Brnění rukou při jízdě na kole

Cyklistika tradičně patří mezi ty vůbec nejoblíbenější letní aktivity a není divu. Je to krásný sport, který v sobě kloubí sportovní činnost, ale nabízí zároveň i uvolnění a relaxaci. Projížďky po malebné přírodě v kombinaci s aktivním odpočinkem, to lidé zkrátka milují.

Cyklisté, a to především ti amatérští ale mají také často sklony přeceňovat své síly, což je logické. Až po určitém tréninku teprve člověk totiž ví, co si může dovolit. Výsledkem takového přeceňování vlastních sil i kondice bývají pochopitelně také různá zranění. Od drobných karambolů po těžké pády, popřípadě nehody, ale i menší nepříjemnosti, které se naštěstí dají velice snadno vyřešit, jako třeba brnění rukou aneb velice častý problém, s nímž se dříve či později setká asi každý nadšenec do cyklistiky. Pojďme si o tom říci něco více.

Jízda na kole

Proč při jízdě na kole brní ruce?

Na začátku se musíme podívat na to, jak k tomuto jevu vlastně dochází. Obvykle pak bývá spojen s delšími cyklovýlety, kdy své ruce zkrátka moc namáháme, nicméně příčin může být i více. Důležité ovšem je se věnovat už samotným symptomům toho, proč k tomu dochází a neignorovat je. Tím můžete předejít veškerým budoucím problémům.

Jak zabránit brnění rukou při jízdě na kole?

Nyní se podíváme přímo na konkrétní způsoby, jimiž je možné brnění rukou způsobené jízdou na kole zabránit už během samotného sportování, popřípadě jak ho zcela eliminovat. Pojďme na to. Pro lepší pochopení si vše uvedeme v několika základních bodech pro lepší a jednodušší orientaci.

Správné držení řídítek

V první řadě je velice důležité už samotné držení řídítek. Zní to možná na první pohled banálně, ale v tom je celá alfa a omega samotné cyklistiky. V ideálním případě byste měli mít během jízdy ruce položené na řídítkách takovým způsobem, abyste pokud možno co nejvíce eliminovali tlak na zápěstí a paže. Obecně se pak doporučuje řídítka držet volně a uvolněné, tehdy zlehka. Neměli byste příliš přitahovat, ani naopak tlačit do rukojeti. Žádoucí je také polohu rukou pravidelně střídat, abyste rozložili zátěž a uvolnili tak namáhané svaly. Nechte je oddechnout.

Správné nastavení výšky sedla a řídítek

Podobně jako samotné držení řídítek může způsobovat enormní tlak na ruce, vliv má i nastavení výšky sedadla i řídítek. Správná poloha a úhel obou z nich totiž minimalizuje riziko brnění rukou, ale i dalších bolestí způsobených jízdou na kole. V ideálním případě byste si měli při nákupu nového kola nechat poradit od odborníka. Ten vám pomůže bicykl správně ergonomicky nastavit přímo pro vaše tělo.

A dál? Rukavice

Kvalitní cyklistické rukavice mohou samozřejmě také výrazně ulevit vašim rukou při brnění. Existují různé druhy, ale nejlepší jsou ty, které disponují vložkami a gelovými polštářky na dlani. Ty dopomáhají tlumit otřesy a zároveň tím i redukovat tlak na ruce. V neposlední řadě nabídnou i lepší úchop. Ruce vám nebudou tolik klouzat. Takové rukavice je pak samozřejmě potřeba také pravidelně čistit.

Protahování a ergonomie

Další velice důležitý tip je ten, že byste neměli během cyklovýletu zapomínat na pravidelné protahování a posilování svalů rukou. Zaměřte se na jednotlivé prsty, ale i předloktí. Snažte se hlavně snížit tlak na nervy a cévy právě v této oblasti. V momentě, kdy nějakou takovou sadu cviků zahrnete do svého běžného ježdění na kole, může vám to výrazně dopomoci k tomu, abyste se brnění zcela zbavili.

Lékař

A pokud vše dosud zmíněné nepomáhá, je nasnadě navštívit lékaře. Trvalé brnění, popřípadě necitlivost nebo slabost rukou může být způsobeno i vážnějšími zdravotními problémy. Třeba takový syndrom karpálního tunelu je velice nepříjemný. Diskopatie obdobně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno