Portorož

Portorož je oblíbená destinace v pobřežním krasovém regionu Slovinska. Leží v Terstském zálivu na slovinském pobřeží Jadranského moře. Portorož jsou  největší a nejlépe vybavené slovinské přímořské a klimatické lázně.

Portorož: Přístav Růží na slovinském Jadranu

Portorož (Portoróza, Port of Roses, Přístav Růží) je jadranské pobřežní letovisko v jihozápadním Slovinsku.

 • Moderní dějiny této přímořské destinace se začaly psát koncem 19. století, kdy zde byly zřízeny první lázeňské domy. Hotel Palace, který se nachází v centru, byl jedním z nejdůležitějších středisek oddychu pro rakousko-uherskou monarchii.
 • Počátkem 20. století získal Portorož pověst jednoho z nejkrásnějších přímořských středisek ve střední Evropě.
 • Portorož vyniká krásnou parkovou úpravou se množstvím květin, zejména růží (odtud jméno „Portor Rose“ a udržování tradice).
 • Portorož jsou  největší a nejlépe vybavené slovinské přímořské a klimatické lázně.

Portorož, moderní zóna klidu

I v současné době je pro místo typický poklidný rytmus s příjemnou atmosférou kaváren, malých obchodů a taveren. V sezoně však letovisko žije dlouho do noci či do rána. Portorož nemá významné historické památky, jen hotely a moderní stavby všeho druhu. Na Portorož navazuje směrem k Piranu poměrně mladé letovisko Bernardin.

Jak se dostat do Portorože

 • Letadlem: Portorož sice má malé mezinárodní letiště, ale je používáno pouze na charterové lety. Let z italského Terstu trvá půl hodiny, zatímco z hlavního slovinského města Lublaně se letí hodinu, někdy hodinu a půl.
 • Autobusem: Všechny meziměstské i dálkové autobusy z Piranu nebo do Piranu zastavují v Portoroži. Bezplatná kyvadlová doprava spojuje Portorož s Piranem.

Portorož, to nejsou jen mořské pláže

Terme & Wellness LifeClass Portoroz nabízí tepelnou, lékařskou a wellness péči. Lázně jsou jedinečné díky využití místních přírodních faktorů: slaného bahna, solanky, teplé minerální vody, klima, moře.

 • V místě je zřízeno sedm různých wellness center (údaj 2018) rozkládajících se na více než 10.000 m2 plochy. Pláž umožňuje kromě koupání i četné jiné aktivity: plážový volejbal, windsurfing, půjčit si loďku, plachetnici nebo vodní skútr, potápění.
 • Krásná pláž s velmi pozvolným vstupem do moře je ideální pro malé děti a méně zkušené plavce.
 • Pláže Jadranu jsou udržované.
 • Rozmanité stezky úrodnými kopci malebné. Bezpečné, jednoduché a panoramatické pěší stezky zavedou přes Piran, Portorož, Lucija, Seča, Strunjan. Otevřou se výhled na chorvatskou Istrii, na severní italské pobřeží, ale také na slovinské Alpy. 
 • Romantické ulice jsou zakotvené v bohaté historii. Lázeňské promenády mají naopak kosmopolitní charakter. Od autentické tradice místních zvyků a zvyklostí k návykům moderních městských rytmů.

Když moře „přestane bavit“

Kdo má raději vodní rekreace v umělých zařízeních než na přírodním mořském pobřeží, potěší jej aquapark Laguna v letovisku Bernadin: bazény s teplou či studenou vodou, bazénky pro děti, vířivky, finská a turecká sauna, welness  služby.  

 • Aquapark je otevřen po celý rok, v létě je propojen s venkovními bazény.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno