Otoky nohou: Jaká je příčina?

Otékání nohou je nepříjemný problém. Nejde pouze o estetickou stránku věci, ale otoky mohou předznamenávat i vážnější zdravotní komplikace. Proč vám nohy otékají? Jaké jsou možnosti prevence a léčby?

Jestliže vás poslední dobou trápí problémy s otékáním nohou, zamyslete se nad příčinou tohoto problému. Na vině může být nevhodná obuv, přehnaná nebo nedostatečná fyzická aktivita nebo nízký příjem tekutin.

Příčiny otoků nohou

Ačkoli nás naše nohy musí (nebo by alespoň měly) nosit po celý život, ne vždy jim věnujeme dostatečně velkou péči. Příčinou řady problémů s nohami je nevhodná obuv. Levné boty, příliš vysoké podpatky nebo naopak ploché podrážky jsou příčinou nejen otoků nohou. Nemusíte hned sahat po zdravotní obuvi, často stačí, pokud si do svých bot pořídíte ortopedické vložky.

S otoky nohou se častěji setkávají obézní lidé nebo těhotné ženy. Příčina otoků nohou je v tomto případě v nárůstu váhy. V těle dochází ke hromadění vody, se kterou se organismus hůře vypořádává. Důležité je zařadit do svého režimu pravidelný pohyb, především chůzi a střídat různé polohy nohou.

Kdy s otoky nohou k lékaři?

Pokud jste jako příčinu otoku nohou vyloučili fyzickou námahu, nevhodnou obuv nebo obezitu či těhotenství a jestliže se otok objevil spontánně, měli byste zajít k lékaři. Jednou z vážných příčin otoku nohou může být trombóza (ucpání cév krevní sraženinou) nebo jiné cévní onemocnění.

Jak se vyhnout otokům nohou?

  • Měňte polohu nohou (ve vlaku, v letadle, při sledování TV…)
  • Pijte dostatek tekutiny
  • Hýbejte se s rozumem (pravidelné procházky, jízda na kole, plavání….)
  • Pozor na příliš vysoké teploty (dochází při nich k rozšiřování cév, což podporuje vznik otoků) Udržujte si optimální váhu
  • Kupte si vhodnou a zdravotně nezávadnou obuv
  • Dopřejte si masáž nohou nebo studenou koupel, žilní potíže pomáhá léčit tzv. Kneippova lázeň

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno