Domů Zdraví Onemocnění Střevní chřipka: příznaky, inkubační doba (střevní viróza)

Střevní chřipka: příznaky, inkubační doba (střevní viróza)

Střevní chřipka se odborně nazývá Gastroenteritida. Řekneme si hlavní příznaky  a také jak dlouhá je inkubační doba. Uvedeme také základní informace o léčbě, ale také o díetě, která se má používat při střevní viróze.

Co je to střevní chřipka

Střevní chřipka je vlastně akutní zánět střev a žaludku. Zánět vzniká typicky díky bakteriím (nejčastěji to bývají Escherichia coli, Campylobacter, taphylokoková enterotoxikóza) či virům (Rotaviry, Coronaviry, astroviry). Časté je vyvolání zkonzumováním zkažené potraviny. Častěji se objevuje zejména u dětí a starých lidí. Může se objevit i během probíhajicího těhotenství.

Inkubační doba
Inkubační doba u střevní chřipky je zhruba 2 až 4 dny, ale liší se to podle zdroje nákazy.

Střevní chřipka: příznaky a projevy

Ptáte se jaké hlavní příznaky má střevní chřipka? Vyjmenujeme si tedy hlavní příznaky, znaky a projevy, které se objevují během probíhajicí střevní chřipky:

  • průjem – průjem je vodnatý a zapáchá. Na velkou musíme jí hodněkrát za den.
  • bolesti břicha – postižení také často pociťují bolení břicha. Mohou se objevovat také křeče v břiše.
  • zvýšená teplota – dochází ke zvyšování tělesné teploty člověka.
  • pocit na zvracení – časté je také samotné zvracení
  • snížená chuť k jídlu – máme sníženou chuť k jídlu
  • únava – a celkově se necítíme vůbec dobře

Léčba

Pokud je příčinou vir, tak neexistuje žádný lék a onemocnění se nechá spíše odeznít. V případě, že jsou viníkem bakterie, tak se využívají různé léky. Často se využívá Endiaron nebo různá antibiotika. Někdy se využívá také černé uhlí. O jejich nasazení rozhoduje vždy lékař. Témě vždy pomáhá aplikace laktobacilů v tobolkách.

Pokud se ptáte jak dlouho trvá střevní chřipka? Tak většina lidí je zdravých do 4 dnů, maximálně do jednoho týdne. V případě, že jste snědly jen málo zkažených potravin, tak může proběhnout jen krátká jednodenní střevní chřipka.

Při střevní chřipce by se měla také držet dieta uvedená níže.

Dieta

Důležité je každý den pít dostatek čisté vody, protože díky průjmům ztrácíme hodně vody. Takže je třeba vodu doplňovat. První den se doporučuje zcela vypustit jídlo a pít pouze vodu. Od druhého dne zařazujeme suché pečivo, karlovarské suchary či rýži bez omastku. Od 4. dne nemoci je možné přidat také brambory, jablka a také banány. Od 6. dne se můžete pomalu vracet k vaší obvyklé stravě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno