Noční pocení: Jaké jsou příčiny?

Večer uléháte s obavami, zda to na vás v noci opět přijde. Noční pocení dokáže pěkně znepříjemnit život. Propocené pyžamo, propocený polštář. Prostě stále dokola. Jaké jsou příčiny nočního pocení? Jak je možné se tohoto problému zbavit?

Pocení je přirozený proces, jehož smyslem je udržení stabilní vnitřní teplotu uvnitř těla. Organismus se tak chrání před přehřátím. Nadměrné denní i noční pocení však zpravidla bývá signálem, že s naším tělem není něco v pořádku.

Příčiny nočního pocení

Objasnit příčiny nočního pocení je těžké i pro moderní západní medicínu. Vyšetřením se často na nic nepřijde a lékaři jsou bezradní. Příčinou nočního pocení je mnohdy stres nebo vypjaté emocionální stavy, jež se těžko exaktně prokazují.

Čínská medicína vidí příčinu nadměrného nočního pocení v oslabení ledvin, jater nebo plic. Zaměřte se proto na posílení těchto orgánů – například prostřednictvím vhodných bylinkových čajů. Jestliže je pocení doprovázeno také pocitem žízně a ráno se probouzíte s vyprahlými ústy, zamyslete se, zde příliš neholdujete alkoholu a pálivým jídlům a naopak si dopřáváte málo odpočinku.

Co proti nočnímu pocení?

Jestliže je příčinou nočního pocení stres, zkuste se zklidnit. Meditace před spaním nebo několik cviků z jógy s vámi může udělat zázraky. Zkuste zhluboka dýchat, utřídit si myšlenky, myslete na pozitivní věci. Dbejte také na zdravý jídelníček. Vynechejte pálivá jídla, alkohol, kávu, cigarety. Naopak si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny. Pijte bylinkové čaje a obecně dbejte na pitný režim, který pomůže ozdravit vaše ledviny, jejichž oslabení může být jednou z příčin nočního pocení.

Proti nočnímu pocení prý pomáhá čaj ze šalvěje lékařské, který doporučovala i uznávaná bylinkářka Maria Treben, jež na šalvěj nedala v mnoha směrech dopustit. Stačí, pokud si polévkovou lžíci sušených nebo čerstvých listů šalvěje zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 15 minut vylouhovat a vypijete ještě vlažné před spaním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno