Obyčejné nachlazení potká hned několikrát do roka snad každého z nás. Rýma, bolesti hlavy, únava, bolest v krku a pokašlávání. Jen málokdo s podobnými příznaky vyráží k lékaři. Většinou nám stačí jen pár dní v posteli, pořádná dávka teplého čaje a nějaké pastily, sirupy nebo pilulky proti nachlazení. Jenže co když se k tomu přidá ještě bolest za hrudní kostí a pálení na průduškách? Pak se dostáváme do nebezpečnějšího území a návštěva lékaře by pro nás měla být samozřejmostí. Pojďme si teď říci něco o samotném pálení na průduškách.
Zmiňované pálení na průduškách a bolest za hrudní kostí má nejčastěji na svědomí zánět průdušek neboli bronchitida. Je to zánětlivé onemocnění, které může mít hned dvojí příčinu. Dělí se na akutní bronchitidu a chronickou bronchitidu. Oba dva druhy nemoci mohou být nebezpečné a rozhodně bychom vám neradili samoléčbu. Zvláště akutní zánět si žádá okamžitou léčbu antibiotiky, protože je nutné zabránit jeho dalšímu šíření po těle.
Chronická forma nemoci naopak oslabuje průdušky i plíce a nemocnému člověku znepříjemňuje život i při tak banální činnosti, jako je chůze do schodů. Navíc zanedbání chronického zánětu průdušek může podpořit vznik rakoviny plic.
Příčiny a léčba zánětu průdušek
Akutní zánět průdušek se projevuje bolestí za hrudní kostí, pálením průdušek, kašlem, někdy zvýšenou tělesnou teplotou a celkovou nevolností. Vzniká ze dvou příčin – z bakteriální nebo z virové. Lékař vás vyšetří, odebere vzorek a podle toho zjistí, jak má dále postupovat. Většinou se nevyhnete antibiotikům a alespoň desetidenní intenzivní léčbě.
Naproti tomu chronický zánět průdušek vzniká dlouhodobě vlivem nepříznivých podmínek. Nejčastěji na něj trpí horníci, kuřáci nebo lidé z těžebních a průmyslových oblastí republiky. Projevuje se jednak bolestí a pálením za hrudní kostí a také neustálým pokašláváním. Jak už jsme naznačili je chronický zánět průdušek zapříčiněn působením kouře (z cigaret, ale ne z dýmky) popílku v ovzduší nebo obecně velmi znečištěného a prašného vzduchu. V těžebních oblastech není výjimkou, že touto nemocí trpí už malé děti.
Léčba chronické formy nemoci je zdlouhavá a mnohdy i velmi náročná. V prvé řadě je důležité vyhnout se prvotnímu spouštěči – přestat kouřit (naprostá nutnost), nechat se přesunout na jinou práci, přestěhovat se ze smogových oblastí. Zadruhé se do životního režimu zařazuje fyzická aktivita jako je běh, plavání nebo další činnosti, které podpoří zlepšení kapacity plic a správné fungování dechového ústrojí.
Obecně je dobré říci, že chronický zánět průdušek je nebezpečnější a více rizikový, protože oslabuje tělo dlouhodobě. Akutní zánět zase může být nebezpečný starším lidem a malým dětem.