Civilizační choroby

Výdobytky dnešní moderní civilizace nám výrazně zjednodušují život. Ovšem za tyto výhody musíme zaplatit. Touto daní je obrovský nárůst skupiny chorob, která se nazývá civilizační onemocnění.

Název civilizační choroby se používá pro onemocnění, která se vyskytují více ve vyspělých zemích světa, než v ostatních oblastech. Vědci a lékaři se domnívají, že jejich nárůst souvisí se způsobem celkového životního stylu obyvatel postižených lokalit.

Nejčastější příčiny civilizačních chorob

  • znečištěné životní prostředí
  • stres
  • nadváha a obezita
  • nedostatek fyzického pohybu
  • konzumace příliš kalorických a tučných jídel
  • nadměrná konzumace sladkostí a přesolených potravin
  • kouření a přemíra alkoholu

Hlavní civilizační choroby a nemoci

Rakovina

Nádorová onemocnění každým rokem postihují čím dál větší počet lidí. Jedná se o nekontrolované bujení buněk, které můžou postiženého zahubit. Nevhodný životní styl, tolik patrný ve vyspělém světě, je jedním z hlavních zdrojů onemocnění rakovinou.

Alzheimerova choroba

Jedná se o degenerativní onemocnění mozku. Příčin vzniku této choroby je mnoho. Můžeme jmenovat například genetické dispozice, kouření, nedostatek živin v dospělosti, poranění hlavy se ztrátou vědomí s délkou nad patnáct minut a další. Mezi civilizační příčiny patří kouření, cukrovka, alergie, alkohol, kloubový revmatismus apod..

Ateroskleróza

Takzvané kornatění tepen vzniká tak, že se tukové látky ukládají to cévních stěn. Tím se tepna zužuje a může se časem dokonce ucpat. Současně dochází k omezení pružnosti cév. Z civilizačních příčin za aterosklerózu odpovídají obezita, špatná životospráva (příliš tuků, cholesterolu atd.), kouření, nedostatek pohybu a cukrovka.

Cukrovka

Cukrovka nebo-li diabetes mellitus je porucha metabolismu, projevující se nedostatkem inzulínu. Ačkoliv je toto onemocnění známé již od starověku, teprve poslední desítky let začala narůstat do obrovských rozměrů. Mezi civilizační příčiny se řadí obezita, špatná životospráva plná kalorií, tuků a cukrů.

Zácpa

Obtížné a málo časté vyloučení stolice je problémem, který může mít mnoho důsledků. Například vznik a zhoršení hemeroidů, ale také v extrémním případě prasknutí střeva nebo nádorové bujení. Zácpa je obvykle důsledkem nedostatku vlákniny, tedy absence zeleniny v potravě a velmi malé fyzické aktivity postiženého.

Revmatoidní artritida

Jedná se o imunitní onemocnění, které postihuje zejména klouby. Nemoc snižuje mobilitu postiženého a přináší bolesti kloubů. Mezi civilizačními spouštěči najdeme stres, kouření, cukrovku, obezitu, nepravidelný spánek a jiné.

Deprese

Také nárůst depresí souvisí s celkovým fungováním naší civilizace. Projevuje se dlouhodobým poklesem nálad, pocity viny a bezcennosti, únavou nebo úzkostí. Léčí se antidepresivy. Příčinou často bývá dlouhodobý stres, nádorové onemocnění mozku nebo cukrovka.

Existuje ještě mnoho dalších civilizačních chorob. Mezi cévními nemocemi najdeme infarkt myokardu a cévní mozkovou příhodu. Čím dál častější je chronický únavový syndrom nebo syndrom vyhoření. Roste také počet postižených Parkinsonovou chorobou. Civilizačním vlivům se dokonce přičítají i některé potraty nebo předčasné porody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno