Domů Zdraví Seznam nemocí Zduřelá nosní sliznice

Zduřelá nosní sliznice

Rýma jde ruku v ruce se zduřelou nosní sliznicí. Člověk celé hodiny prosmrkává, nos je oteklý a sotva se s ním můžete nadechnout. Tento stav je normální během chřipky, nachlazení a dalších podobných přechodných onemocněních. Po vyléčení by se však měl váš nos vrátit do normálu a po oteklé sliznici nebo rýmě by nemělo být ani památky. Co tedy znamená stav, když nemoc odešla a vás stále v noci budí potřeba vysmrkat se a uvolnit si nos? Na to se podíváme v dnešním článku.

Někteří lidé jsou tak moc laxní ke svému zdraví, že neřeší ani rýmu, která trvá několik měsíců. Jednoduše si Mladá žena ve slunečních brýlých čichá mořský vzduchzvyknou na neustálou potřebu mít při sobě papírové kapesníčky a zapomenou, že kdy dokázali strávit hodinu venku bez ustavičného popotahování a smrkání. Mnohdy však za vším tím trápením stojí pouhá alergie. Problém pak lze vyřešit běžně dostupnými léky.

Přítomnost alergie bezpečně prokážou pouze krevní testy. I bez nich ale můžete alergii vypozorovat sami. Začínají vaše problémy s rýmou a zduřelou nosní sliznicí na jaře a končí začátkem zimy? Kýcháte a smrkáte v přítomnosti zvířat? Vadí vašemu nosu prašné prostředí? Reagujete špatně na posečenou trávu, pole nebo čerstvé květiny? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, možná by bylo dobré navštívit alergologii.

Závislost na nosních kapkách

Prodělali jste nachlazení s přítomností silné rýmy, kterou jste ale „vyléčili“ pomocí nosních kapek? V případě, že jste to s podáváním kapek přehnali, mohli jste si na nich přivodit závislost. Málokdo totiž ví, že většina nosních kapek je rychle a celkem silně návyková. Nosní sliznice si zvyknou na úlevu, kterou jim aplikace kapek přináší a nedokážou bez nich nadále normálně fungovat. Nos se pak ucpává i bez přítomnosti virové nákazy nebo alergie.

V případě podezření rozhodně kapky vysaďte a snažte se ucpaný nos řešit inhalacemi a dalšími přírodními prostředky. Se svým problémem se také obraťte na obvodního lékaře.

Nebezpečné polypy na nosní sliznici

Další příčinou zduřené nosní sliznice a pocitu ucpaného nosu bývají tzv. polypy. Označují se tak výběžky, které se objevují právě na oteklé nosní sliznici, často v důsledku již zmiňované neléčené dlouhodobé rýmy.

Polypy se postupem času rozšiřují a mohou člověka připravit o schopnost dýchat nosem a dokonce i o čich samotný. Kromě rýmy se projevují také tlakem v obličeji. K jejich odstranění je nutná operace. Nedá se jim stoprocentně předcházet a někteří lidé na ně bohužel trpí více, než ostatní. Jediné, čím se proti nim můžeme bránit, je opatrnost při používání kapek do nosu a nepřehlížení chronické rýmy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno