Aby se při pěším okruhu z Bystřice nad Pernštýnem a zpět stihly podstatné zajímavosti na trase, bude dobré vyčlenit si na výlet dva dny. Nebude to problém v kteroukoliv roční dobu, protože uprostřed cesty je slušný penzion turistické třídy. Na výletě turisté uvidí pěkné městečko, jeden z nekrásnějších hradů naší republiky, geologicky zajímavou oblast, několik zřícenin a krásnou přírodu. Za dva dny ujdou asi 39 kilometrů.
Bystřice opravdu leží nad hradem Pernštýnem
Výlet bude začínat i končit v malebném městečku Bystřici nad Pernštýnem. Dalo by se očekávat, že nachází-li se městečko v blízkosti hradu a je-li ten hrad na kopci, bude mít městečko přídomek „pod“.
- Bystřice nad Pernštýnem leží v nadmořské výšce 535 metrů.
- Hrad Pernštejn leží sice na návrší, ale to je jen 380 metrů nad mořem.
Další kuriozitou zeměpisného rázu je fakt, že zatímco městečko leží v kraji Vysočina, hrad se nachází již v kraji Jihomoravském.
Cesta do Bystřice nad Perštýnem
Turisté se do Bystřice nad Pernštejnem dostanou:
- buď autobusem ze směru od Nového Města na Moravě nebo od Tišnova,
- nebo z týchž směrů vlakem.
Cesta vlakem je velmi malebná, ale má jedno „ale“. Vlakové nádraží se nachází dva kilometry od středu města. Už po cestě od vlaku po červené značce mohou turisté zhlédnout skanzen Horácká vesnice a zábavní centrum Eden. „Otevřeno během akcí. V květnu, červnu a září – otevřeno o víkendech a svátcích. V červenci a srpnu – otevřeno každý den,“ uvádějí mapy.cz.
Na náměstí městečka s asi osmi tisíci obyvatel turisté navštíví infocentrum na Masarykově náměstí čáslo 1, kde získají podrobní infromace a mapky. V Bystřici nad Pernštýnem je dále k vidění:
- Kostel svatého Vavřince, původně raně gotická stavba ze 13. století s barokní přestavbou.
- Kostel svaté Trojice z roku 1615 původně sloužil evangelíkům, dnes je kostel hřbitovní.
- kaple svaté Anny na Černém vršku z roku 1749
- Kašna na náměstí z roku 1892 se sochami Cyrila a Metoděje.
- Mariánský sloup z roku 1727 na náměstí.
- Sousoší kříž s pietou z roku 1881 na náměstí.
- Socha T. G. Masaryka od sochaře Vincence Makovského a v úpravě Vladimíra Preclíka. V roce 1990 byla postavena na Václavském náměstí v Praze na výstavě k prvnímu výročí sametové revoluce. Její kopie je i v Brně před budovou Masarykovy univerzity na Joštově ulici.
Postupový cíl – Nedvědice
Z Bystřice se turisté vydají po modré turistické značce přes Bratrušín, Věchkov a Kovářovou do obce Nedvědice. Cesta vede po venkovských silnicích, provoz na nich je malý. Zato vede pěknou členitou krajinou.
- Nedvědice je městys v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Rozkládá se v Hornosvratecké vrchovině, v přírodním parku Svratecká hornatina, přibližně 14 kilometrů severozápadně od Tišnova.
V Nedvědici je turistické informační centrum. „Poskytujeme také informace o ubytování, stravování a jízdních řádech,“ uvádějí o sobě. A to by někdy mohla být vítaná pomoc.
Druhý největší gotický hrad v republice
Na návsi v Nedvědici je třeba vyhledat zelenou značku naučné stezky, která zavede ke hradu. Budou to asi dva kilometry. Impozantní hrad Perštýn (Pernštejn) zapůsobí na každého blížícího se návštěvníka. Je to druhý největší gotický hrad v naší republice.
„Mimořádně zachovalý středověký hrad byl základnou pánů z Pernštejna. Původní jednoduchá dispozice hradu se ztrácí ve spleti pozdějších přestaveb. K vidění je architektonická skladba hradního paláce, kde návštěvník sleduje historii a vývoj sídla od jednoduchého hradu přes pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou a klasicistní rezidenci až po romantismus 19. století,“ uvádí se na oficiálních stránkách hradu.
Na webových stránkách hradu také turisté najdou všechny potřebné informace o otevírací době, prohlídkových okruzích, ceně vstupného a možných slevách na vstupném.
- Tajemná gotická krása hradu je velmi fotogenická. Hrad posloužil jako lokace k asi padesáti filmům.
Kolem Svratky do Štěpánova
Prohlídkou hradu první den výletu nekončí. Turisté sejdou zpět do Nedvědice a tam odbočí na červenou turistickou značku. V nohách už mají 13 kilometrů, ale ještě deset jich ujdou do Štěpánova nad Svratkou. Protože to je ještě kus cesty, nebudou za vesnicí Ujčí odbočovat vpravo po turistické značce, ale do Štěpánova dojdou po silnici. Ve Štěpánově přenocují.
Nocleh je možno hledat v místním penzionu. Není to nijak vysoký komfort, ale velmi slušné levné ubytování v turistické třídě, a to pěším výletníkům stačí.
- Penzion má své webové stránky a je vhodné pro jistotu si nocleh zamluvit předem.
V příhodné roční době si mohou „skalní“ turisté dát v restauraci večeři i pivo a pak vyhledat bivak. Znalí kraje mají ještě jednu možnost. Ale popořadě.
Štěpánov býval ve středověku průmyslovým centrem panství. Od 13. století se zde těžilo stříbro, měď a železná ruda. V 18. století se s dolováním přestalo, i když v letech 1916–1919 se provedly neúspěšné pokusy o znovuobnovení těžby v místních dolech. Kopec Borovec nad Štěpánovem je bohatým nalezištěm. Do Štěpánova dodnes přijíždějí amatérští mineralogové. Na konci Štěpánova a začátkem Borovce se nachází mnoho štol, hald a zbytků po důlních činnostech. Bohatým nalezištěm minerálů mědi je přístupná štola Mír, která se nachází ve svahu nad řekou Svratkou. Ústí štoly je oblíbeným nocležištěm.
- Absolutní šetrnost k přírodnímu prostředí je samozřejmostí.
- Asi se zde spát nemá, ale dělá se to.
Byl to jeden z největších hradů Moravy
Druhý den turisté odbočí u kostela ve Štěpánově doleva na červenou turistickou značku. Dovede je na necelých pět kilometrů vzdálenou zříceninu hradu Zubštejna. „Zubštejn je jeden z největších hradů Moravy. Jeho zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky,“ můžeme se dočíst v průvodcích. Bezprostředně pod hradem je velký rovný palouk, kde si rádi postaví stany skauti při svých výpravách. Na palouku je i hospodářské ohniště.
K Pyšolcí, nebo postačí jen Aueršperk?
Kdyby turisté pokračovali po červené značce, došli by ke zřícenině hradu Pyšolce, ale pak by se museli vrátit na Zubštejn, protože červená vede k přehradě Vír. My se však musíme od Zubštejna vydat po modré. Ta dovede k troskám dalšího hradu – Aueršperka (3,6 km). Zřícenina je skryta v lese, ale značka k ní bezpečně dovede. „Kdy byl založen, není přesně známo. Název může napovídat (Auer = zubr), že zakladateli hradu byli ve 2. polovině 13. století Pernštejnové,“ uvádí Wikipedie. „Z hradu se zachovaly zbytky příkopu a torzo válcové věže (9 metrů průměr), která chránila bránu, zbytky zdiva hradebního opevnění a východně od věže základové zdivo obytného paláce. Na sever od jádra hradu jsou patrny základy vysunuté věžice, oddělené od vlastního hradu mělkým příkopem.„
Modrá značka dovede půvabnou zvlněnou krajinou zpět do Bystřice nad Pernštejnem. Je to asi 5,2 kilometru. Tam výlet končí. Trasa druhého dne byla kratší, ale zbývají ještě poslední dva kilometry na nádraží.
Kilometrovník
- Bystřice – Pernštejn 13 km
- Pernštejn – Štěpánov 10 km
- Štěpánov – Zubštejn 5 km
- Zubštejn – Aueršperk 3,6 km
- Aueršperk – Bystřice 5,2 km
- Bystřice – nádraží 2 km
- Celkem za dva dny 39 km (zaokrouhleno)
Foto: (jez)