Lískové ořechy

Lískové ořechy patří k velice oblíbeným druhům ořechů, které si spousta z nás spojuje s Vánoci. Vždyť lískové ořechy jsou součástí tolika druhů vánočního cukroví! Vzhledem k tomu, že se ale dají skladovat dlouhou dobu, dají se používat kdykoli v roce. Stejně jako ostatní ořechy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků a obsahují také celou spoustu zajímavých vitamínů a minerálů.

Nutriční obsah lískových ořechů

Lískové ořechy mají zajímavé nutriční i léčivé vlastnosti. Obsahují vitamín E, který označujeme jako vitamín „mládí a plodnosti“, ale také vitamín B, který posiluje nervy. Dále obsahuje draslík  (ten je dobrý na vysoký krevní tlak), vápník a fosfor (tyto dva prvky jsou zodpovědné za pevné kosti a zuby). Kromě toho se lískové ořechy mohou pochlubit také obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin.

Směs ořechů

Léčivé účinky lískových ořechů

Díky svému nutričnímu složení nabízí lískové ořechy celou řadu prospěšných použití, které dokážou vylepšit naše zdraví, předcházet nejrůznějším chorobám nebo zmírňovat jejich stav.

Proti kašli

Lískové ořechy mohou pomoci v boji proti kašli. Stačí je smíchat s mlékem nebo vodou a medem, rozmixovat a směs vypít. Tento elixír si dopřávejte dvakrát denně pro zmírnění projevů nepříjemného dráždivého kašle.

Na křečové žíly

Pokud vás trápí křečové žíly, můžete si připravit speciální odvar, který je určen k zevnímu použití. Připravuje se z listů a kůry lísky a rozhodně byste jej neměli konzumovat! Tento lék se používá v lidovém léčitelství již celá desetiletí.

Veverka

Pro kardiovaskulární zdraví

Lískové ořechy obsahují bohaté množství draslíku, který upravuje krevní tlak. Z dalších složek, důležitých pro kardiovaskulární zdraví, jmenujme vlákninu a nenasycené mastné kyseliny, které snižují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, a zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu. Arginin je aminokyselina obsažená v ořeších, která zvyšuje průsvit krevních cév uvolněním jejich hladkého svalstva. Také vitamín E je prospěšný v tomto ohledu, protože zabraňuje slepení krevních destiček a tím zabraňuje vzniku krevních sraženin.

Potence

Opět se musíme obrátit na obsah vitamínu E, který slibuje správnou funkci reprodukčních orgánů (ne nadarmo se označuje jako „vitamín plodnosti“). Jeho nedostatek snižuje sekreci gonadotropního hormonu, který přispívá k degeneraci spermií u mužů. Pozitivní vliv na potenci a plodnost mají také vitamíny skupiny B, které jsou v lískových oříšcích také obsaženy. Podporují sekreci pohlavních hormonů.

Pro pevné nervy

Hořčík a vitamíny skupiny B jsou důležité pro správné fungování nervového systému. Zlepšují paměť a efektivní myšlení. Můžete jimi „zajídat“ (ovšem v omezené míře) stres a psychické vypětí.

Lískové ořechy

Lískové ořechy v kuchyni

Lískové ořechy můžeme používat ve studené i teplé kuchyni, ve sladkých i slaných pokrmech. Nejčastěji je nacházíme součástí dezertů, ale mohou být také v pečivu nebo salátech. Jíst je můžete jen tak, jako rychlou svačinku. Lískové ořechy bychom měli kupovat ve skořápkách, a to navzdory tomu, jak obtížné může být jejich louskání. Má to ale dvě výhody: nesníte jich tolik a ořechy jsou skořápkou chráněny před teplem, vzduchem, světlem a vlhkostí a zpomalují škodlivý oxidační proces. Před konzumací zkontrolujte stav svých ořechů čichem: pokud cítíte zatuchlý zápach, může to znamenat, že ořechy byly napadeny plísní.

Tinktura z lískových oříšků

Tuto tinkturu můžete využít pro posílení nervového systému a při žaludečních potížích. Budete potřebovat 4 sklenice lihoviny (slivovice, vodky), které nalijte do dvoulitrové nádoby (nejlépe skleněné). Přidejte 50 g lískových ořechů, které jste nasekali na co nejmenší kousky. Přidejte 3 až 4 hřebíčky a dvoucentimetrový kousek skořice. Nyní nádobu uzavřete, obalte tmavým neprůsvitným papírem a nechte až 4 týdny při pokojové teplotě. Čas od času můžete směsí zatřepat. Po uplynutí této doby připravte sirup z vody a cukru: 2 sklenice vody zahřejte a vsypte 35 až 40 g cukru. Vařte tak dlouho, dokud směs nezhoustne. Pak ji smíchejte s tinkturou. Zazátkujte a nechte 4 až 6 měsíců při pokojové teplotě.

Těstoviny s lískovými ořechy

180 g špaget dejte vařit do osolené vroucí vody – odstavte je ale ještě o minutu dříve, než je uvedeno na obalu. Mezitím co se vaří těstoviny, si připravíme ořechovou přílohu. 50 g loupaných lískových ořechů si nasekáme na jemno. Opékáme je nasucho v pánvi. Jakmile začnou zlátnout, přidáme 2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek utřeného česneku, hrst čerstvého oregana a kůru z 1 citronu. Po asi 30 vteřinách vlijeme 100 ml smetany na vaření a krátce povaříme. Odstavíme. Vmícháme 30 g strouhaného parmazánu. Podáváme se špagetami.

Nádivka z meruněk a lískových ořechů

Tuto nádivku můžete péct v kuřeti nebo s jakýmkoli masem. Výborná je ale také pečená jen tak. Do malého hrnce nebo do pánve dejte rozpustit 50 g másla. Smažte 2 velké cibule nakrájené na jemno dozlatova. Poté přidejte 50 g lískových ořechů, které jsme nasekali na jemno (ořechy by měly být loupané). Jakmile zezlátnou, odstavíme je. Přidáme 140 g sušených meruněk nakrájených na malinké kousky, 175 g strouhanky, 20 g petrželky (nasekané na jemno), strouhanou kůru z 1 citronu. Vše pořádně promícháme a přidáme ještě 1 vejce. Takto připravenou nádivku pečeme 20 minut samotnou nebo podle potřeb pečeného masa.

Lískové ořechy

Lískové ořechy – sklízení

Lískové ořechy nejsou náročné na pěstování, můžete se do toho pustit na vlastní zahradě. Dozrávají od září až do října. Sklízíme je po opadání na zem, nikoli ze stromu. Divoce rostou lísky po celém území České republiky, vyplatí se tedy vědět, kam na ně.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno