Domů Cvičení Výživa pro silové sporty Nejlepší zdroje bílkovin?

Nejlepší zdroje bílkovin?

Volba bílkovin je jenom na vás. každý den se střetávám s názorem mnoha mladých kulturistů, či chlapců hrajícíh železnou hru, kteří si myslí, že kvalita proteinů, které přijímají stojí, až někde v pozadí žebříčkuhodnot, směřujících je k úspěchu. Není tomu tak, kvalita proteinů je jednou z nejdůležitějších vlastností proteinů, ne-li tou nejdůležitější. V následujícím článku se podíváme na zdroje bílkovin seřazené od těch nekvalitnějším, k těm méně kvalitním.

Syrovátka (Whey)

Má sama o sobě nejvyšší index využitelností a je velmi rychle a bezproblémově stravitelná. Proto se používá hlavně přes den a po tréninku. V dnešní době je složkou většiny proteinových výrobků, pro potréninkopvý kokteil volte produkt s největším zastoupením syrovátkové bílkoviny a to nejlépe CFN. Jednotlivými způsoby filtrace se zde nebudu zabívat, ale tento je co se týká vstřebatelnosti nejvhodnější.

Kasein

Má nižší index využitelnosti a mnohem delší dobu trávení, to je naprosto nevhodné po tréninku, kdy je zapotřebí přijmout co nejstravitelnější protein. Naopak jeho užití na noc je ideální, tento protein se tráví až 8 hodin a tak zabraňuje katabolismu v průběhu noci. Máte-li tedy pouze kaseinový protein určitě se vyplatí přikoupit třeba syrovátkový a tím doplńit svůj potréninkový kokteil.

Vejce

Jeden z nejlepších proteinů, byl původní hodnotou pro posuzování využitelnosti proteinů. Je zvláště vhodný po tréninku, jediným problémeme je vysoké množství sodíku v jeho dehydratované formě. Proto bych volil přirozeně celá vejce jenom na snídani, pití syrových bílků vám nic nepřinese.

Vejce

Mléko

Tyto se dnes už moc nepoužívají i když v levnějších přípravcích se stále objevují, mléko má totiž špatný index využitelnosti a někteří lidé ho nevyužijí vůbec většinou z důvodu laktózové intolerance.

Soja

Soja má všeobecně velmi nízký index využitelnosti a pro nabírání svalových objemů není příliš vhodná. Navíc může zvyšovat hladinu estrogenu, a o to asi žádný muž moc nestojí. Čas od času vám nic neudělá, ale každodenní suplementace není příliš vhodná.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno