Jak se zbavit kašle?

Kašel náš život doprovází již od dětství. Je spojován s většinou dětských nemocí a neopouští nás ani v dospělosti. Může být akutní, chronický, vlhký nebo suchý. V dnešním článku se zaměříme na léčbu počátečních stádií, kdy se hravě obejdete bez antibiotik. Zajímat nás bude zejména léčba domácí, kterou zvládne každý sám doma. Především si povíme o léčivé síle naší přírody.

Kdy zpozornět?

Pomineme-li chronický kašel, který nemá virový původ, zůstane nám několikadenní suchý kašel, jenž se Fotka rtuťového teploměru a několika léků na kašelpozději změní na vlhký. Nejprve je dobré si uvědomit jednu věc – kašel není záležitostí jednoho týdne. Mnoho lidí se sami zbaví suchého kašle, ale pak začnou panikařit, jakmile po týdnu nemoci stále vykašlávají hlen.

Přitom lékařské studie prokazují, že kašel spojený s chřipkou, nachlazením atd. trvá v průměru dva týdny až celý měsíc. Tělo se musí s nemocí vyrovnat a žádné zoufalé podávání antibiotik vás nespasí, možná právě naopak. Antibiotika se hodí až ve chvíli, kdy na nemoc tělo evidentně nestačí – přetrvávající horečky, velká slabost, bolestivé záchvaty kašle.

V těchto případech už bylinky sami nic nevyřeší. Zvláště zpozorněte, jestliže cítíte silnou bolest na průduškách a kašel vás nenechá několik dní v klidu vyspat.

Léčba kašle v domácích podmínkách

Domácí léčba může být pro vaše tělo takový malý relax, pokud ji samozřejmě pojmete správně. Berte nemoc jako šanci své tělo očistit a doplnit mu chybějící vitamíny. Ráno můžete začínat horkou vodou s citrónem, kterou vypijete na lačno. Protáhne vám dutiny, probudí celý organismus a zároveň připraví zažívací orgány na zdravou snídani.

Dopřávejte si hodně ovoce a zeleniny. Naopak se vyhněte mléčným výrobkům (tělo by zbytečně zahlenily) a nezdravým pokrmům. Jednoduše všemu, co by tělo zatěžovalo. Kávu nahraďte bylinkovými čaji. Na kašel jsou nejlepší čaje z lipového květu, jitrocele, černého bezu, tymiánu nebo podbělu. Ideální je sehnat si přímo směs na kašel, která obsahuje více zmiňovaných bylin.

Čaj si připravte podle návodu a dochuťte ho medem (ideálně českým z oblasti, kde bydlíte) a citronem. Výborný je i zázvorový čaj. Ale pozor, raději než ten v sáčku si kupte v obchodě čerstvý zázvor a uvařte si poctivý zázvorový čaj, klidně i celý hrnec.

Aby se vám hlen lépe vykašlával je důležité hodně pít, takže litr čaje denně není vůbec na škodu. Zbylý objem tekutin doplňujte vodou nebo například šťávou z čerstvě vymačkaných citrusů.

Rozhodně nekuřte a vyhněte se pobytu v přetopených místnostech. Naopak během dne i před spaním pořádně větrejte. Skvělým doplňkem léčby jsou horké bylinné koupele (např. s mořskou solí a tymiánem) a inhalace páry. K tomu vám postačí dát do hrnce horkou vodu, kápnout do ní pár kapiček esenciálního oleje (máta, eukalyptus), dát si nad něj hlavu, přikrýt ji ručníkem a pořádně se několikrát nadechnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno