Bolest žaludku po jídle

Žaludek umí být pěkná mrcha. I přes počáteční chuť k jídlu se jeho majitel může po pár soustech skroutit bolestí do klubíčka. Bolest žaludku po jídle je bohužel celkem častým jevem u dospělé i dětské populace. Mnohdy je doprovázena celkovou nevolností, zvracením, pálením žáhy, křečemi, tlakem a pocitem plnosti. Pokud jste se zrovna nepřejedli k prasknutí, nejspíš se bude jednat o jeden z níže zmíněných zdravotních problémů.

Nejčastější příčiny

U bolesti žaludku se toho dá nalézt skutečně mnoho. Začněme například nesprávnou životosprávou. VšichniMuž, který stojí a prohlíží si lupou malé rajče to jistě znáte. Nepravidelná strava, velké porce střídané hodinami hladovění, mastná a smažená jídla, nedostatečný pitný režim, holdování alkoholickým nápojům a cigaretám. Přesně to je zaručená cesta k přecitlivělému žaludku, kterého rozhodí pomalu každé sousto.

Problém může spočívat i v nedostatečné tvorbě žaludečních šťáv a enzymů. Což samozřejmě člověk neodhalí sám a tak je dobré zajít s každým dlouhodobějším neduhem tohoto typu k lékaři. Jedině podrobné vyšetření ukáže pravdu.

Žaludek bolívá i jedince s potravinovou intoleranci nebo přímo alergií – kupříkladu na laktózu nebo lepek. Svůj podíl na tom, nutno dodat velmi často, nese i každodenní stres. Stres si navíc nevybírá, proto postihuje bolest žaludku ze stresu i malé děti.

Nepříjemný, ale i nebezpečný problém

To byly ty méně závažné příčiny. Teď se přesuneme k těm nebezpečnějším. Jestliže vás trápí bolest žaludku až delší dobu po jídle, je možné, že to souvisí se žlučovými kameny. Objevuje-li se bolest ihned po jídle (v řádech pár minut) pravděpodobně se potýkáte s žaludečným vředem.

Oba tyto jevy se dají odhalit pouze pomocí vyšetření, na která vás pošle váš obvodní lékař. Vřed i žlučové kameny se zpravidla operativně odstraňují. Žlučové kameny se vyjmou i s celým žlučníkem při laparoskopické operaci a vřed se vypaluje (nástroje projdou dutinou ústní).

Žlučníkové kameny jsou možná bolestivější, ale vřed je naopak nebezpečnější. Může se z něj totiž časem vyvinout i rakovina žaludku. Obecně se nevyplatí jakoukoliv bolest v dutině břišní přehlížet. V dnešní době, kdy umírá velké procento lidí buďto na rakovinu nebo na srdeční nemoci, by bylo bláhové doufat, že právě vám se nádorové bujení stoprocentně vyhne. Obezřetnosti není nikdy dost.

Prevence bolesti žaludku

Prevencí je konzumace zdravých potravin v uváženém množství. Nepijte kávu ani alkohol na lačný žaludek a zkuste se zbavit zlozvyku v podobě kouření cigaret. Pro zklidnění je možné pít heřmánkový čaj a na noc konzumovat pouze lehčí, méně tučná jídla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno