Tlak na prsou

Nepříjemná bolest, svírání či tlak různé intenzity v oblasti prsou a hrudníku může být známkou nejrůznějších obtíží. Co tento obávaný stav obvykle způsobuje? Na dalších řádcích se dočtete, jaké jsou jeho nejčastější příčiny.

  • Infarkt myokardu

Hrudní koš chrání jedny z nejdůležitějších orgánů v těle, proto jakákoliv nezvyklá bolest vznikající v těchto místech vyžaduje minimálně pozornost. Pokud nastoupí s velkou razancí, náhle a prudce, měli byste postiženému okamžitě zavolat záchrannou službu, protože může jít o infarkt myokardu, při kterém o přežití rozhodují vteřiny a minuty. Infarkt vznikne, když dojde k akutnímu uzavření koronární tepny krevní sraženinou. Jde o velmi silnou bolest za hrudní kostí, často doprovázená pocitem pálení a přecházením do levé končetiny. Při těžkém průběhu se připojuje ještě dušnost.

  • Angina pectoris

Toto onemocnění způsobuje ateroskleróza věnčitých tepen, které tak nejsou schopny dodávat do srdečního svalu dostatek kyslíku. Bolest a tlak se tak objevuje hlavně při nějaké námaze. Typicky mizí, když pacient přestane danou činnost vykonávat, uklidní se a odpočívá. Tepny se postupem času ucpávají čím dál tím více a zvyšuje se také riziko vzniku infarktu myokardu.

Pokud tedy zpozorujete popsané potíže, je nevyhnutelná návštěva lékaře, kterou byste rozhodně neměli odkládat nebo podceňovat.

  • Plicní embolie

Tlakové bolesti na hrudníku doprovází také plicní embolii, kdy krevní sraženina ucpe plicní tepnu. Do plic tak putuje mnohem méně krve, než potřebují, a výsledkem je těžké dýchání a tlak na prsou.

  • Zánět osrdcečníku (perikarditida)
Blána obalující srdce se nazývá osrdečník. Pokud v něm vznikne zánět, způsobuje bolest na hrudi.
  • Refluxní nemoc

Bolest je důsledkem návratu obsahu ze žaludku zpět do jícnu, kdy svalový svěrač plnící úlohu zarážky nefunguje tak, jak by měl. Kyselý obsah pak poškozuje stěny jícnu, což je nepříjemné a bolestivé, někdy až tak moc, že se daný jedinec obává infarktu.

  • Záněty dýchacího ústrojí

Příčinou bolesti a tlaku na prsou může být také zánět v dýchacích cestách. Typicky se projevuje u zápalu plic, kdy je navíc přítomna zvýšená teplota a kašel.

  • Bolesti od hrudní páteře

V oblasti prsou se mohou projevovat i bolesti pocházející od páteře a přiléhajících nervů. Ačkoliv vznikají v zádech, vystřelují dopředu směrem na hruď, kde jsou také pociťovány. Bolest je velmi ostrá a pichlavá, zpravidla se zhoršuje při nadechování.

  • Únava a stres

Tlak na prsou může souviset i s vyčerpáním, které vzniká jako následek dlouhodobého vypětí a stresových situací. V takovém případě pomůže přehodnotit dosavadní styl života a vyvarovat se duševní zátěže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno