Domů Zdraví Onemocnění Vyšetření CRP hodnoty

Vyšetření CRP hodnoty

CRP je zkratka z c-reaktivní protein. Využívá se při diagnostice různých nemocí. Dozvíte se co mohou značit jednotlivé hodnoty CRP při prováděném vyšetření.

Co je to CRP?

CRP je druh proteinu, který je tělem vytvářen v játrech. CRP se začne u člověka zvyšovat ve chvíli, kdy bojuje s nějakou nemocí. Tělo tak spouští na svoji obranu zánětlivý proces. Je to součástí imunitního procesu. Zvýšené CRP může ukazovat jak na bakteriální infekce, tak také na virovou infekci či plísně v organismu. Dochází k tomu i u rakoviny nebo autoimunitních nemocí (např. Crohnova choroba) či revma.

Vyšetření CRP

Vyšetření CRP se vyšetřuje z krve. Není potřeba klasický odběr krve, ale stačí kapilární krev. Lékař si tedy vezme krev z vašeho prstu. Výsledek je často znám do 5 minut. Toto platí v případě, že má lékař vlastní přístroj na měření CRP, jinak se to pak posílá do laboratoře a trvá to déle. Vyhodnocení testu je pak do druhého dne.

Co vědět před odběřem CRP? Odběr na CRP musí probíhat na lačný žaludek. Neměly by jste tedy před tím nic jíst minimálně těch 12 hodin před tím.

Hodnoty CRP

Hodnoty CRP se v těle zvyšují hned po začátku onemocnění. Zhruba po 6 až 12 hodinách. Hodnoty CRP se tak mohou využít k lepší lékařské diagnostice. Může se tak rozeznat virová či bakteriá infekce. A při virové infekci se pak nemusí zbytečně nasazovat antibiotika, která na viry stejně nefungují, ale pouze zatěžují lidský organismus. Hodnoty CRP jsou udávány v  [mg/l]. Pojďme si říci význam jednotlivých hladin CRP:

  • do 6 [mg/l] – zdravý člověk, bez zdravotních potíží
  • 6 až 35 [mg/l] – virová infekce
  • více než 50 [mg/l] – bakteriální infekce (některé zdroje uvádějí více než 40 [mg/l])

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno