Cesta autem do Livigna

Livigno jedno z nejlepších lyžařských středisek v Itálii. Najdete zde 115 km širokých a skvěle upravených sjezdovek na dvou protilehlých svazích, 2 snowparky, zábavu pro děti a 40 km běžeckých tratí. O přepravu se stará 20 lanovek a 14 vleků a k dispozici je samozřejmě i veškeré další vybavení a příležitosti k relaxaci i bez zimního vybavení. Proto láká i mnoho českých milovníků zimních sportů.

Atraktivitu regionu zvyšuje i fakt, že se zde budou konat některé z disciplín Zimních olympijských her v roce 2026. Můžete si samozřejmě cestu zkrátit i letadlem nebo vlakem, ale dnes si popíšeme, jak se do Livigna dostat po vlastní ose autem.

Poloha střediska

Livigno leží v Lombardii v centru italských Alp v provincii Sondrio. Najdete ho na severu Itálie nedaleko hranic se Švýcarskem a v nadmořské výšce 1816 m. Západně leží švýcarské centrum Svatý Mořic, jihovýchodně italské Bormio a východně rovněž italské Bolzano. Údolí řeky Aqua Granda, v němž leží Livigno, obklopují vysoké vrcholy stejnojmenného pohoří, které přesahují i výšku 3000 m n.m. Protože sem nevede železniční trať, přístup do údolí je možný jen třemi silnicemi:

·       od severu ze švýcarské strany přes tunel Munt la Schera a pak po břehu přehrady Lago di Livigno,

·       jihovýchodním směrem průsmyky Foscagno a Eira do Bormia a odtud dál do Itálie,

·       jihozápadně průsmykem Forcola di Livigno do švýcarského údolí Graubünden, ale tato trasa je v zimě uzavřena.

I když jsou trasy tunelem Munt la Schera i přes průsmyky do Bormia přístupné celoročně, vždy si zjistěte aktuální informace o sjízdnosti a případném časovém omezení obou tras. Tunel je zpoplatněn, aktuální informace k němu najdete například zde: https://www.livigno.eu/en/tunnel-munt-la-schera-landing. V průsmycích je nezbytné mít sněžné řetězy a vhodné je mít s sebou i další zimní vybavení, pití a občerstvení pro případ zhoršených podmínek.

Trasa z České republiky přes tunel Munt la Schera

Vzorové trasy vedou z centra Prahy.  Délka jednotlivých tras se pohybuje cca mezi 630 až 750 km, čistá doba cesty bez přestávek dle zvolené trasy od 7,5 do 8 hodin.

Nejrychlejší trasa:

 • Z Prahy pojedete po dálnici D5 až na hraniční přechod Rozvadov a dále budete pokračovat po navazující dálnici A6 až na exit 70, kde se vydáte jižním směrem po dálnici A93 směrem na Regensburg a dál až za městem Wolnzach odbočíte na dálnici A9.
 • Po A9 pojedete až do Mnichova, odkud se vydáte po dálnici A95 a pojede až do Eschenlohe.
 • V Eschenlohe odbočíte na silnici I. třídy B2 a pojedete směrem na Garmisch-Partenkirchen, kde odbočíte na silnici I. třídy B23.
 • Po ní pojedete až na hranice s Rakouskem, kde se její číslo změní na B187. Po ní budete pokračovat až do obce Lermoos, kde odbočíte na silnici B179.
 • Budete pokračovat až do obce Nassereith a tam odbočte na silnici B189, po které pojedete do města Imst.
 • Z Imstu pojede jihozápadním směrem po silnici B171, kde se o obce Mils bei Imst připojíte tunelem na dálnici A12.
 • Po ní pojedete až do obce Fließ, odkud pojedete po silnici číslo B180 až za Pfunds.
 • Odtud budete pokračovat po silnici B184 na švýcarskou hranici, odkud je silnice značena jako č. 27.
 • Po silnici 27 pojedete do obce Suchs, kde odbočíte na jih a pojedete kolem řeky Inn po silnici označené jako 27-28 až do obce Zernes.
 • Odbočíte na silnici 28 a po ní dojedete až k tunelu Munt la Schera a pak dál do Livigna.

Livigno

Další trasy

Nejkratší trasa je do značné míry stejná, jako je ta výše uvedená, liší se jen v cestě do Mnichova. Tam se nejede celou dobu po dálnici, ale v Plzni se odbočí jižně a jede se směrem na Stod – Horšovský Týn na Furth im Wald – Cham až do Landau am der Isar, kde se napojíte na dálnici A92, po které dojedete až do Mnichova a pak už pokračujete stejně. Je sice nejkratší, ale vzhledem k charakteru silnici cesta po ní asi o půl hodiny delší.

Nejdelší trasa vede většinou po dálnicích, takže cesta po ní netrvá o moc déle než u nejrychlejší trasy:

 • Z Prahy pojedete po dálnici D5 až na hraniční přechod Rozvadov a dále budete pokračovat po navazující dálnici A6 přes Norimberk až na exit 48, kde je dálniční křížení.
 • Odbočíte na dálnici A7 a po ní pojedete na exit 128, kterým odbočíte na dálnici A96.
 • Po ní pojedete až na hranice s Rakouskem, kde dálnice pokračuje jako A14.
 • Z ní odbočte exitem 27 a po silnicích L55 a L58 se dostanete na most přes Rýn na švýcarskou stranu a budete pokračovat po dálnici A13 směrem na jih.
 • Exitem 14 odbočíte na silnici 28 po ní dojedete až k tunelu Munt la Schera.

Livigno

Na co si dát pozor

Zpoplatnění se může týkat i dalších tunelů. Ve Švýcarsku pozor na mobilní i datové tarify. Mohou být mnohem dražší než v Evropské unii, kde voláme za české ceny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno