Avokádo

Avokádo je ovoce, které se v poslední době dostává stále více do našeho povědomí. Říká se o něm, že je zdravé a obsahuje spoustu léčivých a výživných vlastností. To je sice pravda, ale je důležité myslet na to, že je nemůžeme konzumovat v libovolném množství. Avokádo je totiž plné tuků (které sice považujeme za zdravé zdroje tuku – nicméně stále to jsou tuky). Pokud jej tedy chcete zařadit do jídelníčku, měli byste jím nahradit některý z méně zdravých tuků, které konzumujete.

Avokádo

Co je avokádo?

Toto ovoce je u nás známé poměrně krátce, nicméně v Mexiku, kde má svůj původ, jej tamější obyvatelstvo používalo celá staletí. A to nejen jako potravinu, ale také jako léčivý prostředek. Název avokáda pochází ze slova Ahuacuatl, které se v aztéckém jazyce znamená „strom s rosou“. Zřejmě je odvozováno od údajných afrodiziakálních vlastností avokáda. Slupka avokáda připomíná tak trochu zelenou kůži aligátora. Pod slupkou se nachází světle zelená dužina – to je ta část, která se konzumuje. A uprostřed je asi 3 až 4 cm velká, tvrdá pecka, hnědé barvy.

Avokádo ve slupce

Jak oloupat avokádo?

Spousta kuchařů se pouští do zdlouhavého loupání avokáda – podobně, jako když loupeme pomeranč. Vzhledem k tomu, že se jedná o zdlouhavou činnost, která může být někdy dokonce nepříjemná, protože slupka se trhá na malinkaté kousíčky, je vhodné použít lepší způsob. Ten používají šéfkuchaři po celém světě, takže se jedná o osvědčenou praktiku. Zde je postup, jak na to:

  1. Avokádo i se slupkou rozpulte podélně na dvě poloviny – samozřejmě vám v tom bude vadit pecka. Tu nepřekrajujte, obkružte ji nožem.
  2. Tak získáte avokádo, které je nakrojené uprostřed. Každou část uchopíme jednou rukou a pootočíme opačnými směry (jednu část dopředu a druhou dozadu). Stačí opravdu malinko, aby se obě poloviny od sebe oddělily.
  3. V jedné polovině bude pecka. Nejsnadnější způsob, jak ji odstranit, je zaseknout do ní nůž a jemně pootočit. Pecka se oddělí od ovoce a zůstane zaseknutá v noži – odtud už ji snadno oddělíme. Můžeme ji vyhodit nebo použít na vypěstování vlastního avokáda.
  4. Nyní máme avokádo bez pecky, rozpůlené na dvě poloviny. Ty už snadno od slupky oddělíte tak, že je vydlabete lžící.

Avokádo napůl

Avokádo a kalorie

Avokádo je poměrně kalorické ovoce: na 100 g připadá 160 kcal. Z toho je obsaženo také 2 g bílkovin, 14,66 g tuku, 8,53 g sacharidů, 6,7 g vlákniny. Avokádo obsahuje spoustu vitamínů: například vitamín C, thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6, kyselina listová, vitamín A, vitamín E, vitamín K. zajímavý je ale také obsah minerálů, například vápníku, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku či zinku. Pokud mluvíme o avokádu, rozhodně nesmíme zapomenout na obsah mastných kyselin.

Avokádo a hubnutí

O avokádu se hodně mluví v souvislosti s hubnutím. Navzdory vysokému počtu kalorií je tomu skutečně tak. Abyste ale avokádo mohli použít při dietě, je zapotřebí znát určité skutečnosti. Tak například, ze studií vyplývá, že avokádo vám může pomoci kontrolovat chuť k jídlu. Zasytí vás na dlouhou dobu, čímž omezí nezdravé svačinky mezi jídly.

Avokádo

Avokádo jako „boží máslo“

Díky obsahu mononenasycených mastných kyselin se avokádo označuje také jako „boží máslo“. Obsahuje také dobrý podíl omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Tuky jsou velmi důležité jak pro vstřebávání některých vitamínů (A, D, E a K), tak také pro vstřebávání některých zdraví prospěšných živin. Tak například díky tukům tělo přijme až 4 x více lykopenu z rajčat. Je proto vhodné připravovat si jídla, která obsahují avokádo a rajčata (například saláty).

Vysoký obsah draslíku

Avokádo obsahuje více draslíku, než například banán. A draslík je minerál, který naše tělo nezbytně potřebuje pro správnou funkci. Tak například upravuje krevní tlak, zajišťuje správnou činnost srdce a příznivě působí na nervovou soustavu.

Avokádová pomazánka

Avokádo a cholesterol

S pravidelnou konzumací avokáda můžete snižovat množství „špatného“ LDL cholesterolu v krvi. Dále pak pomáhá udržovat potřebnou hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. To znamená, že avokádo bude také dobrou volbou pro lidi trpící aterosklerózou.

Avokádo a rakovina

Mastné kyseliny obsažené v avokádu kromě udržení normální hladiny cholesterolu působí i protirakovinně. Lipid v avokádu, který byl nazván avocatin B, selektivně bojuje proti rakovinným kmenovým buňkám (jsou hlavní příčinou rozvoje leukémie a relapsů u mnoha pacientů), aniž by ovlivnil zdravé buňky.

Avokádo v kuchyni

Avokádo v kuchyni

Avokádo obvykle používáme ve studené kuchyni – ideální je zejména na přípravu salátů. Důležité je koupit dobré avokádo, což může být v obchodech poměrně složité. Pokud si koupíte nezralé (tvrdé) avokádo, budete je muset několik dnů dozrát. Zralé avokádo má o něco tmavší slupku (v závislosti na odrůdě může být zelenější nebo hnědší nebo dokonce černá). Avokádo nemá žádné tmavší skvrny a mělo by obsahovat i stopku. Zralé avokádo je měkké – pokud na něj lehce zatlačíte prstem, mělo by dojít k jeho prohnutí. Zůstane-li však v avokádu deformace, je již přezrálé. Avokádo můžeme namazat na chleba (funguje stejným způsobem, jako máslo) nebo pečivo poklást plátky avokáda. Brazilci přidávají avokádo například do zmrzliny. Filipínci připravují nápoj z rozmixovaného avokáda, cukru a mléka.

Čokoládový dezert z avokáda

Dužinu z 1 avokáda a 2 oloupané banány rozmixujte do hladka. Vmíchejte 3 lžíce kakaa a 2 lžíce řeckého jogurtu. Podávejte posypané malinami a 1 lžíci slunečnicových semínek.

Guacamole

Guacamole s chilli vločkami

Dužinu z 1 avokáda nakrájejte na malé kostičky. Pokapejte je 1 lžičkou limetkové šťávy. Přidejte 2 stroužky prolisovaného česneku, špetku soli a špetku chilli vloček. Promíchejte a ihned podávejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno