Domů Zdraví Onemocnění Zápal plic: příznaky, léčba

Zápal plic: příznaky, léčba

Zápal plic je nemoc, která může mít závažný průběh. V některých případech končí smrtí. Je proto nutné příznaky zápalu plic nepodcenit a co nejdříve zahájit léčbu.

Zápal plic je zánět některé části poměrně rozsáhlé plicní tkáně. Nejčastěji se jedná o bakteriální příčinu, ale v některých případech vznikne zánět také z příčin fyzikálních nebo chemických jako reakce plicní tkáně na nějaký podnět.

Příznaky zápalu plic

  • kašel
  • zvýšená teplota
  • dušnost
  • bolest na hrudi – nejčastěji bodavá nebo pálivá

Rizikové faktory mající vliv na vznik zápalu plic

  • nemocní se sníženou funkcí plic
  • nemocní se zmenšeným vědomím (koma, umělý spánek apod.)
  • alkoholismus a kouření
  • ohroženi bývají nejenom staří lidé, ale i novorozenci
  • dlouhá operace, hlavně opakovaná
  • pobyt v infekčním prostředí
  • dlouhé připoutání na lůžko
  • nekvalitní strava

Nejčastější druhy zápalu plic (pneumonie)

Inhalační pneumonie

Zdrojem vzniku zánětu je vdechnutí jedovatých par nebo plynů.

Neinfekční pneumonie

Podráždění plic a následný zánět vzniká vdechnutím obsahu žaludku, který je kyselý a plíce podráždí. Alternativou je vdechnutí cizího tělesa.

Infekční komunitní pneumonie

Běžná nákaza v infekčním prostředí. Nejčastěji se jedná o různé viry a bakterie (např.Streptococcus pneumoniae, Haemophillus influenzae,nebo Chlamydia pneumoniae).

Infekční nozokomiální pneumonie

Tento zánět plic se objevuje v nemocničním prostředí. Problémem je, že se zde vyskytují rezistentní bakterie na antibiotika a jejich léčba je složitá. Příkladem budiž bakterie Klebsiella pneumoniae nebo Staphylococcus aureus.

Infekční imunosuprimovaná pneumonie

Propuká u pacientů se sníženou imunitou (nádory, AIDS) nebo pod imunosupresivní léčbou po transplantaci. Často bývá smrtelná, má složitý průběh. Může vzniknout také působením prvoků a hub.

Hypostatická pneumonie

Vzniká u dlouhodobě ležících pacientů, u kterých se nedostatečně hromadí krev na zádech.

Léčba zápalu plic

Zápal plic je v podstatě vždy léčen antibiotiky. Úspěšnost léčby je v dnešní době poměrně vysoká, přesto u 10 % postižených selhává. Těžké případy zápalu plic můžou být hospitalizovány a dokonce umístěny na jednotce intenzivní péče. Problémem je v případě starých lidí, jinak nemocných a oslabených jedinců. Tam může být úmrtnost až ve výši jedné třetiny postižených v závislosti na okolnostech. Související léčbou je rozpouštění hlenů, podávání léků na snížení horečky a proti kašli. Vždy záleží na konkrétním průběhu choroby. Během léčení je vyžadován absolutní klid na lůžku a dostatek tekutin. Pacient by neměl kouřit a pít alkohol. Naopak je důležitá strava s přísunem mierálů a vitaminů.

Léčba může být komplikována vytvořením plicních abscesů, poškozením nebo snížením funkce plic, někdy až trvalým. Pokud pacient trpí jinými závažnými onemocněními, může v některých případech dojít ke zhoršení původní choroby.
Nejlepší prevencí je dobrá kondice, správná životospráva a silný imunitní systém.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno