Nechuť k jídlu neboli nechutenství

Možná si myslíte, že nechuť k jídlu je banálním problémem, kterému není potřeba věnovat pozornost. Opak je pravdou. Často se jedná o příznak větších problémů, které je nutné řešit dříve než později.

Téměř každý z nás někdy poznal stav, kdy ho naprosto přešla chuť k jídlu. Pokud tento stav přetrvává a stává se problémem, tak hovoříme o nechuti k jídlu neboli nechutenství (pokud bychom použili odborné pojmenování, tak se jedná o anorexii). Nejedná se o nemoc jako takovou, ale příznak, který je spojen s dlouhým výčtem možných onemocnění či jiných příčin.

Vezmeme-li to velmi stručně, tak nechutenství může být spojeno s výčtem problémů, které uvádíme níže. Neberte ovšem tento výčet, který ještě blíže objasníme, jako pravidlo. Diagnostika nechutenství je velmi složitá a lékař vždy musí vše pojmout opravdu ze široka.

    • stres, pracovní zatížení, neshody v rodině či vztazíchFotka muže, kterému nemá chuť k jídlu.
    • přejídání, špatná struktura stravy, nedodržování pravidelného stravování
    • vysoká konzumace kofeinu či alkoholu
    • onemocnění psychického rázu (mentální anorexie)
    • zánětlivá onemocnění, rakovina
    • vedlejší účinek léčiv, polypragmázie (přílišné užívání léků)
    • oslabená imunita

Hlavní příčiny nechutenství

V dnešním uspěchaném světě je stále častějším jevem nedodržování pravidelného stravování, nárazové přejídání a obrovský stres. Všechny tyto příčiny mohou být sami o sobě důvodem nechuti k jídlu. Bohužel se často shlukují, a pokud jsou podpořeny kupříkladu vysokou konzumací kofeinu či nikotinu, tak je pouze otázkou času, zda se nechuť k jídlu projeví nebo nikoliv. Naštěstí se jedná pouze o příčiny spojené s životním stylem, který lze relativně rychle a snadno změnit. Nicméně dlouhodobé nechutenství může mít i řadu vážnějších důvodů.

Nechutenství je běžným symptomem mnoha, často i banálních onemocnění. Internisté by vám potvrdili, že u starších pacientů se objevuje výrazně častěji, než u mladší populace. I věk zde tedy hraje významnou roli. Například i u tak běžného onemocnění, jako je chřipka, se můžeme setkat se ztrátou chuti k jídlu. Platí to téměř pro všechna virová (případně bakteriální) onemocnění. Nechutenství můžete také očekávat, pokud trpíte nějakou nemocí trávicího traktu.

Jak odhalit příčinu nechutenství?

Nebudeme vám nic nalhávat. I lékaři musí přistupovat k nechutenství jako symptomu, který může mít banální, ale také velmi vážnou příčinu. Pokud se dlouhodobě nebo nárazově potýkáte s nechutí k jídlu a vyloučili jste všechny důvody, jako je stravování, zlozvyky či stres, tak zajděte za svým lékařem. Ten bude postupně vylučovat možné příčiny a můžete se připravit na relativně komplexní vyšetření s krevními odběry či využitím zobrazovacích metod (rentgen, ultrazvuk).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno