České Budějovice, turistický výlet za památkami jihočeské metropole

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý.“ Tato nešťastná replika z divadelní hry Járy Cimrmana Záskok bývá v souvislosti s jihočeskou metropolí často citována. Každý sice  v Českých Budějovicích žít nemůže, ale každý se do nich může vydat na výlet. České Budějovice jsou velké město, a tak při jeho prohlídce návštěvníci „nějaký ten kilometr“ poctivě našlapou. Na městkou turistiku postačí vycházkové oblečení a vycházková obuv.

České Budějovice, výhled na město z Černé věže.

Jihočeská metropole láká turisty

České Budějovice jsou největší, a také krajským městem Jihočeského kraje. V současné době v nich žije  necelých 95 tisíc obyvatel. Pro množství stavebních, kulturních a celospolečenských památek jsou České Budějovice  častým cílem českých i zahraničních turistů.

České Budějovice, autobusové nádraží

Doprava do Českých Budějovic

Do Českých Budějovic se turisté dostanou autem (na motorce), vlakem a autobusem, lodí i letadlem, a to ze všech směrů České republiky.

  • Autem: Budějovicemi procházejí tři mezinárodní silnice s označením E.
    Silnice 3, která nese označení E55 a spojuje Prahu s Českými Budějovicemi a Lincem.
    Dále s mezinárodním označením E49, která spojuje České Budějovice s Plzní a dále na Německo.
    Silnice  E49 (E551) vede z Budějovic na Humpolec jako E551 a u Třeboně odbočuje jako E49 na Wien.
  • Autobusem: Přímé spoje do Českých Budějovic provozuje v ČR víc společností a z mnoha měst. Protože se situace může v průběhu doby měnit, je třeba před plánovanou cestou možnosti autobusového spojení prověřit.
  • Vlakem: Z Českých Budějovic vychází železniční trať 220 jako součást IV. tranzitního železničního koridoru z Německa přes Prahu do Rakouska. Rychlíky Praha – České Budějovice zde jezdí v hodinovém taktu a jízdní doba do stanice Praha hlavní nádraží. S Rakouskem jsou České Budějovice spojeny železniční tratí 196 do Summerau a dále do Lince. S Českými Velenicemi a rakouským Gmündem jsou spojeny tratí 199. Dále mají Budějovice železniční spojení se šumavským Novým Údolím, a to tratí 194.
  • Letadlem: Jihozápadně od města leží veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní Letiště České Budějovice.
  • Lodí: České Budějovice jsou napojeny na evropskou síť vodních cest splavnou Vltavou. V centru Českých Budějovic se nachází přístaviště, v místní části České Vrbné je umístěn hlavní městský přístav pro rekreační a osobní lodě.
České Budějovice, jedna z plastik Samsona z kašny na náměstí

Co vidět v Českých Budějovicích

  • Náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí postavenou mezi lety 1727–1730
  • Barokní katedrála svatého Mikuláše a Černá věž
  • Piaristické náměstí, přilehlý gotický dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie a pozdně renesanční Solnice.
  • Chrám svatého Václava v Kostelní ulici (poblíž centra u věžového hotelu)
  • Železná panna a Rabenštejnská věž jsou bývalými věznicemi z 14. století a jednou z mála pozůstatků gotického opevnění starého města.
České Budějovice, renesanční radnice

Od nádraží rovnou na náměstí

Ať turisté přijedou do Českých Budějovic vlakem nebo autobusem (obě nádraží jsou nedaleko sebe), jejich prvotním zájmem je dostat na budějovické náměstí. Pohodlně na ně dojdou pěšky, je to jen asi jeden a půl kilometru.

České Budějovice, největší náměstí v České republice.

Největší náměstí v České republice

Náměstí Přemysla Otakara II. má jed no české –nej. Je ze všech náměstí v republice plochou největší. Zaujímá plochu 1,7 hektaru. Náměstí je pojmenované po zakladateli města, českém králi Přemyslu Otakaru II. Náměstí má téměř čtvercový tvar.

  • Jižní strana má délku 132,5 m,
  • severní 137,4 m,
  • východní 134,1 m
  • a západní 134 m.
České Budějovice, Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II.

Samsonova kašna

Samsonova kašna (z let 1721–1727) je barokní kašna stojící na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Je jednou z největších svého druhu v zemi a představuje významnou památku a symbol města.

České Budějovice, restaurace Masné krámy v Krajinské ulici.

Kulturní památka Masné krámy

Skoro každý, kdo se ocitne na českobudějovickém náměstí, chce alespoň vidět (a vyfotit si) nebo navštívit Masné krámy. Masné krámy jsou vyhlášená restaurace  a bývalý objekt k prodeji masa. Nacházejí se v Krajinské ulici č. p. 13 a jsou kulturní památkou České republiky.

České Budějovice, secesní palác vedle Masných krámů

Secesní bankovní dům

Hned vedle Masných krámů se nachází jeden z nejkrásnějších budějovický domů. V současné době v něm sídlí Kmerční banka. Novostavba městské spořitelny podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Rieda  byla vybudována v letech 1911 – 1913. Venkovní vzhled ovlivnila secese a nese i výrazné prvky moderny. Na fasádě jsou mj. vyobrazeny postavy v lidových krojích. Jako městská spořitelna sloužil objekt do roku 1948. V letech 1949 – 1951 zde úřadoval krajský výbor KsČ, poté budovu využívala Státní banka československá. Od roku 1990 zde sídlí pobočka Komerční banky.

České Budějovice, zvon na přístupné Černé věži (vyhlídka).

Mikulášův chrám a Černá věž

Černá věž je známá stavba ze 16. století v centru Českých Budějovic u katedrály svatého Mikuláše. Dnes je oblíbenou turistickou atrakcí, která je v sezóně zpřístupněna veřejnosti a poskytuje výhled především na centrum města (viz titulní foto).

České Budějovice, budova pivovaru Budvar.

Exkurze do pivovaru Budvar

Asi dva a půl kilometru z náměstí Přemysla Otakara II. se nachází nová moderní budova pivovaru Budvar. Za „normálních“ okolností je možno prohlídnout si výrobní prostory při exkurzích pro veřejnost.

V roce 2020 však platí mimořádná opatření v souvislosti s epidemií Covid 19, a tak se zájemci o prohlídku musí nejprve podívat na oficiální web pivovaru a zjistit, zda se v aktuálním čase prohlídky konají, anebo nekonají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno