Zelená stolice

Barva, konzistence, tvar a zápach stolice nám mohou o našem zdraví říct mnohé. Lidé si většinou ale všímají pouze zácpy nebo průjmu, což rozhodně nestačí. Každá podivná změna ve stolici je třeba prozkoumat a sledovat. Pokud do dvou dnů nezmizí, vydejte se rychle k lékaři. Změny stolice totiž neznamenají pouze špatnou skladbu stravy nebo střevní virózu. Bohužel je v prvé řadě nutné vyloučit rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Dnes se podíváme konkrétně na zelenou stolici a povíme si, co může tento jev způsobovat.

Co způsobuje zelenou stolici

Bez podívání to nepůjde, a proto se nestyďte a čas od času zkontrolujte stav vaší stolice. Všimli jste si Fotka zeleného hlávkového salátuzeleného zbarvení? To může značit hned několik věcí.

Mezi nejčastější příčiny patří situace, kdy projde strava vaším trávicím traktem příliš rychle a tělo ji nestihne patřičně zpracovat. Proč zelená barva? Naši stolici takto obarví žluč, která normálně pomáhá tělu zpracovávat tuky a také vitamíny v nich rozpustné. Jak postupně prochází tenkým a tlustým střevem, mění se její barva ze zelené na hnědou.

Jenže když projde střevem moc rychle, nestihne se barva změnit a to způsobí zelenou barvu stolice. Tento stav nastává např. při průjmech a to ať už je způsobí cokoliv (viróza, zkažené jídlo, bakteriová infekce…)

Zároveň je zelená stolice typická pro zvýšenou konzumaci potravin, které obsahují chlorofyl. Ten najdeme např. ve špenátu, listové zelenině, mořských řasách (např. v japonském sushi), ale také potravinových doplňcích obsahujících chlorelu, spirulinu nebo sušené mladé výhonky ječmenu.

Konečně se můžete setkat také se zelenou reakcí, jež vznikla následkem užívání antibiotik.

Nemoci, které provází zelená stolice

Kromě výše zmíněných příčin lze najít i závažnější zdravotní stavy spojené se zelenou barvou stolice. V případě konzumace zelených potravin se o své zdraví bát vůbec nemusíte. Rozeznat neškodný průjem od toho nebezpečného je však práce pro lékaře a neměli byste ji nechávat pouze na vašem laickém posouzení.

Jaké nemoci mohou vyvolávat zelenou stolici?

·         ulcerózní kolitida

·         IBS

·         Crohnova nemoc

·         celiakie

·         alergie na laktózu

·         rakovina

·         malabsorpce – porucha vstřebávání

·         zvýšený výskyt nežádoucích bakterií v tenkém střevě.

Zelená stolice u miminek

Trochu jinak je třeba na tento problém nahlížet v případě malých miminek. Maličké organismy takto často reagují na nesnášenlivost laktózy. Bývá to spojené s nadýmáním a pláčem po krmení. Jestliže maminka kojí, měla by ona sama vyřadit ze stravy potraviny obsahující laktózu. Pokud je dítě krmené umělou kojeneckou stravou, vybírejte tu bez laktózy.

S věkem miminka se tento problém srovná a v drtivé většině případů ho pak nedoprovází po celý život. Mezi další příčinu se řadí žloutenka. Nelze vyloučit ani přebytek zelených potravin ve vaší stravě nebo užívání železa v tabletách.

1 komentář

  1. Dobrý den. Mám zelenou stolici byl mi odebrán před několika lety žlučník a ted mívám zelenou stolici nevíte jak to lečit a co je přícina.Děkuji za odpověd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno