Puchýře na nohou: jak na ně?

Puchýře na nohou se alespoň jednou za život objeví téměř u každého. Je to velmi nepříjemné a znepříjemňuje to chůzi. Řekneme si jak na puchýře.

Při tvorbě puchýře dochází k tomu, že se oddělí pokožka od škáry. Vzniká tak kapsička, která se naplní tekutinou (tkáňový mok). Většinou se vyskytují zejména na patách pod achilovou šlachou a na palcích nohou, někdy i mezi prsty. Je to chytrá reakce těla, aby chránila tkáně uložené níže. Mezi hlavní příčiny vytvoření puchýře na nohou patří špatná obuv. Vznikají s důvodu, že je obuv moc těsná, nebo naopak moc volná a vzniká tak tření. Častá lidem vzniknou puchýře na nohách poté co si koupí nové boty nebo po dlouhé chůzi, na jejíž délku jsme nebyly připravení. Puchýře mohou vzniknout také díky popálení či mrazem, ale tím se nebudeme dneska zabývat. Zaměříme se na odtlakové puchýře.

Jak na puchýře na nohou? aneb jak léčit puchýře?

Už delší dobu se vede polemika jestli se má puchýř propichovat nebo se nemá propichovat. Já jsem spíše pro variantu puchýře nepropichovat. Ale i varianta propichování má hodně zastánců. Propíchnutí musí probíhat sterilním nástrojem. V případě propichnutí je nutné pořádně použít desinfekci. Když nebudete puchýře propichovat, tak nehrozí riziko zavlečení infekce do rány.

Když se nám puchýře na nohou už vytvořily, tak je nutné je při další chůzi v pevné obuvi chránit náplastí. Je nutné zabránit dalšími odírání. Dnes existují i speciální náplasti na puchýře.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno