Špatné prokrvení nohou

Pocit studených nohou čas od času přepadne každého z nás. Když se však problém opakuje a nevyřeší ho ani teplé ponožky a šálek horkého čaje, je načase začít jednat. To samé pochopitelně platí i pro studené ruce. Jedná se o symptom jako každý jiný a bylo by velmi bláhové ho ignorovat a léčit pouze pořízením ještě tlustších ponožek. Špatně prokrvené nohy mohou totiž zvěstovat i životu nebezpečné zdravotní potíže. Jaké? Tomu se budeme věnovat na následujících řádcích.

Nebezpečné zanesení tepen

Řeč je o tzv. ischemické chorobě dolních končetin, tedy špatnému prokrvení nohou. Její nejčastější příčinou je ateroskleróza – ukládání tuku na vnitřní straně tepen. Ty se pak stávají špatně průchozí a tím omezují proudění dostatečného množství krve v končetinách.

Postupné příznaky:

  • Ze začátku nepociťuje většina pacientů žádné fyzické příznakyFotka nohou vykukujících z pod bílé peřiny s papírkem na palci
  • Následuje nepříjemné pobolívání nohou (nejčastěji lýtek) při zvýšené fyzické námaze
  • Pak bolí postižené místo i při obyčejné cestě na nákup
  • Předposlední fází je bolest v klidovém režimu (i ve spánku)
  • V konečném, neléčené stádiu nemoci hrozí amputace postižené končetiny nebo dokonce smrt pacienta (na následek sepse)

Nejčastější příčiny

Tepny se vám samozřejmě nezačnou zanášet jen tak, ze dne na den. Mnohdy se o podobná onemocnění člověk zaslouží vlastní leností, nerozvážností a nezodpovědností ke svému tělu. Kromě dědičných faktorů existují i další stavy, které ischemickou chorobu dolních končetin zhoršují.

Snad nejhorší možný zlozvyk je kouření cigaret, které dokáže aterosklerózu značně zhoršit a vznik onemocnění nastartovat. Přidáte-li k tomu ještě nezdravý životný styl a jídelníček založený primárně na živočišné stravě, zaděláváte si na velké nepříjemnosti.

Další rizikovou skupinou jsou lidé trpící cukrovkou. V tomto případě existuje vysoké riziko vzniku zánětů. Dále pak vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak a nadváha.

Prevence a léčba

Mimo již zmiňovaných teplých ponožek pomáhá nohy střídavě sprchovat studenou a teplou vodou (krásně se vám rozproudí krev). Pokud to jen trochu půjde, choďte na svižné procházky nebo se věnujte nějakému kardio sportu (běh, plavání). Upravte svůj jídelníček tak, aby byl vyvážený a obsahoval dostatek vlákniny a čerstvé zeleniny.

Není na škodu přidávat do jídla ostré koření jako je pepř, chilli nebo mletý zázvor. Stejně tak dobře vám pomůže krevní oběh rozproudit doplněk stravy s bylinkou – ginko biloba. V lékárně vám jistě poradí, jaký přípravek pro vás bude nejlepší. Velice důležité je dodržování pitného režimu. Nakonec při jakýchkoliv pochybnostech a zdraví vašich žil neváhejte navštívit vašeho lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno