Ceny potravin ve Švédsku

Severské země patří z hlediska ceny potravin a pokrmů v restauracích k těm dražším. Pokud se tak vydáte do Švédska na dovolenou, počítejte s vyššími náklady na stravování. Jaké jsou konkrétní ceny potravin ve Švédsku?

Jaké jsou ceny potravin ve Švédsku

Švédsko
Švédsko

Ceny potravin a jídel v restauracích jsou průměrně třikrát dražší než ceny v České republice. Jedna švédská koruna má hodnotu přibližně 2,75 korun českých. Švédsko tak patří pro Čechy k těm dražším destinacím a s tím je třeba při návštěvě této země počítat. I přesto jsou však ceny ve Švédsku příznivější než v Norsku, a proto i mnozí Norové vyráží za nákupy potravin do sousedního Švédska. Stále častěji lze zakoupit levné letenky do Švédska, je třeba si ale uvědomit náklady, spojené v pobytem. Díky vyšší ceně za stravování a další služby se dovolené ve Švédsku může prodražit. Pojďme se společně podívat, kolik stojí jednotlivé potraviny ve švédských obchodech a za kolik se dobře najíme v restauraci.

Cena potravin v supermarketech

Pokud se vydáte na nákup do švédského supermarketu nebo místního obchodu s potravinami, počítejte s pestrým výběrem produktů. Švédsko úspěšně obchoduje se zbytkem Evropy, a proto je k sehnání řada zahraničních výrobků. Ceny potravin se liší, zpravidla jsou dražší než u nás, ale některé potraviny (ryby, mořské plody, maso z divoké zvěře) jsou cenově nastejno nebo i trochu levnější jako u nás. Pečivo je drahé, za jeden půlkilový chléb zaplatíte v přepočtu přes 70 Kč. Litr mléka stojí přibližně 35 Kč, 10 vajec 75 Kč, kilogram kuřecího masa 300 Kč, kilo jablek i 70 Kč, za kilogram rajčat pak zaplatíte takřka 90 Kč.

Cena alkoholu a nealkoholických nápojů

Při návštěvě Švédska si připlatíte také za alkoholické i nealkoholické nápoje. Za třetinku Coca Coly budete muset utratit přibližně 60 českých korun, 1,5 l láhev perlivé značkové vody pak stojí přes 50 Kč. Litr stolního vína stojí přibližně 300 Kč, láhev místního piva přes 50 Kč a pokud si budete chtít pochutnat na pivu z dovozu, třeba i na českém pivu, zaplatíte i přes stokorunu.

Cena jídla v restauraci

Ne vždy je chuť, nálada a možnost vaření a stravování ze základních potravin. S vyššími cenami musíte počítat i při návštěvě místních restaurací. I zde platí, že ceny jsou přibližně třikrát vyšší než u nás. Rychlé jídlo ze stánku (falafel, hamburger, kebab) koupíte za cenu kolem 150 Kč. V levnějších restauracích se najíte už od tří set korun, pokud ale budete chtít navštívit standardní restauraci střední třídy, počítejte s cenou za jídlo pro jednu osobu od 600 Kč. Se vším všudy (předkrm, polévka, hlavní chod, pití) utratíte i v levné restauraci přibližně tisíc korun na osobu, s tím se musíte jednoduše smířit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno