Český ráj: Z Malé Skály přes Kozákov do Semil

Příroda vymodelovala krajinu, lidské ruce ji s citem dotvořily. „Zemský ráj to napohled.“ Od roku 1955 chráněná krajinná oblast, dokonce první chráněná krajinná oblast na území České republiky. Od roku 2005 i Geopark UNESCO. Tak to je Český ráj, jeden z atributů naší země. Ať už by to mělo být na jeden, nebo na pár dní, „do Českého ráje cesta přjemná je.“ A to nejen pro horolezce, horolezkyně, horolezčata.

Kde najít Český ráj

„Území ležící zhruba 90 km severovýchodně od Prahy je přibližně ohraničeno městy: Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice a Jičín. Za „srdce Českého ráje“ je tradičně považován Turnov. Hlavními dominantami kraje je hora Kozákov a zřícenina hradu Trosky. Významná jsou také skalní města…“
Zdroj: Wikipedie

Jak do Českého ráje

Jednodenní nebo dvoudenní výlet se turisté mohou vydat vlakem z Malé Skály. Městečko leží na železniční trati, a tak lze pohodlně přijet z různých směrů: od Hradce Králové (a Pardubic), od Turnova, Liberce či od Prahy.

  • Dobré spojení je i autobusem
  • a samozřejmě autem. Jenže auto výlet trochu komplikuje, turisté se k němu musejí vracet. Navrhovaná trasa není „kolečko“, postupuje.
Český ráj, Malá Skála, Panteon

Malá Skála: Výletní místo samo o sobě

Malá Skála je půvabné městečko vystavěné v údolí Jizery. Dominuje mu Pantheon – kaple postavená na skále u zříceniny hradu Vranova. V horkých dnech nabízí Jizera koupání pro nenáročné plavce. Lze využít travnatého břehu Žluté plovárny, což je středisko adrenalinových sportů: lanové centrum, půjčovna lodí a raftů (i s výstrojí nebo i s instruktorem), plážový volejbal, půjčovna kol a sportovního vybavení a tak podobně.

Z Panteonu k Frýdštejnu

Pěší turisté v Malé Skále příliš neotálejí a vydávají se na cestu. Prohlédnou si Panteon a aniž by „ztráceli výšku“  vyjdou po červené značce směrem ke zřícenině hradu Frýdštejna. Cesta je nenáročná, ale na několika místech je nutno projít přes dřevěné prvky. Kočárek nebo nebo invalidní vozík by neprojely, ale pro děti jsou schody a žebříky zábavné. Na zřícenině hradu Frýdštejna si sběratelé mohou koupit turistickou známku.

Poté je nutno překonat trochu nudný úsek cesty po silnici. U Voděrad se červená stáčí do lesa a prochází velmi zajímavými partiemi s pískovcovými útvary. Modrá odbočka zavede do Drábovny a na vyhlídku do údolí Jizery.

Červená značka dál vede  malebnou krajinou, kde se co chvíli otevírají zajímavé pohledy na přírodní útvary, údolí Jizery, návrší.

Český ráj, Dlaskův statek

Červená značka zavede až k významné památce lidové architektury Dlaskovu statku. Jednodenní výletníci nebo rodiny s menšími dětmi od něj pokračují do Turnova, dobře dopravně obsluhovaného (vlaky, autobusy). Z Malé Skály do Turnova to je asi deset kilometrů, túru bez problémů zvládnou i zdatní předškoláci, školáci naprosto „s přehledem“. Je-li čas, v Turnově lze navštívit Muzeum Českého ráje.

Český ráj, z Klokočských skal

Do Klokočských skal

Jestliže byl zamýšlen výlet dvoudenní, u Dlaskova statku je třeba překonat Jizeru, vystoupat příměstským parkem (vyhlídka a prameník Boží vody) a po červené značce se dostat do osady Záholice, kde je vstup do Klokočských skal. To je další atraktivní části Českého ráje. Klokočskými skalami vedou pískové cesty mezi skalními útvary, na mnoha místech turisty překvapí malebné výhledy na skalní město nebo do volné krajiny. Klokočské skály ústí ústí úzkou skalní „štěrbinou“ do obce Klokočí.

Český ráj, Roštejn, skalní díry u zříceniny hradu

Bivak „ilegální“, leč hojně využívaný

V Klokočí bude nocležiště.

  1. Konzervativní povahy si mohou předem zajistit nocleh v penzionu,
  2. „skalní tuláci“ mohou v příjemné hospůdce pojíst a vyčkat tmy. A pak se tiše (!) přesunout asi dva kilometry za obec na zřícenimu hradu Rotštejna, který byl částečně vytesán v pískovci a kromě trochy zdiva po něm zbylo mnoho skalních děr vhodných ke skromnému přespání.

Zřejmě se to nesmí, ale hojně dělá. A v případě, že se člověk chová s maximální šetrností a ohleduplností (neječí, nesvítí, nekouří, nezapaluje oheň, nedělá kolem sebe nepořádek) a jen si tiše rozloží spacák v některé z děr, nikdo si ho ani nevšimne. Ráno je možno hrad si prohlédnout – bývají při něm i různá „historická“ vystoupení: šermíři a tak podobně. Sluší se přispět do kasičky „za nocleh“ – peníze jdou na opravu hradu.

Český ráj, výhled z Kozákova

Z Roštejna na slavný Kozákov

Z Rotštejna vede žlutá a zelená na nejslavnější kopec Českého ráje – Kozákov. Protože je poměrně strmý, turisté většinou nehledají pod nohama polodrahokamy (nacházely se zde především pyropyčeské granáty). Rozhled z Kozákova je úžasný. A kupodivu – až dojemný, hlavně pro lidi s vlasteneckým cítěním. Skutečně se z Kozákova Čechy jeví „jako na dlani“. Ještě působivější je výhled z rozhledny. V klasické turistické chatě je možno občerstvit a koupit si turistickou známku.

Do Semil je to skok

Z Kozákova vede cesta úhlednými vesničkami a malebně zvlněnou krajinou do Semil, kde výlet končí (rychlíky, autobusy). Cesta z Malé Skály do Semil na nádraží měří asi dvacet kilometrů, což se dá ujít bez problémů za jeden den. Ale musí se počítat s četnými zastávkami – prohlídky skalních partií, vyhlídky a podobně. Takže je lepší výlet rozdělit na dvě etapy.

Foto: mapy.cz; (jez)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno