Pokljuka

Pokljuka je lesnatá krasová náhorní plošina ležící na severozápadě Slovinska v národním parku Triglav. Pokljuku znají turisté, milovníci a znalci přírody, ale rovněž příznivci biatlonu, protože se zde od devadesátých let jezdí závody světového poháru v biatlonu. Letní čas je dobou, kdy se turisté vydávají do Pokljucká rokle. Je jednou z nejkrásnějších roklin ve Slovinsku.

Pokljuka: Divoká příroda a biatlon

Pokljuka leží v Julských Alpách v Triglavském národním parku. Rozkládá se v nadmořské výšce od 1100 m n. m. do 1400 m n. m.  Pouhých 20 kilometrů od Pokljuky leží světoznámé Bledské jezero. Pokljuka má dvě velké atrakce, které přesahují lokální význam.

  1. První z nich je přírodního rázu, a to Pokljucká rokle, označovaná za jednu z nejkrásnějších roklin Slovinska.
  2. Druhou kuriozitou světového významu je poměrně mladá tradice biatlonového sportu. Od devadesátých let minulého století se zde pořádají závody započítávané do Světového poháru.

V roce 1998 se zde udělovaly tituly za stíhací závody, v roce 2006 za smíšené štafety. Pokljuka rovněž hostila v roce 2001 mistrovství světa. Další světový šampionát se plánuje na rok 2021. Slovinské středisko Pokljuka bylo jediným kandidátem na pořádání Mistrovství světa v biatlonu 2021. 

Pokljuka: Výsledky českých biatlonistů

Pozice Závodník/závodnice Disciplína Sezóna
1. Gabriela Koukalová sprint 2014/2015
1. Gabriela Koukalová sprint 2012/2013
2. Gabriela Koukalová hromadný start 2015/2016
2. Gabriela Koukalová stíhací závod 2012/2013
2. Ondřej Moravec stíhací závod 2012/2013
2. Eva Háková vytrvalostní závod 1992/1993
3. Eva Puskarčíková stíhací závod 2016/2017
3. Gabriela Koukalová hromadný start 2012/2013
3. Česká republika štafeta žen 1992/1993
Zdroj: biatlonmag.cz

 

Pokljucká roklina

Velmi populární je výšlap do pokljucké rokle. Jedná se o divokou roklinu skrytou v lesích. Svěží příroda, přírodní mosty, skalní díry, jeskyně a úzké průchody mezi 50 metrů vysokými stěnami. Cesta v pokljucké soutěsce byla zrekonstruována, je dobře vyznačena a je vybavena naučnými panely. Na cestu je doporučována ochranná přilba a samozřejmě pevné turistické boty nad kotník.

Údolí Pokljuka leží nad údolím řeky Radovny a je vzdálené jen kilometr od obce Krnica, dva kilmetry od Gorje a sedm kilmetrů od Bledu. Do těchto míst je možno dostat se autobusem. Údolí je dva kilometry dlouhé a 40 metrů zaříznuté. Bylo vymleto do vápence vodou proudící z ledovce Pokljuka, jehož jediným připomenutím je potok Ribščica, přítok řeky Radovny. Cesta návštěvníků vede do nejkrásnější centrální části rokle. Hlavní cesta vede podél jejího dna, zatímco boční větve vedou na okraje rokliny a spojují ji se Zatrnikem. Mezi nejpěknější přírodní úkazy na cestě patří:

  • přítoková rokle s 22 metrovým vodopádem, když je dost vody;
  • Pokljuška Luknja – prostorná skalnatá jeskyně;
  • velký přírodní most 24 metry nad dnem rokle;
  • malá kulatá pole nazývaná místními obyvateli „vrtci“ (malé zahrady).
  • Lze projít velmi úzkými „škvírami“ na cestě do nejkrásnější „malé zahrady“ a k malému přírodnímu mostu přes dřevěné galerie.
  • Nad nimi vede cesta přes partyzánský přechod, jediný průchod touto hlubokou roklí.
  • Rozmanitá vegetace – od kapradin až po lesní a horské květy – roste na dně a na skalnatých stěnách rokliny.

Ilustrační foto: pixabay.com

Mapa: mapy.cz

Tabulka: S využitím biatlonmag.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno