Bekhend je hned po forhendu jedním z nejzákladnějších úderů. Jako úder forhendem, je i úder bekhendem švihovým pohybem a hraje se přímo nebo s horní rotací. Může se hrát jak obouruč, tak i jednoruč.
Držení rakety
Bekhend se hraje obouruč nebo jednoruč. Většinou se však používá obouruč, jelikož je jistější a má silnější úder a zvláště začátečníci na něm získávají sebedůvěru. Bekhendem jednoruč však snadněji zasáhnete míče hrané více do strany a při tréninku se může pro vás stát stejně účinným jako bekhend obouruč.
Když hrajete bekhend obouruč, se současným vytočením ramen přeneste raketu vzad. V bočném postavení švihněte raketou, zasáhněte míč a veďte raketu do vysokého protažení. Nemusí se také při něm měnit držení po forhendu. Pokud se rozhodnete pro jednoruč, nepohybujte příliš se zápěstím. Chcete -li hrát bekhend se spodní rotací, zvolte modifikova-né nebo bekhendové držení.
Bekhendové držení
Přiložte ,,V“ na levou hranu držadla a kloub ukazováčku na horní levou hranu rakety. Palcem obalte držadlo. Držení se užívá pro úder s horní i spodní rotací.
Extrémní bekhendové držení
Položte kloub ukazováčku na horní plošku držadla a ,,V“ na spodní levou šikmou plošku. Tato změna držení však vyžaduje více času. Toto držení je vhodné pro topsinový bekhend.
Bekhend obouruč bez změny držení
Toto držení je možné pouze tehdy, máte-li při přímém forhendu forhendové držení. Při takovém držení pravou k ní stačí přiložit levou, která uchopí držadlo také forhendově. Pamatujte však, že držení obouruč zmenšuje dosah rakety při dobíhání míčů. V takových případech je lépe použít držení jednoruč. Používáte-li většinou topspinové nebo polotopspinové držení, pak musíte toto držení pro obouručný bekhend měnit.
Bekhend obouruč se změnou držení
Při bekhendovém nebo extrémním bekhendovém držení hrající paže uchopte druhou rukou držadlo forhendovým nebo polotopspinovým držením. Toto držení je vhodný pro topspinový bekhend a pro úder vysokého míče.
Modifikované bekhendové držení
Přiložte ,,V“ na střed šikmé plošky držadla. Toto držení je také známé jako ,,sekyrkové“ držení. Zkuste si představit, že osekáváte hranou rakety dřevo, pak uchopíte raketu správně. Toto držení je nejlepší pro hraní volejů, protože mezi forhendovými a bekhendovými voleji není čas držení měnit. Toto držení je také vhodné pro podání, protože umožňuje větší pohyblivost zápěstí.
Mechanika
Bekhend obouruč
Postavte se do úderového postavení. Od úderu soupeře pozorně sledujte míč, abyste jej mohli zasáhnout tak, jak je třeba. Otočte se v ramenou a přeneste raketu přímo vzad. Zápěstí mějte zvednuté. Nohy jsou rozkročeny v šíři ramen.
Vykročte proti míči, pokrčte kolena a vytočte ramena. Rychle se otočte v ramenou a váhu přeneste vpřed. Přitom se opřete o nohu vzadu a napněte paži tak, abyste zasáhli míč před tělem. Tělo se pohybuje vpřed.
Se současným přetáčením ramen švihněte raketou do místa, kde chcete zasáhnout míč. Let míče kontrolujte se vztyčeným zápěstím a nepohybujte hlavou.
Při protažení nad pravé rameno držte raketu stále oběma rukama. Abyste neztratili rovno-váhu a usnadnili návrat do základního postavení, vykročte levou nohou vpřed. Loktem přitom ukazujte do směru, kam chcete míč zahrát a ramena jsou úplně přetočená.
Bekhend jednoruč
Se současným vytočením ramen přeneste raketu vzad. V bočném postavení švihněte raketou, zasáhněte míč a veďte raketu do vysokého protažení. Hrající je napjatá, nehrající ruka raketu přidržuje. Pravé rameno je natočeno proti míči. Při vykročení k míči pokrčte kolena. Zasáhněte míč před tělem a abyste se příliš nepřetočili, držte rameno vzadu.
Obloukové protažení
Pokud chcete udělit míči více horní rotace, veďte raketu po obloukové dráze zdola nahoru a před tělo. Na rozdíl od bekhendu jednoruč levé rameno v přetáčení nezastavujte. Rotaci dává míči raketa kartáčovým způsobem.
Taktika
Bekhendový úder můžete hrát kdekoli na dvorci. Záleží jen na tom, kam míč dopadá. Hrajte ho dlouze buď podél nebo křížem. Snažte se vytlačit soupeře ven z dvorce buď krátkými nebo ven hranými údery.