Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar je jedno z nejpolulárnějších míst národního parku Triglav ve Slovinsku. Soutěska Vintgar je turisty navštěvovaná od konce 19. století. Turisty láká zejména proto, že je snadno dostupná, romantická, prohlídková trasa je krátká, nenáročná a při vší „divokosti“ bezpečná. Atraktivní scenérie jsou koncentrované ani ne na dvou kilometrech. Soutěska Vintgar stojí za prohlídku.

Skála protržená vodou

Soutěska Vintgar je říční průrva v Triglavském národním parku v severozápadním Slovinsku, v národním parku Triglav. Někdy se jí rovněž říká Bledská soutěska (Bledski vintgar), protože leží asi čtyři kilometry severozápadně od Bledu.

Vysvětluje se, že řeka Radovna (na níž je soutěska) tekla původně na východ. Poté, co byla přehrazena ledem ledovce Bohinj, vytvořilo se jezero, které prořízlo severovýchodně novou cestu přes měkkou vrstvu triasového vápence mezi kopci Boršt (931 m) a Hom (844 m) směrem k hornímu údolí Savy.

Voda při svém prodírání skalnatým terénem vytvořila mnoho erozivních jevů: bazény, peřeje, strmé skalní stěny. Cesta soutěskou končí třináctimetrovým vodopádem, což jej činí největším ve Slovinsku.

Víc než sto let turistického ruchu

Soutěska Vintgar byla turistům zpřístupněna koncem 19. století. V roce 1878 byl postaven můstek před vodopád Šum. Cesta soutěskou byla prozkoumána v roce 1891 výpravou starosty obce a topografa Gorje Jakoba Žumera a fotografa Benedikta Lergetporera.

V roce 1893 byla rokle velkým úsilím vybavena dřevěnými pozorovacími chodníky a mosty a dne 26. srpna 1893 byla otevřena pro veřejnost. Chodníky v nejvýznamnějších část rokliny, které byly později pojmenovány Žumrovy galerie, byly od té doby několikrát renovovány.

V roce 1905 byl dokončen kamenný železniční most, který dodnes nese prvenství ve velikosti mostního oblouku v celém Slovinsku:

 1. Je dlouhý 65 m,
 2. široký 4,5 m
 3. a vysoký 33 metry.
 • Slovo vintgar zobecnělo. Používá se ho i v případě jiných slovinských soutěsek. Etymologové se domnívají, že slovo vintgar je nejspíš odvozeno z německého Windegg (er) „místo vystavené větru“, nebo že pochází z německého názvu Weingarten „vineyard“, což odkazuje se na vinice v Podhomu.

Na výlet do soutěsky Vintgar

 • Do vesnice Vintgaru jezdí pravidelní autobusové linky z Bledu.
 • K soutěsce je rovněž možno dojet vlastním vozem. Blízko vstupu do soutěsky je veřejné parkoviště. Ve vrcholné sezoně bývá plné a na místo se musí čekat.
 • Příjemnou procházkou lze k soutěsce dojít z Bledu pěšky (jen čtyři kilometry, výhledy na krajinu nebo Bledský hrad).

Soutěska Vintgar: Otevírací doba

Soutěska Vintgar je otevřena od dubna do začátku listopadu od 8.00 do 19.00 hodin. Do soutěsky se platí vstupné (pouze v hotovosti; využívá se na údržbu). Je vhodné přijít ráno, než se dostaví hlavní návštěvnický dav.

Vstupné do soutěsky Vintgar

 • Dospělí € 5
 • Mládež 6 – 15 let € 2,50
 • Děti do 6 let € 0,8
 • Školní skupiny € 2,00
 • Studenti € 4,00
 • Skupina minimálně 10 studentů € 3,00
 • Skupina minimálně 10 dospělých € 4,00
  Údaj 2018,  může se časem změnit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno