Kašel po jídle

Stává se vám často, že se po jídle rozkašlete? Kašel po jídle může mít řadu příčin a je příznakem řady zdravotních problémů a onemocnění. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny a choroby spojené s příznakem kašle po jídle a na možnost léčby.

Kašel po jídle - vyšetřeníKašel po jídle je obvykle způsoben náhlým podrážděním v prostorách krku, další častou příčinou jsou reflexivní reakce při žaludečních problémech. Kašel může být způsobem také konzumací ledové zmrzliny či studených nápojů. Pokud je ale kašel po jídle silný a pravidelný, je třeba hledat jeho příčinu a možnosti léčby. Zaměřme se na nejčastější příčiny tohoto problému,

Alergie

Jedna z příčin kašle po jídle může být alergie, kterou trpíte na některou z potravin. Pokud se kašel dostavuje pouze po jídle konkrétních potravin, například kořeněných jídel nebo mastných potravin, může být kašel způsoben právě alergickou reakcí. Organismus může také špatně reagovat na extrémy, a proto se u některých jedinců brání kašlem při pozření velmi studených nebo naopak horkých pokrmů.

Infekce

Kašel po jídle může být také příznakem infekce. Obzvláště pokud trpíte infekcí spojenou s hrtanem či jícnem riziko projevujícího se kašle po jídle je velmi silné. Typickým projevem infekce je, že bude kašlat bez ohledu na to, co jíte. Infekční chorobu je třeba léčit, rozhodně při přetrvávajících problémech navštivte lékaře. V závažných případech hrozí i udušení jídlem.

Gastroezofageální reflux

Velmi častou příčinou kašle po jídle je gastroezofageální reflux. Jedná se o problém způsobující zpětný tok žaludečních šťáv, které způsobují podráždění sliznice jícnu. Dalšími příznaky refluxu jsou kromě kašlání po jídle pálení žáhy, bolesti v oblasti žaludku, žaludeční šťávy v ústech, kašel, chraptění a průduškové komplikace. Při hledání příčiny a potvrzení refluxu je nezbytné endoskopické vyšetření na gastrologii.

Jak zmírnit projevy kašle po jídle

Pokud vás trápí kašel po jídle, v první řadě byste měli hledat příčinu tohoto problému. I tak můžete projevy zpravidla zmírnit. Jezte a polykejte pomalu, každé sousto pořádně rozmělněte a s jídlem nikam nepospíchejte. Pokud vám kašel způsobují konkrétní druhy potraviny (koření, mléčné výrobky, studené potaviny), vynechte je ze svého jídelníčku. Udržujte svůj krk vlhký, pravidelně pijte dostatek vody a nevyhýbejte se ani teplým čajům. Doporučujeme pít léčivé minerální vody, například oblíbenou Vincentku, která má prokazatelně pozitivní vliv na léčbu dýchacích onemocnění. Boj s kašlem po jídle nevzdávejte, hledejte příčiny a souvislosti a snažte se problém eliminovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno