Domů Pěší turistika Morava Z Vizovic na rozhlednu Vartovnu, a pak do Všeminy

Z Vizovic na rozhlednu Vartovnu, a pak do Všeminy

Třebaže bude  výstup na rozhlednu Vartovna  asi nejsilnějším zážitkem, nebude patnáctikilometrový výlet z Vizovic do Všeminy prost jiných zajímavostí: Město Vizovice, nedostavěná Baťova železnice, Mikuláštikovo fojtství, Portášská naučná stezka, výhled na reliéf východní Moravy a rekreační areál ve Všemině. Cesta je schůdná, vhodná pro průměrně zdatné chodce a odrostlejší děti. Na výlet je dobré vyčlenit dva dny, protože první den zabere prohlídka Vizovic, které si to zaslouží. Druhý den se pak uskuteční cesta do Všeminy.

Vizovicko, výhled z plošiny rozhledny Vartovna.

Vizovice

Vizovice jsou město ve Zlínskem kraji. Leží 14 kilometrům východně od Zlína v podhůří Vizovických vrchů. Žije zde přibližně 4 900 obyvatel. Historické jádro Vizovic bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Město je známo ovocnářstvímvýrobou pálenek (značka Rudolf Jelínek).

  • Město dalo československému folkloru vizovické pečivo: drobné dekorativní (nejedlé) ozdoby vytvářené ručním modelováním z jednoduchého těsta, a pak upečené.
  • Vizovice jsou rodným městem herce Boleslava Polívky.
  • Ve Vizovicích se koná největší mezinárodní rockový open-air festival v ČR Masters Of Rock.  Na festivalu vystupují především zahraniční rockové a metalové kapely. Pravidelně se jej účastní 20-25 tisíc návštěvníků z celého světa.
Vizovice, náměstí. Zlínský kraj.

Vše o Vizovicích

Nejjistější je, když první kroky turistů vedou do Turistického informačního centra města Vizovice. Tam o městě a jeho zajímavostech turistům řeknou vše.

Adresa: náměstí T. G. M. 1008, 763 12 Vizovice
Telefon: 577 599 110, 734 273 434
E-mail: infocentrum@dkvizovice.cz
Facebook: www.facebook.com/TICVizovice
Instagram: www.instagram.com/infocentrumvizovice

Vizovice, státní zámek

Vizovický státní zámek

Dominantou města je barokní zámek. Zámek Vizovice se nachází uprostřed města Vizovic, asi 15 km od města Zlín. V roce 2001 byl zámek zařazen mezi národní kulturní památky. Zámek je ve vlastnictví státu a jeho správu vykonává Národní památkový ústav. Je veřejnosti přístupný (když vstupy do  památek nepodléhají vládním nařízením).

Další stavební památky Vizovic:

  • Secesní vila Café York
  • Měšťanský dům Frigo
  • Kaplička na Karažijce
  • Kaple u Chladné studny
  • kaplička Panny Marie Lurdské
Vizovicko, cesta po nedokončené Baťově železniční trati. Modrá turistická značka.

Pohodových 15 kilometrů

Po nedokončené železnici

Výlet začíná u rozcestníku Vizovice, náměstí. Po červené turistické značce turisté dojdou na konec Vizovic, kde odbočí vpravo na modrou turistickou značku. Cesta je naprosto rovná a její parametry jsou tak nějak známé: jen železniční koleje jako by tu chyběly.

Dojem je správný. Modrá turistická značka vede po trase nedostavěné železniční dráhy, které se dodnes říká „Baťova“.

Vizovicko, Jasenná, evangelický kostel

Obec Jasenná

Dráha dovede do obce Jasenná. Je ovšem třeba bezpečně přejít frekventovanou silnici (u katolického kostela). Pár metrů nad kostelem (po modré značce) se nachází Mikuláštíkovo fojtství, národní kulturní památka.

Jasenná, národní kulturní památka Mikuláštíkovo fojtství.

Mikuláštíkovo fojtství, národní kulturní památka

Dřevěný patrový roubený dům s pavlačí na průčelí a rozsáhlým hospodářstvím, který v roce 1748 postavil Jiří Mikuláštík, je nejlépe dochovanou stavbou svého druhu na Valašsku, ze všech starých valašských staveb v okrese nejzachovalejší a zároveň nejrázovitější.

  • Počátkem 18. století byl fojt Jiřík Mikuláštík portášským hejtmanem.

Dřevěná patrová budova Mikuláštíkova fojtství z roku 1748 je typický karpatský roubený dům s pavlačí na průčelí. V budově fojtství je dnes instalována expozice k historii obce a vesnickému životu na Valašsku. Fojtství stojí v horní části obce u farního kostela sv. Maří Magdalény.

  • NKP Mikuláštikovo fojtství je v soukromém vlastnictví potomků fojtovského rodu Mikuláštíků.

Portášskou stezkou

Od Mikuláštíkova fojtství pokračujeme na rozhlednu Vartovnu. Od fojtství navážeme na Portášskou naučnou stezku, která nás dovede přímo k rozhledně (v poslední fázi se připojuje ke žluté turistické značce).

Portášský sbor byl zřízen na císařský rozkaz v 17. století z „věrných Valachů“.  Jedním z jeho úkolů  bylo i hlídat zemské hranice, hlavně  průsmyky, pasy – „brány“  do Moravy. Tito Valaši se pak stali  jakýmisi „národními četníky“, často využívanými jako  kontrarevoluční složka k likvidaci lidových povstání nebo zbojníků.

Rozhledna na Vartovně

Vrchol Vartovna sloužil v dávné minulosti jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně při blížícím se nebezpečí. Nachází se v nejvýchodnější části Vizovických vrchů na rozhraní katastru  tří obcí : Seninka,  Liptál a Jasenná a  tvoří významnou křižovatkou turistických tras.

Z Vartovny je krásný výhled na Vizovické vrchy, Javorníky, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Chřiby, Beskydy a Malu Fatru. Za jasného počasí dohlédnete až do Zlína nebo na hrad Buchlov.

Stavba Vartovny, která byla  zpřístupněna 17. listopadu 2009, trvala sedm měsíců. Na tento jedinečný objekt s kovovou konstrukcí ve tvaru spirály bylo spotřebováno 11 tun betonářské výztuže, 270 kubíků železobetonu a 1,5 tun železa. Na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů vede 213 kovových schodů.

Rozhledna Vartovna, panoramatické mapy na vyhlídkové plošině

O rozhledně

  • Vrchol hory Vartovny, součást Vizovických vrhů, se nachází ve výši 651 metrů nad mořem.
  • Rozhledna má tvar kovové spirály, kterou doplňuje kamenný sokl, uvnitř je točité schodiště.
  • Výška rozhledny je 37 metrů, vyhlídková plošina krytá střechou je ve výšce 35 metrů.
  • Rozhledna je otevřena celoročně, podle návštěvního řádu je na rozhlednu zakázán vstup při námraze, sněhu, bouřce, mlze a nepříznivém počasí.
  • V turistické sezoně je na rozhledně vybíráno vstupné, jeho přesnou výši najdete na internetových stránkách obce Seninka, která rozhlednu provozuje. Zároveň je zde možné zakoupit upomínkové předměty a občerstvení.
  • Autorem návrhu je zlínský architekt Ivan Bergmann.
    Zdroj: www.vartovna.cz

Po žluté do Všeminy

Po žluté turistické značce turisté sejdou z Vartovny a zamíří do obce Všemina. Nejzajímavější stavbou této valašské obce je římskokatolický kostel svatého Jana Nepomuckého postavený v poslední čtvrtině osmnáctého století.

Turisté projdou obcí a budou se stále držet žluté značky, která míří k severu.

Příjemný cíl: Rekreační resort Všemina

Rekreační resort Všemina leží v malebném údolí s jezerem, v krásném horském prostředí Hostýnských a Vizovických vrchů. „Resort poskytuje čisté ovzduší, krásnou přírodu a veškerý komfort, který si jen můžete pro strávení krásné dovolené přát. Široké možnosti resortu ocení vyznavači turistiky, vodních sportů, relaxace, milovníci koní, rybáři a v zimě běžkaři i bruslaři,“ uvádějí provozovatelé areálu.

V resortu je k dispozici 25 rekreačních apartmánů, krytý bazén, whirlpool, sauna, masáže, inhalace, caffe bistro, recepce, konferenční prostory a vlastní parkoviště. Resort je baby a pet friendly.

V takovém prostředí bude příjemné ukončit patnáctikilometrový úsek putování po Vizovicku. Lze se zde ubytovat a využít všechny sportovní a rekreační příležitosti

Víte, že…

… výlet může být  pokračováním cesty popsané v článku Přes kopečky a lesy z Luhačovic do Vizovic? 

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno