Anurie

Anurie je odborné označení pro stav, kdy dospělý jedinec vymočí méně než 50 mililitrů moči denně. Někdy se můžete setkat také s pojmem „zástava močení“. Jde o velmi závažnou zdravotní komplikaci, protože vylučování je nutnou podmínkou správného fungování organismu.

Proč je tvorba moči důležitá

Jak už bylo vzpomenuto v úvodu článku, tvorba moči je nesmírně důležitým dějem pro naše zdraví. Mimo jiného přispívá k acidobazické rovnováze i odvodu odpadních látek a toxinů z těla. Zdravá dospělá osoba produkuje okolo 1,5 litru moči za den.

Anurie a oligurie

S pojmem anurie souvisí také termín oligurie. Ten taktéž popisuje pokles tvorby moči, avšak v menší míře – 50–500 ml/den. Posléze přechází právě do anurie. Oligurie tedy předchází anurii a má totožné příčiny.

Příčiny anurie

Důvodů, proč dojde k poklesu tvorby moči nebo úplnému přerušení, může být několik. Některé reflektují nevhodné návyky, jiné upozorňují na nemoc. Základní přehled uvádíme dále.

  • Dehydratace: jestliže tělu nedodáte potřebné množství tekutin, dochází k postupné dehydrataci. Výsledkem je anurie, protože ledviny už nemají z čeho tvořit moč.
  • Selhání ledvin: k akutnímu selhání dochází většinou na základě různých chorob ledvin či v důsledku těžkých úrazů (popálení) a šokových stavů.
  • Zvětšená prostata: u mužů může močení narušit zvětšená prostata, která začne tlačit na močovou trubici, čímž omezí možnost odtoku moči. Změna velikosti je zapříčiněna rakovinou nebo zánětem.
  • Poruchy močových cest: za vznikem anurie mohou stát i nejrůznější problémy v močových cestách, například zúžení močové trubice vlivem zánětu, ucpání obou močovodů močovým kamenem atd.

Léčba anurie

Ještě než probereme, jak se anurie léči, je nutné připomenout, že jakýkoliv velký úbytek moči, je potřeba řešit s lékařem. Před stanovením vhodné terapie musí lékař zjistit, zda je anurie způsobena ledvinami nebo komplikacemi v močových cestách. Na základě výsledků se poté volí postup.

  • Když je na vině dehydratace, obvykle se přistupuje k usilovnému zavodnění, které má podpořit a nastartovat zpět správnou funkci ledvin.
  • Když je anurie výsledkem poškození ledvin, pak je léčba obvykle vedena směrem k odstranění vyvolávající příčiny a zahajuje se dialýza do té doby, než ledviny začnou s regenerací.
  • Když odtok moči omezuje problém v močových cestách (blokace, zúžení apod.), tak je cílem léčby uvolnění nebo zajištění jiné cesty, kterou můžete moč odcházet z těla. K tomu se využívá zacévkování, zavedením stentu do trubice, případně vyvedením ledvinné pánvičky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno