Bovec

Bovec je malebné městečko ve slovinských Alpách, v severozápadní části Slovinska. Město je obklopeno vysokými horskými vrcholy, a kromě nich je devízou místa křišťálová řeka Soči. Návštěvníci přijíždějí za krásou čisté horské přírody, ale také za vodními a adrenalinovými sporty, za turistikou, paraglidingem v zimě za lyžováním. Bovec je hlavně v letní sezoně dějištěm mnoha městem podporovaných akcí.

Hlavní město adrenalinu na vodě

Bovec (italsky Plezzo, německy Flitsch, 46.3381886N, 13.5520100E) je slovinské město s asi šestnácti sty obyvatel. Stejnomennou územní správní jednotka (občina) obývá méně než tři a půl tisíce lidí. Bovec město i Bovec občina se nacházejí severozápadní části Slovinska poblíž italské a rakouské hranice. Přes nízkou nadmořskou výšku (460 m.n.m.) je město skutečným alpským střediskem.

Říká se, že se v létě Bovec stává „adrenalinovým hlavním městem Slovinska.“ Na řece Soče bývá organizováno mnoho sportovních „podniků“ na divoké vodě.

Do Bovce přijíždějí také amatérští, respektive nezávodící vodáci hledající správnou vodu pro kajaky, kanoe, rafty nebo hydrospeedy. V Bovci je množství agentur a půjčoven, které nabízejí vybavení i profesionální doprovod. Rovněž je možno přihlísit se zde do kurzů raftingu – od začátečníků pro pokročilé. Pro rodiny s dětmi od čtyř let jsou pořádány rodinné výlety na raftech.

Vodáci, cyklisté, turisti, lyžaři…

Kromě veškerého vybavení na divokou vodu jsou ve městě také půjčovny horských kol.

Pěší turisté se vydávají na turistické stezky vedoucí podél dominantní hory nad městem. Nebo na delší treky podle vlastní volby. Mapy turistických stezek lze zakoupit v turistickém informačním centru.

V hlavní sezoně lze využívat lanovku lyžařského střediska Kanin. To je nejvyšší lyžařské středisko ve Slovinsku (2 293 m). Kabinová lanovka vede do nadmořské výšky 2202 metry s panoramatickým výhledem na Alpy a Jaderské moře. Čtyř sedačková lanovka Prevala postavená v 2006 představovala první krok k realizaci nápadu spojit lyžařské středisko Kanin s lyžařským střediskem Sella Nevea na italské straně hory.

Lyžování ve středisku Kanin

Vrcholy nad Bovcem jsou obvykle  dobře pokryty sněhem už v prosinci, což je měsíc kdy začíná lyžařská sezona. Lyžařský areál Kanin je jediné lyžařské středisko ve Slovinsku s lyžařskými svahy nad 2000 metrů.

  • Díky nadmořské výšce tu sjezdovky zřídka zmrznou, a tak nabízejí kvalitní lyžování na výhradně přirozeném prachovém sněhu po většinu zimy.
  • Lyžařská sezona zde trvá  velmi často až do první poloviny května.
  • Dalším typickým rysem kaninského lyžařského střediska je jeho slunná poloha a nádherný výhled daleko do nitra Alp na východ a k moři směrem k Terstu na jihu.

Víc informací o lyžování ve středisku Kanin: kanin.si/en/

Doprava do Bovce

Autem:

  • Z Itálie a Rakouska přes Tarvisio (Trbiž) a Predel Pass (1156 m)
  • Z Kranjska Gora přes průsmyk Vršič (1611 m)
  • Z Itálie přes Udine (Videm) – Tarcento (Čenta) – Uccea (Učja) – Žaga
  • Z Nova Gorica – Tolmin – Kobarid

Autobusem

  • Autobusy z Lublaně jezdí dvakrát denně během týdne, cesta trvá přibližně 3,5 hodiny.

Foto: pixabay.com

Zdroj: S využitím kanin.si/en/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno