Kešu ořechy jsou dnes už velmi známé. Patří mezi nejoblíbenější ořechy, které si můžeme pořídit. Snadno je poznáme zejména díky jejich neobvyklému tvaru – připomínají písmeno C, přičemž na jedné straně je ořech širší, než na druhé. Stejně jako jiné ořechy může poskytovat spoustu zdravotních přínosů – a abychom se z nich mohli těšit, postačí nám pouze menší hrst kešu ořechů denně. Co všechno bychom o nich měli vědět?
Co jsou kešu ořechy?
Kešu ořechy jsou plodem stromu, který nazýváme ledvinovník západní (Anacardium occidentale L.). Tento strom má svůj původ v daleké Jižní Americe, zejména na území dnešní Brazílie. V současné době už se ale tyto ořechy pěstují také v Indii, Vietnamu a střední Africe. Brazilskou odrůdu ale obvykle považujeme za nejlepší, oříšky mají větší velikosti a sladší chuť. Oproti tomu indické kešu oříšky jsou menší, ale zase křupavější. Jejich chuť je ale méně sladká.
Skořápky ořechů
Zajímalo vás někdy, proč se celá řada ořechů prodává i ve skořápce, zatímco kešu ořechy najdete pouze oloupané? Je to proto, že kešu ořechy musí být zpracovány ještě předtím, než jsou do obchodu. Ručně se vyjímají ze skořápek – nutností je použití ochranných rukavic a speciálních nástrojů, protože z vnější vrstvy uniká štiplavý olej. Poté se kešu ořechy praží.
Kešu ořechy a zdravotní účinky
Ořechy obecně považujeme za zdravou svačinku, pokud tedy nejsou pražené a solené. Níže jsou vypsány jejich největší zdravotní přínosy.
Rozvoj cukrovky 2. typu
Na základě výzkumů kanadských vědců bylo prokázáno, že extrakt z kešu ořechů stimuluje proces vstřebávání glukózy svalovými buňkami, a tím se zlepšuje citlivost tkání na inzulín. Vzhledem k tomu, že glykemický index těchto oříšků je nízký (hodnota 15), mohou jej konzumovat také diabetici.
Vysoký krevní tlak
Stejně jako jiné ořechy obsahují poměrně bohaté množství esenciálních nenasycených mastných kyselin. O těch je známo, že jsou prospěšné pro kardiovaskulární systém člověka. Zejména zabraňují zvyšování cholesterolu a triglyceridů a pečují o stav cév. Obsahují bohaté množství draslíku, což je minerál prospěšný při snižování vysokého krevního tlaku. Dále obsahují i hořčík, který rozšiřuje tepny a tím hrozí menší riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. Vitamín K obsažený v kešu ořeších se podílí na udržení správné koncentrace koagulačních faktorů.
Uklidňující vlastnosti
Pokud trpíte nervozitou, dopřejte si kešu oříšky. Právě ony totiž obsahují vitamíny skupiny B, zejména niacin, který uklidňuje nervy, dodává energii a zlepšuje koncentraci a paměť. Také draslík a hořčík jsou důležité vitamíny pro klidnější nervy.
Pro zdravé vlasy a nehty
Kešu oříšky obsahují selen a zinek, které jsou velmi prospěšné pro vzhled vašich vlasů a nehtů. Zinek je jednou z živin, která se doporučuje pro lidi, kteří trpí na slabé a mastné vlasy. Absorbuje totiž kožní maz a zabraňuje vypadávání vlasů.
Kešu a hubnutí
Kešu ořechy patří mezi méně kalorické ořechy – 100 g poskytuje 553 kcal. To není zrovna málo, na druhou stranu se ale specialisté na zdravou výživu shodují na tom, že je možné je jíst, i když se snažíte zhubnout, nebo kontrolujete-li svou váhu. Hrst ořechů denně vám pomůže minimalizovat pocit hladu a také snižuje vrstvu tuku v okolí břicha. Taktéž zvyšují hladinu serotoninu v těle, což snižuje chuť k jídlu a výrazně zlepšuje náladu. Také nenasycené mastné kyseliny podporují hubnutí.
Kešu v kuchyni
Kešu ořechy pojídáme obvykle jen tak, jak je koupíme v obchodě. Zaměřit bychom se měli zejména na nesolené a nepražené varianty. Samozřejmě je ale můžete koupit také solené, v cukru nebo dokonce v čokoládě, jogurtu či jiných pochutinách. Význam těchto ořechů při hubnutí ale rozhodně nehledejme. Syrové ořechy mají jemnou a lehce nasládlou chuť. Právě díky tomu je považujeme za nejchutnější ořechy na světě. Pro svou výbornou chuť používáme kešu ale také do různých pokrmů – například do salátů, dezertů nebo drcené v rámci obalů různých druhů masa. V indické kuchyni je můžeme najít jako součást kari.
K dispozici je také kešu máslo, které je mnohem zdravější, než arašídové máslo, protože má lepší poměr omega-3 ku omega-6 a vyznačuje se vysokým obsahem železa, hořčíku a zinku.
V kuchyni se využívá také kešu jablko (což je ta část, která je nad samotným plodem). Vyrábí se z něj víno, džus, džem či marmelády. Dužina tohoto jablka obsahuje velké množství vitamínu C a B2.
Kešu s česnekem a cibulí
Smíchejte 4 lžičky cibulové soli, 2 lžičky cukru a ¾ lžičky česnekového koření. Rozpalte pánev a vsypte do ní asi 3 šálky kešu ořechů, 2 lžíce olivového oleje, připravenou směs koření a 2 lžičky citronové šťávy. Restujte asi 6 minut. Vmíchejte 4 lžičky sušené petrželové nati. Ihned podávejte.
Kešu s kuřecím masem a nudlemi
Uvařte si 240 g rýžových nudlí podle návodu na obalu. Mezitím si v malé misce smíchejte 8 lžic sójové omáčky, 2 lžíce kukuřičného škrobu a 3 stroužky česneku (utřeného). V hluboké pánvi rozpalte 1 lžíci arašídového a 1 lžíci sezamového oleje. Přidejte 500 g kuřecích prsou, nakrájených na kostičky. Nechte maso zatáhnout a vlijte sójovou směs. Přidejte také 6 jarních cibulek nakrájených na kolečka. Po minutě přidejte také slité a uvařené nudle, 1 šálek nesolených kešu a 2 lžíce sladké chilli omáčky. Podáváme posypané nasucho praženými sezamovými semínky.
Kešu kuře na zázvoru
V malé míse smíchejte 2 lžíce kukuřičného škrobu, 1 lžíci třtinového cukru, 200 ml kuřecího vývaru a 2 lžíce sójové omáčky. Rozpalte pánev se 3 lžícemi řepkového oleje. Vložte 500 g kuřecích prsou nakrájených na malé kousky. Smažte, aby se maso ze všech stran zatáhlo a nebylo již růžové. Maso z pánve vyjměte, výpek ponechte. Na něm budeme dále smažit 250 g žampionů nakrájených na plátky, 1 malou červenou papriku nakrájenou na proužky, 240 g vodnice nakrájené na tenké proužky a restuje asi 5 minut. Poté vlijte směs, kterou jsme si připravili v úvodu receptu. Přidejte 4 jarní cibulky nakrájené na kolečka a 2 hrsti nesolených arašídů. Krátce restujeme, pak odstavíme. Podáváme s vařenou rýží.