým. K smaragdově zelenému alpskému jezeru je možno vydat se na výlet při poznávání Slovinska, anebo je možno prožít přímo o jezera Bled celou aktivní dovolenou s mnohým outdoorovým dobrodružstvím.

Cesty k jezeru Bled

 • Letadlem: Nejbližší mezinárodní letiště je Joze Pucnik Ljubljana (necelých 60 kilometrů). Přímo od letiště jezdí doprava do Bledu. Autobusy odjíždějí z Lublaně do Bledu v každou celou hodinu, zpět z Bledu se vracejí každou hodinu v půl. Cesta trvá asi 75 minut. Na autobusovém nádraží v Lublani je možno koupit si nejen jízdenky na autobus, ale rovněž i turistické balíčky zvýhodněných vstupenek na některá zajímaví místa v Bledu.
 • Autobusem. Autobusové nádraží v Bledu se nachází na severovýchodě, pět minut chůze od jezera a hlavního jezera, na křižovatce Cesta Svobode a Grajska Cesta směrem k Bledskému zámku.
 • Vlakem. K jezeru Bled je možno cestovat i vlakem. Vlaky z Lublaně odjíždějí do stanice Lesce-Bled, řtyři kilometry jihovýchodně od Bledu. Cesta regionálním vlakem trvá něco přes hodinu. Vlaky jezdí zhruba jednou za hodinu. Několikrát denně jezdí vlaky IC, které jsou rychlejší. Od vlaků jezdí k Bledu každých 30 minut autobus (2 €, údaj 2018). Z Jesenice a Nové Gorice jezdí vlaky do stanice Bled-Jezero, od města na druhé straně jezera (asi 1500 m). Jízdní řády jsou dostupné on-line.
 • Autem: Pohodlnou jízdou z Česka od Vídně přes Graz a Klagenfurt, nebo přes Salzburg. Ve Slovinsku po dálnici přímo z Lublaně.

Zajímavosti v okolí jezera Bled

Většina outdoorových dobrodružných aktivit, stejně jako potápění Vintgar Gorge, se nachází v nedalekém národním parku Triglav. Ovšem i bezprostřední okolí jezera je velmi zajímavé. Bled nabízí několik lehkých až středně velkých výletů, z nichž mnohé skýtají úžasný výhled na ostrov.

 • Jezero Bled. Vzniklo rozpuštěním ledovce Bohinj na konci ledové doby. Délka až 2120 metrů a šířka 1380 metrů. Maximální hloubka je 30,6 metru. Jezero je bez přírodních přítoků – napájeno několika prameny.
 • Mala Osojnica, 685m vysoký vrchol v jihozápadním rohu jezera. Nejlepší a nejznámější výhled na Bled a je populární mezi fotografy.
 • Hrad Bled (po 15 minutách strmého stoupání). Malebný bílý a červený hrad uzavřený románskou zdí, hradbami a věžemi. Současná podoba hradu pochází ze 17. století a byla obnovena v padesátých letech minulého století. Na horním nádvoří je kaple z 16. století zdobená freskami z roku 1700. Je zde malé muzeum s expozicí historie hradu a kraje a obvyklým množstvím středověké výzdoby, zábavy a zbraní.
  Hradní terasa nabízí nádherný výhled na jezero a ostrov pod ní. K dispozici je také malé vinné centrum.

 • Ostrov Bled (dostupný loďkou nebo výletní bárkou): Výkopy na ostrově odhalily pozůstatky předrománské kaple a velkého slovanského hřbitova datovaného do roku devět našeho letopočtu
 • Kostel Nanebevzetí Panny Marie: Současný barokní kostel pochází z roku 1698. Dobře zachovalé fresky zobrazují scény ze života Panny Marie. V domech za kostelech byly zřízeny penziony. Pověst říká, že když novomanžel odnese v náručí svou novomanželku 99 kroků od přístaviště ke kostelu, bude jejich manželství šťastné.

 • Vodopád Iglica (4 km jihozápadně od Bledu, v jeskyních Iglika, nedaleko obce Bohinjska Bela). Osmnáct metrů vysoký, ale velmi úzký vodopád padá přes vertikální skalní stěnu. Populární mezi horolezci. Přístupné též po schodech-  krásný výhled na celou oblast.
 • Babji Zob: Jeskyně (4 km jihozápadně od Bledu, v blízkosti obce Bohinjska Bela ). Tři sta metrů jeskynního systému zahrnuje vzácné vápníkové usazeniny a zubovitý sloup nad vrcholem 1128m. Liší se od jiných jeskyní ve Slovinsku.
 • Koupání v Grajsku kopališče: (na severním břehu pod hradem). Skvělé místo pro koupání: dva tobogány, trampolína, lezecká stěna, čtyři venkovní bazény, skokanské prkno i věž,  houpačky a pískoviště pro děti, stolní tenis, šachy, přebalovny, stovka skříněk, půjčovna lodí, obchod s občerstvením a travnatá pláž. Vstupné € 6 za denní vstupenku, 3 € po poledni.
 • Lázně a wellness centra: Odpočinek v termálních bazénech, vířivkách,saunách a podobně.
 • Rybaření: Rybolov sumců, štik, kaprů a jezerních pstruhů je povolen s rybářským lístkem od turistické kanceláře za € 20 na den.

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno