Co jsou chlamydie?

Chlamydie jsou mikroorganismy, které jsou v dnešní společnosti nejčastěji spojovány s pohlavním onemocněním. To je však velký omyl. Chlamydie nenapadají jen pohlavní a močové orgány. Záleží totiž na tom, jaký druh jste chytili. Tak například chlamydie pneumoniae se usídluje v plicích, zatímco chlamydie psittaci způsobuje psitakózu (nemoc exotických ptáků – je možný přenos na člověka). Nejznámějším druhem chlamydie a zároveň nejčastěji se vyskytujícím je chlamydia trachomatis. Právě ta se přenáší sexuálním stykem. Z toho důvodu se na ni také zaměříme v dnešním článku.

Chlamydie jsou obecně velmi snadno přenositelné z osoby na osobu a vůbec není nutné, aby došlo k Žena, která se opaluje na pláži ve žlutých plavkách sexuálnímu styku. To je také pravděpodobně jeden z důvodů, proč je jimi nakaženo až 15 % sexuálně aktivních žen. Samozřejmě, že se mikroorganismy na člověka dostanou při nechráněném sexuálním styku (vaginálním, análním i orálním).

K přenosu ovšem stačí i zapůjčení si cizího ručníku (od nakažené osoby) nebo posazení se na místo v sauně po někom, kdo je nakažený. Dále je relativně častý přenos z těhotné matky na dítě v děloze.

Bohužel se u vysokého procenta populace chlamydiová infekce neprojevuje žádnými příznaky. Ti šťastnější z nás začnou pociťovat nepříjemné pocity v oblasti pohlavních orgánů, pálení při močení, ženy mohou krvácet po pohlavním styku a tak podobně. V drtivé většině případů však nákaza proběhne bez povšimnutí a právě v tom tkví její největší nebezpečí. Ačkoliv o ní nevíme, může zaútočit na naše pohlavní orgány a způsobit v konečném důsledku i neplodnost (u žen i mužů).

Příliš tomu nepřidává ani skutečnost, že test na chlamydie není součástí základní gynekologické prohlídky. Pacient si ho musí buďto sám vyžádat nebo ho na základě příznaků navrhne gynekolog. Nestane se-li tak, mohou si nemoc mezi sebou partneři neustále předávat.

Prevence chlamydií trachomatis

Základem je věrnost v partnerském vztahu. Pokud s nikým zrovna dlouhodobě nežijete, dbejte na používání latexových kondomů. Také je důležité dodržovat základy intimní hygieny. Nepůjčujte si od nikoho ručních, nesedejte si na záchodová prkénka ve veřejných prostorách a do sauny a horké páry si vždy noste ručník, na který se budete moci posadit.

Ještě před začátkem plánovaného těhotenství se doporučuje navštívit gynekologa a nechat si test na chlamydie udělat. Uchráníte tak sebe těžkostem v průběhu těhotenství (může vést až k předčasnému porodu) a zabráníte možnému přenosu na vaše děťátko.

V každém případě nic nepodceňujte. Příznaky chlamydií jsou podobné také dalším chorobám – kapavce a zánětu močových cest. Ani jednu se nevyplatí z hlediska vašeho zdraví a možností budoucího otěhotnění (oplodnění partnerky) zanedbávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno