Březová šťáva

Rakovina, revmatické bolesti, vředová onemocnění žaludku nebo třeba onemocnění močových cest – to všechno jsou využití, které má březová šťáva v lidovém léčitelství. Využívá se hned v několika formách. Šťáva se získává z kmene stromu – tato míza má všeobecně nejlepší nutriční profil. Obsahuje nejvíce živin a vitamínů. Přípravky s názvem „březová šťáva“ ale můžete zakoupit také vyrobené z mladých listů či poupat. I ty mají hojné množství živin, ne však tolik, co míza.

Formy březové šťávy

Míza, která se získává z břízy, by měla být odebírána v polovině března až v dubnu. V tomto období jí má strom dostatek, zároveň její odběr stromu nejméně uškodí. Získat ji můžete i sami, avšak neodborným nařezáváním stromů můžete způsobit jejich úhyn. Na revmatické bolesti se používají spíše listy břízy. Získat z nich ale šťávu není jednoduchý úkol, takže se obvykle uchylujeme ke koupi komerčních výrobků. Listy břízy je možné podrtit a využít na revmatické bolesti tak, že se přiloží na bolestivé místo ve formě obkladu. Sbírají se také pupeny, které mají analgetické a antipyretické účinky.

Březové listy

Revmatické bolesti

Lidové léčitelství počítá s použitím drcených březových listů na revmatické bolesti. I dnes je možné je tímto způsobem použít. Mnohem účinnější ale bude mast vyrobená z březové mízy. Ta zabírá zejména na bolesti spojené s poškozením sedacího nervu (ischias). Mast je třeba vtírat do postižených míst (tedy těch, kde pociťujete bolest).

Močové cesty

Šťáva z listů je důležitá také pro zdravý močových cest. Používá se také k prevenci vzniku močových (ledvinových) kamenů. Její hlavní výhodou v tomto ohledu jsou močopudné a detoxikační účinky. Díky nim se používá také k nastartování hubnoucích detoxů. Březová šťáva urychluje vylučování moči a tím zabraňuje tvorbě usazenin, z kterých se pak tvoří močové kameny.

Listy

Imunitní systém

Dobře fungující imunitní systém náš dokáže uchránit nejrůznějších infekcí. Zejména na jaře, kdy je počasí proměnlivé, hrozí celá řada virových onemocnění. V tomto období je tedy vhodné postarat se o svůj imunitní systém, který vás dokáže udržet při zdraví. Jedním ze způsobů, jak to udělat, je pravidelné užívání březové šťávy. Ideální je zejména pro lidi, kteří jsou náchylnější k virovým infekcím – to znamená malé děti a senioři.

Rakovina

Rakovina je velmi vážné onemocnění. Ačkoli dnes nemáme dostatek důkazů k tomu, abychom věřili, že březová šťáva skutečně pomáhá bojovat proti tomuto onemocnění, historie hovoří jinak. Lidé se v minulosti spoléhali na březovou šťávu jako lék na rakovinu, zejména rakovinu plic. Pokud patříte mezi silné kuřáky, není od věci pravidelně březovou šťávu užívat.

Chřipka

Tak zaprvé: březová šťáva posiluje imunitní systém, čímž se můžete stát odolnější vůči celé řadě chorob, chřipku nevyjímaje. Za druhé: když už chřipku chytnete, měli byste začít užívat šťávu z březových pupenů, protože má antipyretické vlastnosti. Dokáže tedy zmírnit horečku. Působí ale také proti bolestem, které s chřipkou a jí podobnými onemocněními souvisí. Ulevuje od bolestí hlavy, kloubů, kostí, svalů a také od bolesti v krku.

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy jsou velmi nepříjemným problémem. Je známo – a to již z lidového léčitelství – že březová míza dokáže zmírnit i tyto obtíže. Použít ji ale můžete také na méně závažné problémy trávicího ústrojí. Čerstvá březová míza se používá také na záněty žaludku.

Břízy

Anémie

Anémie, čili chudokrevnost, je onemocnění, které trápí především ženy. Je způsobeno pravidelnou měsíční ztrátou krve. Mezi hlavní příznaky patří neustálá únava a bolesti hlavy. Trpíte-li anémií, můžete se uchýlit k doplnění železa ve své stravě – anebo můžete začít užívat březovou šťávu. Ta je hotovou vitamínovou bombou, takže kromě samotného železa můžete doplnit ještě některé další živiny, jako je draslík, hořčík, fosfor, vápník, měď, aminokyseliny, vitamín B a C, minerály.

Srdeční choroby

Březová míza je směsicí celé spousty zdraví prospěšných látek i přírodních antioxidantů. Díky tomu dochází k podpoře činnosti oběhového systému. Srdeční zdraví je podporováno hned v několika ohledech: dochází například k zabránění trombózy a ischemických chorobám srdečním.

Doporučené dávkování

Březová šťáva je sice zdravá, nelze ji ale užívat donekonečna. Jedna léčebná kúra trvá obvykle dva až tři týdny a poté je třeba udělat si přibližně stejně dlouhou pauzu, než začnete pokračovat s jejím užíváním. Březovou šťávu užíváme třikrát denně, vždy v malém množství, které odpovídá asi čtvrtině sklenice. Pokud si nejste jistí, vždy dodržujte pokyny výrobce.

Jak sbírat březovou šťávu?

Pokud se rozhodnete sbírat si svou březovou šťávu sami, budete k tomu potřebovat dobře urostlou břízu. Do jejího kmene vyvrtejte několikacentimetrovou díru. Do ní vložte plastovou trubici, jejíž druhý konec umístíte do nádoby, kam má míza odtékat. Nyní budete muset být velmi trpěliví: březová šťáva odtéká dlouho. Po naplnění nádoby zakryjte otvor ve stromu zahradní pastou. Takto získanou březovou mízu skladujte v chladničce nejdéle 2-3 dny.

Sběr březové šťávy

Jak pít březovou šťávu?

Nejlepší způsob, jak si březovou šťávu dopřát, je po vychlazení. Ostatně v lednici byste ji také skladovat měli. Rozhodně ji nevystavujte slunci, protože vysoká teplota a UV paprsky snižují obsah cenných živin.

Recepty s březovou šťávou

  • Březová šťáva s citronem: Půl litru březové šťávy smíchejte s půl litrem čerstvě vymačkané citronové šťávy. Tato směs je vhodná pro zlepšení metabolismu.
  • Březová šťáva s jablkem: šťávu ze čtyř velkých jablek smíchejte s 500 ml březové šťávy. Lze dosladit cukrem. Tato směs pomáhá zlepšit peristaltiku střev, podporuje funkci žaludku a odstraňuje toxiny.
  • Březová šťáva s malinou: 300 g malin dejte do malého hrnce, přidejte čtvrt hrnku vody a lžíci cukru. Podusíme asi 30 minut. Takto vzniklou šťávu přecedíme přes jemné sítko a necháme vychladnout. Poté smícháme s březovou mízou. Takto připravená směs je vhodná na podporu imunity.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno