Borůvky

Nejenže jsou borůvky velmi chutnými plody, patří taktéž mezi velmi zdravé ovoce. A to dokonce tak zdravé, že je řadíme mezi antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které bojují proti oxidačním činnostem v lidském těle. Tyto činnosti mají za následek volné radikály, které přijímáme z našeho okolí (ve formě stravy, přípravků, které používáme na svou kůži, nebo vzduchu, který vdechujeme). Tyto volné radikály se mohou začít hromadit v těle a způsobovat nejrůznější zdravotní problémy (včetně nádorů). Antioxidanty – včetně borůvek – odvádí volné radikály z těla ven.

Borůvky na stole

Trochu historie a zajímavostí

Lidé jedí borůvky více než 13 000 let. Borůvky byly domorodými obyvateli severoamerických oblastí nazývány „hvězdnými plody“, díky pěticípému tvaru hvězdy tvořící se na konci květu bobule. Jediný borůvkový keř může produkovat až 6 000 borůvek ročně. Největší pěstitelskou oblastí borůvek na světě je britská Kolumbie (USA). Druhé místo má Chile a na třetím místě je Kanada. Věděli jste, že borůvky můžete zmrazit za pouhé 4 minuty?

Proč jsou modré?

Za modrou barvu borůvek je odpovědná látka, kterou označujeme jako antokyan. Tato látka je odpovědná také za mnohé zdravotní přínosy borůvek. Tyto bobule můžeme zakoupit čerstvé, ale mimo sezónu také mražené. Borůvky napomáhají zdraví srdce, pevnosti kostí, zdraví kůže, krevnímu tlaku, léčbě cukrovky, prevenci rakoviny a duševnímu zdraví. Obsahují velké množství vitamínu C.

Borůvky rostlina

Borůvky v kuchyni

Borůvky můžete jíst čerstvé jen tak, nebo si je přidávat do různých pokrmů. Můžete je podávat s palačinkami, jogurtem, s ovesnými vločkami či cereáliemi, přimíchat je do koktejlů nebo je přidat do muffinů a jiného sladkého pečiva. Lidé, kteří používají léky na ředění krve by se před zvýšenou konzumací borůvek měli poradit s lékařem, protože vysoký obsah vitamínu K může ovlivnit srážení krve. Borůvky se ve srovnání s více než 40 druhy jiného čerstvého ovoce a zeleniny zařadily na první místo mezi antioxidační přínosy pro zdraví.

Borůvkové muffiny s citronem

Tento recept vystačí na 12 muffinů klasické velikosti. Muffiny by se měly chystat tak, že nejprve smícháte tekuté ingredience, v druhé míse suché ingredience a pak tyto složky spojíte. Takže do jedné mísy rozklepněte 1 vejce, přidejte hrnek podmáslí (nebo kefíru), 125 g másla (rozpuštěného, ale vychlazeného), vanilku (můžete mít vanilkový extrakt nebo kousek lusku vanilku, nebo použijte špetku mleté vanilky) a kůru z 1 citronu. Do druhé mísy poté nasypejte ¾ hrnku třtinového cukru, 3 lžíce libovolných semínek (lněných, sezamových, dýňových, chia apod.), 2 hrnky hladké mouky, 2 lžičky prášku do pečiva a ¾ lžičky mořské soli. Tuto sypkou směs pak vmíchejte do tekuté, ale míchejte jen krátce (hrozí přepracování těsta, kdy se mohou tvořit hrudky mouky). Nakonec přimíchejte ještě 150 g borůvek. Pečte 30 minut na 175 °C.

Borůvkové muffiny

Mražené borůvkové tyčinky

Hranatou misku nebo pečící formu o průměru 20×20 cm vymažte olejem bez příchuti (slunečnicovým, řepkovým) nebo použijte pečící papír. 280 g nesolených kešu ořechů si namočte přes noc do vody (pokud nemáte čas, zalijte oříšky na 10 minut horkou vodou). základ tyčinek bude tvořit 140 g nesolených mandlí a 140 g vypeckovaných datlí. Nejprve dejte do mixéru mandle a až budou nahrubo namleté, přidejte i datle. Mixujte tak dlouho, až bude směs bez větších kousků. Pak ji natlačte na dno připravené nádoby. Dejte ji do mrazáku. Mezitím si připravíme druhou vrstvu. Namočené kešu ořechy rozmixujte najemno a poté přidejte 100 g kokosového krému, 2 lžíce kokosového másla (rozpuštěného), 2 lžíce medu a 1 lžičku vanilkového extraktu. Doplňte šťávou z ½ citronu a pořádně spolu promixujte a promíchejte. Z mrazáku vytáhněte nádobu se základem a potřete jej touto kokosovou směsí. Vraťte do mrazáku na 30 až 40 minut. Mezitím si připravíme poslední vrstvu. V mixéru rozmixujeme 140 g borůvek a 4 vypeckované datle. Tuto směs nalijte na kokosovou vrstvu, ozdobte čerstvými borůvkami a nechte ještě aspoň hodinu v mrazáku. Podávejte nakrájené na 10 až 12 tyčinek.

Borůvkový džem s vanilkou

Připravte si nádoby tak, aby jejich objem byl v součtu 1000 ml (to znamená například 4 sklenice o objemu 250 ml). V dostatečně velkém hrnci smíchejte 800 g borůvek, 500 g krystalového cukru, 1 vanilkový lusk (přepůlený a vyškrabaný) a šťávu z 1 velkého citronu. Přiveďte k varu, poté teplotu snižte, borůvky rozdrťte co nejvíce a vařte asi 30 minut. Poté vyzkoušejte hustotu – na talířek kápněte trochu džemu a dejte do lednice. Po třech minutách zkuste, jestli džem poteče z talířku. Pokud ne, můžete začít plnit sklenice (nezapomeňte vyjmout vanilkový lusk). Naplněné sklenice zavíčkujte a postavte dnem vzhůru.

Borůvkový džem

Antokyan: účinná látka v borůvkách

Antokyan je druhem flavonoidu, která je zodpovědný za to, že jsou borůvky tolik zdravé. Flavonoidy jsou rostlinné sloučeniny, které mají často silný antioxidační účinek. Konzumace různých druhů ovoce a zeleniny je dlouhodobě spojována se sníženým rizikem mnoha zdravotních stavů souvisejících se životním stylem. Rostlinná strava může také podporovat zdraví vlasů a pokožky, zvýšení energie a celkově nižší hmotnost. Pozor ale na mražené borůvky: jedna studie ukázala, že pokud jsou borůvky zmraženy 6 měsíců, obsahují o 59 procent antokyanu méně.

Zdravé kosti a kůže

Borůvky obsahují železo, fosfor, vápník, hořčík, mangan, zinek a vitamín K. Každá z těchto látek je součástí kosti. Adekvátní příjem těchto minerálů a vitamínů přispívá k budování a udržování struktury a síly kostí. Navíc nízký příjem vitamínu K je spojován s vyšší lámavostí kostí. Kolagen, který zajišťuje zdraví pokožky, potřebuje vitamín C. Pomáhá zabránit poškození kůže způsobenému sluncem, znečištěním a kouřem. Vitamin C může také zlepšit schopnost kolagenu vyhladit vrásky a zlepšit celkovou strukturu pokožky.

Borůvky v krabičkách

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno