Nízký cholesterol a jeho důsledky

V médiích, ať už odborných či laických se často propírá téma cholesterolu. Většina z nás díky tomu ví, že existuje dobrý cholesterol (HDL) a ten špatný (LDL). Televizní reklamy nám pak jasně kážou – nejezte živočišné tuky, přejděte na margarín. Čemu mále ale věřit? Je jediná špatná věc, co se nám může stát, že budeme mít zvýšený špatný cholesterol? Nebo na nás číhá ještě větší riziko v podobě skrytého a dosud opomíjeného dobrého cholesterolu? Pojďme se na to podívat.

Ten dobrý a ten špatný?

Dosud se věřilo v jedno – dobrý cholesterol nás nezajímá, ten špatný by měl být spíše nižší. A tak lékaři hojně předepisovali léky na snížení LDL cholesterolu a snažili se takto řešit doslova příval srdečních problémů. Vysoký LDL cholesterol totiž z dlouhodobého hlediska skutečně způsobuje kornatění tepen, srdeční příhody nebo dokonce infarkt s následkem smrti. Proto se není čemu divit, když se lékaři a celý svět medicíny soustředil pouze na to, aby pacientům LDL cholesterol klesal.

Převratná zjištěníFotografie vepřové slaniny smažící se na pánvi

Jenže pak se několik vědců a lékařů rozhodlo lépe prozkoumat také vliv hladiny dobrého cholesterolu na lidské zdraví. A dobře udělali, protože výsledky mluví jasně. Několik na sobě nezávislých univerzit a dalších výzkumných pracovišť (v průběhu několika let) zveřejnilo výstupy svého zkoumání. Zjistilo se, že nízká hladina dobrého cholesterolu má za následek stejně nebezpečné zdravotní potíže, jako vysoká hladina cholesterolu špatného.

Výzkum probíhal všude podobně. Vzali větší či menší vzorek lidí, důkladně je vyšetřili a poté po několik let sledovali.

Důsledky nízkého cholesterolu

Na co přišli? Lidé, kteří měli dobrou hladinu špatného cholesterolu a naopak nízkou hladinu dobrého cholesterolu, sice netrpěli chorobami oběhového systému, ale zato je trápily jiné zdravotní neduhy.

Nízká hladina dobrého cholesterolu může mít za následek následující zdravotní komplikace:

·         Vyšší vzniku rakoviny tlustého střeva (ale také dalších typů)

·         Celiakii

·         Respirační potíže

·         Potíže se zažíváním

·         Alkoholismus

·         Poškození jater

·         Deprese (především u starších mužů)

·         Zvýšená činnost štítné žlázy

·         Podvýživa

·         Nedostatek manganu

Jak můžete sami vidět, nejedná se o žádná banální onemocnění. Některá vás mohou, stejně jako infarkt, stát život.

Prevence

Asi vás nepřekvapí, jaké preventivní kroky vám poradíme. V prvé řadě je důležité přestat kouřit, jíst nezdravá a nutričně nevyvářená jídla. Omezte také konzumaci alkoholu a pochopitelně dalších návykových látek. Stejně jako u rizika srdečních onemocnění je i zde na místě přidat do svého života pohyb. Nejlepší je pravidelná aerobní aktivita. Pro tyto účely bude skvělý běh, jízda na kole, lyžování, plavání a tak podobně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno