Propadlá nožní klenba

Trpíte na propadlou nožní klenbu nebo na ni máte pouze podezření? Tak to si určitě nenechte ujít následující článek. Správně má klenba na obou nohou stát na třech bodech. Při ideálním stavu nesmí celá plocha nohy stát na podlaze. V prostřední části nohy z vnitřní strany by měla zůstat ve vzduchu část ve tvaru trojúhelníku. Pokud tomu tak není, trpíte nejspíš propadlou klenbou nebo chcete-li plochými nohami. Dnes se podíváme na příčiny a léčbu tohoto nepříjemného problému.

Její příznaky a nejčastější příčiny

Příznaky propadlé klenby jsou dvojího druhu. Zaprvé můžete vidět pouhým okem, že něco není v pořádku. Není výjimkou, že je špatná klenba pouze na jedné noze, pak si problému všimnete většinou okamžitě. Noha jako taková je plošší než by měla být a při otisku např. v písku již nemá svůj klasický tvar.

Druhou známkou propadlé klenby je rychlejší únava dané nohy. Nejprve je to znát při větší fyzické námaze, později vás může noha pobolívat i po vyšlapání tří pater schodů. Potíže s propadlou klenbou řeší často běžci. Jestliže běháte a začnete cítit výše uvedené příznaky, určitě tuto situaci nepodceňujte. Ihned vyhledejte lékaře, protože jinak byste si mohli po čase nadobro zkazit chuť na váš oblíbený sport. Po únavě nohou následuje vždy bolest a bohužel i otoky.

A jaké jsou ony nejčastější příčiny propadlDámská noha na louce s kopretinami mezi prsty. é klenby?

·         Propadlá klenba může být vrozená.

·         Mohou vám ji způsobit rodiče, pokud dostatečně nedbají na váš správný vývoj a kvalitní dětské botičky.

·         Někdy je plochá noha zapříčiněna rychlým růstem v dětství nebo výkonem sportu, který zatěžuje především nohy.

·         Nejčastější příčinou propadlé klenby u žen je volba nevhodné obuvi. Klasikou jsou boty na vysokém podpatku, v horším případě se špičatou špičkou. Takové boty jsou možná krásné na noze, ale nepřirozeně ji po celou dobu nošení deformují.

·         Speciální případy představuje poúrazový stav po zlomenině paty, nártu a tak podobně.

Pečujte o sebe i své děti

Nejlepší prevencí u dětí je pravidelná návštěva dětského lékaře, který vám v případě potřeby doporučí vhodné botičky a vložky do bot. Na dětských botách by neměli rodiče nikdy šetřit. Nekvalitní modely mohou vašemu dítěti dokonce uškodit.

Propadlá klenba se řeší nejčastěji u ortopeda. Ten si vaše nohy prohlédne a předepíše vám vhodné vložky do bot, které váš problém zkorigují. Součástí léčby je také rehabilitace spojená s domácím cvičením. Při pečlivém následování lékařských rad, pravidelném nošení kvalitních bot s vložkou a cvičením doma se může vaše noha zcela vyléčit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno