Chronický kašel

Chronický kašel– ten dokáže potrápit každého z nás. Jaké jsou příznaky, proč se nemá podceňovat? V článku najdete více informací.

Kašel patří k našemu životu, ať jsme velcí nebo malí. Už se ho snažily léčit pomoci bylinek naše prababičky. Stačí se nadechnout prachu, zůstat chvíli v kouři a hned kašleme se slzami v očích, než se nám podaří situaci zklidnit.

     Cokoli vdechneme a je dráždivé, vyvolává dusivý záchvat kašlání.Tato reakce vzniká také, když se nám nelíbí pocit v krku a cítíme, že nás v něm škrábe nebo bolí. Vážnějším důvodem může být nemoc. Hlavně teď, v chladnějším počasí, kdy je člověk vystaven různým teplotám, reagujeme více citlivě.Poslední dobou způsobují kašel i různé druhy chřipek, které v horších případech končí zápalem plic a mnohdy i smrtí.

Jak se vyznat, jaký kašel máme?

JSOU DVA TYPY :
 vlhký, kdy vykašláváme hlen různých barev, většinou u něj máme i rýmu, teploty, jsme slabí, je spojený se zánětem nebo infekcí dýchacích cest
suchý, který je spíše dráždivého charakteru a provokuje sliznici v krku pořád pokašlávat
Je důležité podle příznaků zařadit kašel do správné kategorie, protože podle toho pak lékař předepíše pacientovi léky nebo ho pošle na další vyšetření.
Co však dělat, pokud nemáme teplotu, není nám špatně a pořád kašleme?
 Může se jednat o chronický kašel. Trvá cca 3-8 týdnů, někdy i déle. Tento typ se většinou nedá utišit, nezabírá cucání bonbónů, kapky, léky na zklidnění, narušuje spánek. Lidové lékařství má v nabídce cibuli s cukrem, zázvorové a průduškové čaje, psí sádlo, sirup z divizny, ale ani toto nepomáhá.
Vyskytuje se hlavně po špatně doléčených zánětech dýchacích cest nebo při zvětšených mandlích, u kuřáků, z důvodu astmatu, při alergiích (na pyly, jídlo, léky, implantáty, plomby), při špatné funkci srdce, u rakoviny, tuberkulózy nebo u černého kašle. Příčin může být tolik, že bude nejlepším řešením poradit se s lékařem. Hodně vážná situace nastane, pokud vykašláváme krev nebo nás píchá na hrudi a dusíme se, v takovém případě hrozí hospitalizace.
Vzpomínám siI, jak jsem ve dvaceti letech, dostala z ničeho nic dusivý kašel, který trval přes rok. Nemohla jsem najít důvod, proč kašlu. Přicházel v nárazových intervalech, nutil mě všeho nechat a musela jsem kašlat, až do úplného vyčerpání. Obtěžoval mě, byl nepříjemný pro svoji hlasitost, nedalo se ho předvídat. Když přišlo lechtání v krku, tak pak nešel zastavit a byla jsem po něm opravdu hodně vysílená. Lékaři mi nic na plících nenašli, alergickou reakci i tuberkulózu a černý kašel vyloučili, jediné řešení bylo přestat ze dne na den kouřit. Byla jsem slabá kuřačka. Udělala jsem to ihned, zahodila cigarety, kašel se do měsíce zklidnil a pak úplně přestal. Každý z nás má v krku plno bakterií, kdoví, možná cigaretový kouř nějakou vyprovokoval k aktivitě a pak mě pořád něco dráždilo.
Nenechávejte nic náhodě! Nepodceňujte svůj kašel. Pokud nepřestane do dvou týdnů, neprovází ho rýma a teplota, jděte včas k lékaři. Dá se tak předejít možným komplikacím a hlavně vyčerpání, které takový chronický kašel způsobuje. Pamatujte, zdraví máme jen jedno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno