Kopr

Kopr je klasickou součástí nakládaných okurek. To ale není všechno. Kopr je úžasná bylinka, kterou můžeme využít na spoustu různých způsobů – do vařených i syrových pokrmů. Každému jídlu dodá své jedinečné aroma, pro které ho jedni zbožňují a jiní nenávidí. Kopr (Anethum graveolens) je bylina, která se hojně využívá v evropské i asijské kuchyni. Nejjednodušším jídlem jsou brambory s koprem a kefírem, což je ideální jídlo na léto.

Základní použití kopru

Kopr se používá jako koření k vylepšení chuti nejrůznějších pokrmů. Ideální je jeho kombinace s lososem, bramborami nebo různými jogurtovými zálivkami. Přidat jej ale můžete do jakéhokoli zeleninového salátu. Kopr je ale možné využít také jako léčivou bylinky, protože obsahuje spoustu důležitých živin. V tradičním lidovém léčitelství se využívá k léčbě různých onemocnění, jako jsou například potíže s trávením, kojenecké koliky nebo dokonce nepříjemný zápach z úst.

Kopr

Nutriční obsah kopru

V 10 gramech kopru jsou obsaženy 4 kalorie, 8 % doporučené denní dávky (DDD) vitamínu C, 5 % DDD manganu, 4 % DDD vitamínu A, 3 % DDD kyseliny listové, 3 % železa. Zejména dvě poslední živiny ocení těhotné ženy, které mají těchto živin obvykle nedostatek. Na zvýšený příjem železa by se ale měla zaměřit většina žen. Ideální je také pro osoby, které se snaží udržet si svou váhu nebo zhubnout, protože na velmi malé množství kalorií obsahuje velké množství důležitých a prospěšných látek:

  • Vitamín A je důležitý pro udržení zdravého zraku a pro správné fungování imunitního systému. Důležitou roli hraje také v reprodukci člověka.
  • Vitamín C je důležitý pro imunitní systém člověka. Je důležitý ale také při tvorbě kostí, hojení ran a celkově ovlivňuje funkci metabolismu. Patří mezi silné antioxidanty, takže pomáhá chránit buňky před škodlivými volnými radikály.
  • Mangan podporuje správnou funkci mozku, nervového systému a metabolismu cukrů a tuků.

Kopr

Antioxidační působení

Vzhledem k obsahu antioxidantů pomáhá naše tělo zbavovat se škodlivých volných radikálů, které napadají buňky. Z nich se pak mohou vytvořit různá onemocnění. Díky antioxidační aktivitě působí kopr proti vzniku chronických zánětů, srdečních onemocnění, Alzheimerově chorobě, revmatoidní artritidy a některých forem rakoviny. Z antioxidantů jsou v kopru obsaženy:

  • Flavonoidy: jejich příjem je spojen se sníženým rizikem srdečních chorob, mrtvice a některých forem rakoviny. Důležité jsou i pro zdraví mozku.
  • Terpenoidy: chrání před onemocněním jater, srdce, ledvin a mozku.
  • Třísloviny: mají antimikrobiální účinky.
  • Vitamín C.

Kardiovaskulární systém

Srdeční choroby jsou poměrně častou příčinou úmrtí lidí. Pokud snížíme rizikové faktory, můžete riziko jejich vzniku snížit až o 75 %. Mezi rizikové faktory patří kouření, špatná strava a nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, hladiny triglyceridů a LDL (špatného) cholesterolu a chronický zánět. I zde je zapotřebí zmínit antioxidační aktivitu, která je prospěšná pro zachování zdraví kardiovaskulárního systému.

Okurky

Vysoká hladina cukru v krvi

Kopr může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie na lidech jsou ale v tomto ohledu velmi omezené.

Antimikrobiální vlastnosti

Kopr pomáhá v boji s potenciálně škodlivými bakteriemi, jako je Klebsiella pneumoniae a Staphylococcus aureus.

Zdravé kosti

Vzhledem k obsahu vápníku, fosforu a hořčíku lze označit kopr jako prospěšný pro naše kosti.

Kopr v kuchyni

Kopr můžeme použít v teplé i studené kuchyni. Je osvěžující bylinkou, kterou bohužel stále ještě podceňujeme. Používáme ji do polévek, omáček, domácích pomazánek, zálivek na saláty i v dipech ke grilovanému či pečenému masu. V přípravě teplých pokrmů jej přidáváme až na konci vaření, protože se jedná o jemnou bylinku, která dlouhým varem ztrácí své vlastnosti i aroma.

Narychlo naložené okurky s koprem

Nemají tak dlouhou životnost jako nakládané okurky, jak je známe běžně. Přesto jsou jejich velice chutnou alternativou! V míse smíchejte ¼ šálku octa, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžičky cukru krystal, 1 a ¼ lžičky soli a čerstvě mletý pepř podle chuti. Poté nakrájejte na plátky 1 kg okurků (plátky by měly být tlusté cca 4 mm). Smíchejte je se 4 lžícemi nasekaného kopru a zalijte octovou směsí. Promíchejte a nechte marinovat v lednici minimálně 30 minut, ideálně však přes noc. vychlazené podávejte.

Kopr s bramborem

Losos s koprovým dipem

Rozpalte troubu na 180 °C. Vezměte si formu na pečení, do které se vlezou 4 filety z lososa (zatím je tam nedávejte). Do této formy dejte 2 stroužky česneku (utřeného), šťávu z ½ citronu, 2 lžíce olivového oleje, ½ lžičky soli a ¼ lžičky čerstvě mletého pepře. Pořádně promíchejte. Do této směsi položte lososa a omočte ho ze všech stran. Poté jej položte kůží nahoru a dejte do lednice. Mezitím si do malé misky vymačkejte šťávu z ½ citronu a přidejte najemno nasekaný kopr – na začátek můžete dát jen 2 lžíce, po ochutnání hotového dipu můžete přidat další kopr. Přidejte ¼ lžičky soli, ¼ lžičky čerstvě mletého pepře, 100 ml zakysané smetany, ½ lžičky dijonské hořčice a pořádně promíchejte. Dejte do lednice vychladit. Pečte lososa asi 12 minut. Podávejte ho s připraveným dipem a skrojky citronu.

Druhy kopru

Krémový špenát s koprem

Na 1 lžíci másla opékáme 1 menší na jemno nakrájenou cibulku do sklovita. Trvá to asi 5 minut. Poté přidejte 500 g čerstvých špenátových listů (zbavených tvrdých stonků) a přikryjte. Duste asi 3 minuty. Poté směs přeneste do síta, abychom se zbavili přebytečné tekutiny. Do pánve dejte 50 ml smetany, 1 utřený stroužek česneku a 1 špetku muškátového oříšku (čerstvě mletého). Přiveďte k varu a povařte do zhoustnutí – asi 2 až 3 minuty. Přidejte ¼ lžičky soli a špetku pepře. Odstavte. Ze špenátu jemně vytlačte co nejvíce tekutiny a pak jej vmíchejte ke smetaně. Přidejte také 3 lžíce najemno nasekaného kopru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno