Vlakem do Slovinska

Cestovat do Slovinska vlakem není žádný problém. Vlastně záleží jen na tom, kolik času je možno na cestě stávit. Na přímý vlak z Prahy do Lublaně nelze spoléhat. Některé roky jezdí, jiné nejezdí. Do Slovinska z Česka vyjíždíme vlaky směrem Vídeň a rakouský Villach. Odtud do Lublaně nebo do Jesenice. Na internetu lze najít dobré tipy a rady na cestu vlakem do Slovinska.

Do Slovinska vlakem

Slovinské železnice mají dobré spojení se všemi sousedními zeměmi, s výjimkou Itálie, kde jsou v železničním spojení mezery. Nejfrekventovanější tratě jsou z Vídně nebo Villachu v Rakousku, z Budapešti v Maďarsku, ze Záhřebu v Chorvatsku.

„Z Prahy, Pardubic či z Brna lze do hlavního města Slovinska Lublaně pohodlně cestovat s přestupy ve Vídni a Villachu – na toto spojení lze zakoupit v e-shopu a u pokladních přepážek výhodnou jízdenku Včasná jízdenka Evropa. Z pražského hlavního nádraží vyjedete ráno a po dvou přestupech na území Rakouska dojedete večer do Lublaně. Obdobně lze cestovat i zpět s večerním příjezdem do Prahy,“ informují na svých stránkách České dráhy.

Dobrých rad není nikdy dost

Velkou pomoc cestujícím vlakem nabízejí stránky cestavlakem.cz. Cestování z Prahy do Lublaně je věnována samostatná kapitola.

Klíčovým místem pro cestu vlakem do slovinské Lublaně, ale také do dalších míst v této části Evropy, je Villach. Korutanské město je důležitým dopravním uzlem a pro nás má tu výhodu, že se do něj dá dostat z Brna s jedním přestupem ve Vídni za 363 Kč – pokud si koupíte Včasnou jízdenku Evropa – tedy nákup jen online a s dostatečným předstihem, jízdenka platí pouze pro konkrétní vlak,“ píše se na webu.

Levně a bez časových ztrát

„Z Villachu je pak na webu rakouských drah možné využít nabídku ÖBB SparSchiene – což je rakouský ekvivalent Včasné jízdenky Evropa – a za pouhých 9 euro (tedy zhruba 228 Kč) dojet přímým vlakem až do slovinské Lublaně. Celková cena bude tedy zhruba 591 Kč, pro cestu z Prahy či Ostravy pak přidejte zhruba 200 Kč za jízdenku do Brna,“  uvádí se na stránkách cestavlakem.cz.

„Za stejnou cenu je možné koupit i lístek pro cestu zpět. Jízdenku ÖBB SparSchiene je vhodné kupovat zhruba s jedno až dvouměsíčním předstihem, následně po vyprodání těch nejlevnějších se její cena zvedá na 17 euro.“

Brno – Villach – „Včasná jízdenka Evropa“363 Kč
Villach – Lublaň – ÖBB SparSchiene – 9 euro – 228 Kč
Celkem: 591 Kč

Bez hotovosti a bez jízdenky

„Nákup na webu rakouských drah je možné uskutečnit také v angličtině, platbu provést běžnou platební kartou a pro jízdu ve vlaku stačí ukázat jízdenku na mobilu nebo na počítači. Celkem bude cesta z Brna do Lublaňe trvat něco přes devět hodin, z toho ale hodinu a půl strávíte ve Vídni, kde je možné si v té době dát oběd v některém z mnoha podniků na vídeňském hlavních nádraží.“

  • (Původní text byl zveřejněn v únoru 2018, takže ceny se mohou v průběhu dalších let měnit).

Alternativa autobusem: Pokud potřebujete do Lublaně a levné vlakové jízdenky již nejsou k dispozici, můžete použít Flixbus, cesta autobusem přes Vídeň stojí zhruba 700 Kč.

S kartou pro mládež Euro26  lze na většině mezinárodních tratí získat slevu na jízdném.

Zdroj: S využitím cestavlakem.cz; www.cd.cz

Foto: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno