Domů Sport Cyklistika Sacharidy – nepostradatelná součást výživy

Sacharidy – nepostradatelná součást výživy

Nezbytnou součástí tréninku u cyklistů, stejně tak jako u mnoha dalších sportů, je výživa. Je vědecky prokázáno, že právě ta zvyšuje výkonnost a má na ni pozitivní účinky. A základem správné výživy jsou právě sacharidy.

Každý, kdo se chce věnovat cyklistice, ať už profesionálně, jako amatér, nebo čistě jako „hobbík“, by se měl zabývat i stravou.

Při dodržování správné cyklistické výživy se nejedná o dietu jako takovou. Důležité je, aby co nejvíce procent z příjmu potravy (ideálně asi 70%) obsahovaly sacharidy. Výživa s vysokým obsahem sacharidů je potřeba k udržení každodenního tréninku o vysoké intenzitě. Nejvhodnější období k příjmu sacharidů je zhruba dvě hodiny po fyzické aktivitě (tréninku, závodě). V tuto dobu je zásoba glukózy ve svalových buňkách na nejnižší hodnotě. Při opakovaném dodávání sacharidů, zejména po tréninku, se vaše svaly dostanou do takzvané superkompenzace a vaše výkonnost se bude zvyšovat.

Ovšem pozor,není sacharid, jako sacharid. I když platí pravidlo „Lepší něco, než nic“, není příjem sacharidů v jakékoliv formě ideální. Dělí se na lehce stravitelné(polysacharidy) a těžce stravitelné(sladkosti). Nejideálnější je přijímat sacharidy v podobě těstovin, brambor, rýže, špaget, ovesných vloček, fazolí, čočky. Déle například pudinků a pečiva. Sladkosti nejsou sice ideální zásoba energie, ale můžeme použít i je. Ovšem výkonnost z příjmů sladkostí bude vždy procentuálně nižší, než z příjmů polysacharidů (již zmíněné těstoviny atd.)

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno