Při tréninku pozor na dehydrataci!!

Co je to dehydratace? Je to vlastně nedostatek vody v organismu. Voda tvoří lidský organismus asi ze 60% a je pro něj nezbytně důležitá. Při její ztrátě se živiny včas nedostanou do příslušných svalů a orgánů, a tělo začne rapidně ztrácet na výkonu.

Mnoho lidí si myslí, že dehydratace přichází teprve až v okamžiku, kdy skoro přestáváme vidět. Tak to ale není. Tělo se dehydratuje mnohem dříve, než o tom mozek rozešle signál. Proto je důležité doplňovat tekutiny DŘÍVE než začneme mít pocit žízně!

Nesportující člověk by měl denně vypít kolem 1,5 litru vody. Sportovec tedy více, hlavně při dlouhodobých fyzických výkonech. Při jízdě na kole by se mělo pít optimálně každých deset minut. Ne moc, aby tělo nemělo příliš práce s jejím zpracováním, ale hlavně né málo.

Bottles

Nedostatek vody v cyklistově těle způsobuje:
1. KŘEČE – Křečí se obává snad každý cyklista, a hodně lidí na ně trpí. Jedna z prevencí, jak jim předejít, je právě dodržování pitného režimu.
2. RAPIDNÍ SNÍŽENÍ VÝKONU – Dehydratované tělo nedokáže vykonat práci, jakou by zvládlo za jiných okolností. Potvrdí mi to snad každý cyklista, protože nejspíš každému už se to minimálně jednou stalo. Proto je dobré mít v dresu připravené vždy nějaké ty drobné abychom si mohli i při dlouhých tratích pití dokupovat.

Co pít?
Nejideálnější jsou samozřejmě iontové koncentráty pro přípravu hypotonických nápojů(např. Unisport) Jsou cenově dostupné a prodávají se skoro v každých cyklo-krámech. Pokud je kupovat nechceme, můžeme použít šťávu, nebo alespoň čistou vodu. Nedoporučují se však bublinkové nápoje. Ty jsou naopak doporučeny až PO výkonu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno