Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je houba, která je unikátní hned ve dvou věcech. Tak zaprvé tato houba roste na stromech, odkud ji můžeme sklízet. A za druhé roste i v období mírné zimy, takže narazit na ni můžete třeba i v lednu. Nachází se na listnatých stromech, preferuje ty tlející, nicméně někdy se nachází i na zdravých stromech. Velmi často se označuje jako zimní houba, právě proto, že vydrží velmi nízké teploty – klidně i do -10 °C.

Jak poznáme penízovku?

Tato zimní houba je známá především medovým zbarvením svého kloboučku. Ten je někdy zbarven spíše až do oranžové barvy. Kloboučky hub mohou dosahovat šířky od 3 do 8 centimetrů. Pokud je počasí vlhké, kloboučky jsou na omak lepkavé. Lupeny houby, které se nachází ze spodní strany kloboučku, jsou husté a tenké. Mají světlou, téměř bílou barvu. Třeň (čili noha houby) je pokrytá sametovými chloupky. Jak houba stárne, získává až černohnědou barvu. To je také poznávacím znamením této houby – díky této tmavé barvě si ji nemůžete splést s nejedlými nebo dokonce jedovatými druhy hub.

Houba, která přežije i mráz

Pokud se v průběhu růstu této houby vyskytnou mrazivé teploty, houba zmrzne. Ačkoli by se mohlo zdát, že se pro ni tato situace osudnou, není to pravda. Houba totiž přežívá i pod vrstvou ledu. Jakmile led rozmrzne, rozmrzá také houba, která pokračuje ve svém růstu tak, jakoby nikdy nezamrzla. Tento jev můžeme vidět i u některých jiných hub, rostoucích na dřevě: například u hlívy ústřičné nebo u houby, které říkáme ucho Jidášovo.

Penízovka

Možnost záměny

Penízovku sametonohou si můžeme splést s houbou zvanou třepenitka svazčitá. Nicméně tato mírně jedovatá houba nikdy nemá tmavou nohu a její lupeny pod kloboučkem mají spíše žlutozelenou barvu. Jakmile třepenitka zamrzne, už dále neporoste. Zaměnit ji můžeme také s houbou s názvem opěňka měnlivá – ta má ale jiný tvar klobouku, třeň nečerná a nevypadá jako samet, obsahuje spíše šupiny. Čepičatka jehličnanová je také jednou z možností záměny. Jedná se o jedovatou houbu, která ale neobsahuje na třeni prstenec a roste trsnatě.

Kde penízovka roste?

Penízovku můžeme najít v mírném pásmu severní polokoule a také na území Austrálie. Obvykle roste od října do prosince, ale pokud jsou zimy mírné, můžeme na ni narazit ještě i v průběhu celé zimy, klidně až do března. Roste na listnatých opadavých stromech v trsech. Jejími hostiteli jsou takové stromy, jako je javor, jírovec maďal, olše lepkavá, habr, hloh, buk, jasan ztepilý, ořešák královský, lípa, jilm, jabloň domácí, bud a některé další. Zřídkakdy se vyskytuje také na jehličnatých stromech.

Penízovka v kuchyni

Penízovka sametonohá je v gastronomii známá pod označení enoki. Využívá se zejména v asijské kuchyni – nejčastěji té japonské. Zde se houba pěstuje podobně jako například hlíva ústřičná. Oblíbené jsou zejména mladé plodnice, které mají ještě tenkou nohu (nezbarvené do hnědočerné barvy). V Asii na tuto houbu proto můžete běžně narazit v obchodech s potravinami, u nás ji najdeme v asijských nebo japonských prodejen potravin, obvykle pod označením enoki nebo eniokitake. Jejím doplňkem jsou různé druhy nudlí. Oblíbená je také v zeleninových pokrmech či v kombinaci s kuřecím masem. Nejčastěji ji smažíme nebo restujeme. Postačí krátká tepelná úprava – do pěti minut. Konzumují se pouze kloboučky.

Smažená penízovka

Recept je velice snadný a rychlý. Připravte si 240 g penízovek a odstraňte z nich nohy – ty se nejí. Kloboučky opláchněte a nakrájejte na proužky. Na pánvi rozpalte 2 lžíce sezamového oleje a přidejte houby. Restujte 1 minutu, poté přidejte 2 stroužky utřeného česneku. Po 30 vteřinách odstavte a vmíchejte 1 lžíci sójové omáčky. Podávat můžete na topince nebo se soba nudlemi.

Penízovka v kuchyni

Zdravotní účinky houby

Penízovka sametonohá se používá jako přírodní antibiotikum. V lidovém léčitelství se používá k léčbě zánětů, alergií i astmatu, jako prostředek proti nespavosti. Pomáhá také s podporou imunitního systému nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Tradiční čínská medicína ji využívá pro léčbu onemocnění jater a při žaludečních vředech. Vždyť také působí proti růstu houby zvané Helicobacter pylori, které jsou původcem vniku žaludečních vředů.

Protirakovinné účinky

Kromě výše zmíněných zdravotních účinků, byly prokázány také protirakovinné účinky penízovky sametonohé. Z houby byl dokonce izolován flammulin, což je látka, která je účinná proti Ehrlichovu karcinomu a sarkomu 180. To ale není rozhodně veškeré složení houby, které je zodpovědné za protirakovinnou činnost. Díky složení je možné tuto houbu použít zejména jako prevenci nebo dokonce součást léčby rakoviny vaječníků a prostaty.

Penízovka jako přírodní antibiotikum

Penízovka sametonohá obsahuje enokipodiny A-D, což jsou látky, které se vyznačují antibakteriálními účinky. Dokážou pomoci například v boji proti zlatému stafylokoku. Kromě toho složení této houby pomáhá při snižování krevního tlaku i hladiny cholesterolu v krvi. V současné době se penízovka zkoumá jako jeden z možných léků (nebo jako součást léčby) u pacientů s virem HIV-1.

Skladování houby

Pokud si penízovku koupíte nebo nasbíráte, snažte se ji upotřebit co nejdříve. Pokud ji chcete skladovat delší dobu, dejte ji do lednice v nějakém prodyšném obalu – například v papírovém sáčku. Není vhodné dát houby do zásuvky na ovoce a zeleninu, protože zde není zajištěno dobré proudění vzduchu. Těsně před zpracováním můžete houby opláchnout ve vodě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno