Čím a jak snížit vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak, čili hypertenze, trápí v dnešní době velkou část populace. Bojovat s vysokým tlakem však lze poměrně úspěšně, a to i bez použití léků. Tělo můžeme před tímto onemocněním chránit jak preventivně, tak již při diagnóze.

Hypertenze

krevní tlak, tlakoměrVysoký krevní tlak je široce rozšířené kardiovaskulární onemocnění. Podle dostupných statistik má problém s vysokým nebo vyšším krevním tlakem každý pátý člověk. Vysoký krevní tlak se řadí mezi tzv. civilizační choroby. Předejít mu můžeme především zdravým životním stylem a správnou životosprávou. Hypertenzí se označuje takový krevní tlak, který přesahuje hodnotu 140/90 mmHg.

Co je to krevní tlak

Než si začneme popisovat řešení vysokého krevního tlaku, je dobré si říci, co vlastně ona hodnota udává. Krevní tlak je tlak, který je působen krví na cévy, tedy na jejich stěny. Udávají se dvě hodnoty. První, vyšší, se říká tlak systolický a udává tlak při stahu srdce, druhý, nižší údaj je tlak diastolický a udává tlak krve při uvolnění stahu svalu srdce.

Jak znížit vysoký krevní tlak

Pokud chcete s vysokým tlakem účinně bojovat, pojídat předepsané prášky bez dalšího vlastního přičinění nic moc nevyřeší. Hodnoty tlaku se vám sice sníží, ale příčina zůstává. Je třeba si uvědomit, že ve většině případů si za vysoký krevní tlak můžeme sami. Pomocí následujících typů se vám hodnota krevního tlaku bezpochyby vylepší.

Dieta

Vysoký tlak je přítomen z velké části u lidí, kteří trpí nadměrnou hmotností. Obézní lidé mají vysoký krevní tlak takřka bez výjimky. Jeden ze způsobu, jak krevní tlak snížit, je tak redukovat svou hmotnost. S každým shozeným kilogramem se vám krevní tlak posune o nějaké číslo dolů.

Změna jídelníčku

Pokud chcete snížit krevní tlak přirozenou cestou, prioritním úkolem bude změnit váš jídelníček. Jeden ze základních kroků je omezit solení. Sůl sama o sobě způsobuje zvyšování krevního tlaku. Nemusíte přestat solit, stačí solení omezit a především přestat konzumovat ty potraviny, které jsou přesolené sami o sobě. Jedná se především o instantní potraviny a uzeniny. Pro snížení krevního tlaku je vhodný obohatit jídelníček o potraviny, bohaté na hořčík a draslík. Na druhé straně potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků jsou při snažení snížit krevní tlak naprosto nevhodné. Při kombinaci s dostatečným příjmem ovoce a zeleniny bude pokles hladiny tlaku patrný, a to již po několika týdnech.

Omezení příjmu alkoholu

Pokud máte problémy s vysokým krevním tlakem, měli byste se zaměřit na omezení příjmu alkoholu. To především náruživí pivaři slyší velmi neradit, je to však nezbytné. To však neznamená, že byste se měli stát absolutními abstinenty. Jak se říká, všeho moc škodí. Maximální doporučená dávka alkoholu je asi třetinka piva nebo dvě deci vína denně. I zde však pozor – pravidelnost může vést k alkoholismu bez ohledu na množství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno